Ważne

Atmel kusi nową generacją paneli dotykowych (wideo)

Jak sądzicie, czy wygięte ekrany dotykowe mogą być praktyczne? Koncepcją nowej generacji urządzeń kusi firma Atmel, która wyprodukowała warstwę dodatkową XSense. Technologia cechuje się wyjątkową czułością, elastycznością i niewielką grubością, dzięki której tablety internetowe stałyby się jeszcze lżejsze, cieńsze i bardziej atrakcyjne wizualnie.

XSense umożliwi projektantom przeniesienie mobilnych urządzeń na kolejny poziom. Będą mogli wykorzystać wszystkie ich elementy, wliczając tylne panele oraz boki obudów, do wyświetlania obrazu. Klawisze głośności? To przeżytek. Zamiast nich pojawią się wirtualne przełączniki. Tendencja pozbywania się fizycznych przycisków została zapoczątkowana przez Apple w 2007 roku (podczas premiery pierwszej generacji iPhone’a) i kontynuowana jest do dzisiaj. W najnowszej wersji oprogramowania Android, Ice Cream Sandwich, stworzono trzy wirtualne ikony wyświetlane tuż pod interfejsem systemu, których przeznaczenie zmienia się w zależności od wymagań otwartej aplikacji. To elastyczne rozwiązanie spodobało się producentom telefonów komórkowych i tabletów. Doskonałym przykładem postępującej niechęci do przycisków fizycznych jest smartfon Galaxy Nexus, którego jednolita obudowa, poza tradycyjnym zestawem klawiszy funkcyjnych na bokach obudowy, nie jest zakłócana zbędnymi elementami.

Jak widać, zastosowania dla XSense można wyliczać bez liku. Producenci oprogramowania szybko przystosowaliby się do nowych standardów i pomogliby mobilnym urządzeniom wkroczyć w nową erę. Tablet internetowy wyposażony w elastyczny ekran i system Android 5.0 Jelly Bean byłby ucieleśnieniem marzeń wielu miłośników nowoczesnych technologii.

Nowa generacja paneli dotykowych Atmel XSense pozwoli na obsługę rysikiem, co oznacza, że może znaleźć zastosowanie w nadchodzących członkach rodziny Samsung Galaxy Note. Jak Wam się podoba projekt Atmel? Widzicie dla niego zastosowanie?

via Engadget

Komentarze

 • Hidden

  Brak przycisków głośności? Chyba ich po…

 • Ciekawe ,choc czytalem niedawno ze to Microsoft pracuje nad skroceniem czasu reakcji kolenej generacji panelow dotykowych.Poki co nawet w realtywnie dobrze skonfigurowanym pod hardwarowe mozliwosci iOS w IPadzie nie jest to idealne.Juz wole nie myslec jak to dziala,badz nie w starszych wersjach chocby antka.

  Troszke tez uwazam za jednak za szkodliwe zapoczatkowa przez Jobsa mode na do sterowanie paluchami,ktore niejednaokrodnie przyprawilo mnie z powodu blednej reakcji urzadzenia o szal.
  Mam nadzieje ze jednak rysik powroci ,chocby jako dodatek.

 • NKOp

  LOl fajne to . Ale ciekawi mnie jak to się ma do wytrzymałości ekranu . Bo jeśli mnie oczy nie mylą to ten wyświetlacz będzie w prawie 100% zależny od obudowy i szybki użytej do urządzenia.
  Ale szczerze powaliło mnie to pozytywnie :D ., chciałbym , aby to już wprowadzili. ale pewnie wszystko w swoim czasie.

 • marekbn

  Już w ubiegłym roku pojawiły się pierwsze informacje na temat takiego ekranu . A teraz nadchodzi rewolucja w technologii urządzeń mobilnych . Tablet zwinięty w rulonik ? – to już za chwilkę . Reszta to
  tylko kwestia wyobrażni .

 • Touldie

  Jako estetyczne rozwiązania – TAK, jako funkcjonalne – NIE. Marketing musi być i gwarantuję Wam, że to będzie kolejna technologia zaraz po 3D, która będzie wciskana ludziom na siłę. Żadnej funkcjonalności, ale “ty musisz ją mieć”… Jak tylko usłyszałem o giętkich ekranach, to ich rzekoma “użytkowa rewolucyjność” bardziej bawiła niż zastanawiała. Widać to na powyższym filmie jak praktyczne są takie rozwiązania… Zamiast płaskiego ekranu będziesz mieć paraboliczny, którego krawędzie będą niknąć z pola widzenia… (wiem, czepiam się :). Zegarek? Do tej pory jakoś nie ma rynku zegarków z AMOLED lub OLED. Dlaczego? Prędzej wymyślą coś innego, niż ta technologia wejdzie w życie ludzi, jak to było w przypadku LCD.

 • TheRaceManiac

  E tam, po co? Jedyny entuzjazm podzielam w przypadku zegarka, choć to i tak nie jest konieczne.

 • Allerien

  Touldie – podzielam Twoje obawy i jak wyczytuję między wierszami – również opinię na temat 3D. Niemniej jednak marekbn słusznie zauważa, że ekran można zwinąć np. na czas transportu. Pomyśl o Sony Tablet P – dlaczego jest taką porażką? Z zawijanym ekranem będzie można “sklapnąć” ekran w takim pudełeczku i nie będzie problemu z dwoma osobnymi ekranami i przerwą pomiędzy. Oczywiście miejmy nadzieję, że takie ekrany nie będą się wyrabiać i pękać po 1000 złożeń albo coś…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona