Ważne

Test aplikacji WD 2go i WD Photos z dyskiem My Book Live

Jakiś czas temu firma Western Digital postanowiła umilić życie posiadaczom dysków zewnętrznych My Book Live i My Book Live Duo i wydała dwie aplikacje, umożliwiające przechowywanie danych w chmurze. Mowa o WD 2go i WD Photos, programach przeznaczonych na tablety i smartfony pracujące pod kontrolą Androida – w wersji 2.1 lub nowszej, a także na iPady i iPhone’y.

WD 2go to aplikacja oferująca o wiele więcej możliwości niż WD Photos. O ile ta druga, zgodnie z nazwą, została przeznaczona do zarządzania zdjęciami i filmami, tak pierwsza doskonale sprawdza się jeśli chcemy przechować w chmurze dokumenty, muzykę, filmy czy też zdjęcia. Przyjrzyjmy się oferowanym przez nie możliwościom.

WD 2go

Wchodząc w aplikację do dyspozycji mamy dwie opcje: połącz i demo przedstawiające to, w jaki sposób działa takowe połączenie z dyskiem. Przechodzimy do naszego połączenia, wybieramy dysk, z którym chcemy się połączyć (w naszym przypadku My Book Live). Przy pierwszym połączeniu wymagany jest kod aktywacyjny, którego zdobycie może przysporzyć o zawrót głowy… nigdzie nie ma informacji, gdzie można takowy znaleźć. Okazuje się, że w pulpicie nawigacyjnym, który należy przywołać z ikonki skrótowej na pasku zadań naszego komputera.

wd 2go wd2go

Wchodzimy w ustawienia -> dostęp zdalny -> urządzenia mobilne -> dodaj urządzenie -> zdobądź kod. Po chwili na ekranie monitora pojawia się ciąg cyfr, który następnie należy wprowadzić w urządzeniu, z którego chcemy korzystać z aplikacji WD 2go (w naszym przypadku: Asus Eee Pad Transformer Prime).

Po pomyślnym przejściu procesu autoryzacji kodu aktywacyjnego naszym oczom ukazują się foldery, w których przechowywane są pliki na dysku. Jest to widok dwukolumnowy – w lewej mamy do czynienia z folderami, natomiast w prawym – z plikami, które się w nich znajdują (albo w postaci listy, albo samych ikonek). Jedyne, czego bym sobie jeszcze życzyła, to pojawiania się miniaturek zdjęć oprócz ich nazw, bo te nic mi niestety nie mówią (zwłaszcza jak jest to DSCcośtamcośtam.jpg…). Po kliknięciu na jakąkolwiek fotkę, ta otwiera się w przeglądarce zdjęć i można przejść do kolejnej znajdującej się w tym samym folderze, cofnąć lub włączyć pokaz slajdów – wtedy zdjęcia przewijają się z ciekawym efektem.

wd 2go wd 2go

Denerwujący jest fakt, gdy podczas wykonywania różnych operacji na ekranie pojawia się komunikat „niestety, aplikacja WD 2go została zatrzymana”. I przez to właśnie początkowo w ogóle aplikacja nie chciała się włączyć oraz nie chciał działać odtwarzać muzyki i filmów (pomogło odinstalowanie i ponowne pobranie z Android Market Google Play). Warto wspomnieć, że zdjęcia otwierane są w tradycyjnej galerii, filmy – w odtwarzaczu wideo, muzyka – w odtwarzaczu muzycznym, natomiast dokumenty – w Polarisie.

Zdjęcia można wysłać za pomocą Bluetooth, Gmail, Google+, Picasa, Skype, WebStorage, WordPress, ustawić jako tapetę lub zdjęcie kontaktu, a także włączyć pokaz slajdów z kilkoma efektami.

wd 2go wd 2go wd 2go

Aplikacja dostępna jest także w wersji płatnej (2,99 dolarów). WD 2go Pro oferuje następujące dodatkowe funkcje:
• dostęp offline do wybranych plików i folderów,
• automatyczne synchronizowanie plików i folderów między urządzeniem My Book Live lub My Book Live Duo i urządzeniem mobilnym,
• blokowanie dostępu czterocyfrowym kodem,
• wysyłanie plików pocztą e-mail, udostępnianie łączy do plików, drukowanie i otwieranie plików w innych aplikacjach.

WD Photos

Ta aplikacja, w porównaniu z powyższą, działa o wiele bardziej stabilnie (oczywiście na tym samym sprzęcie), ale trzeba zauważyć, że oferuje o wiele mniej możliwości, bowiem została stworzona, jak się słusznie domyślacie, do transferu zdjęć i filmów.

Aplikacja działa jedynie w pionie, co jest lekko irytującą sprawą, zwłaszcza, gdy korzystamy z niej na Asusie Transformer Prime w podpiętą klawiaturą. Ale za to są miniaturki zdjęć (których zabrakło w WD 2go), co mnie bardzo cieszy. Również istnieje możliwość przeglądania zdjęć.

test wd photos test wd photos test wd photos

Obie aplikacje są w języku angielskim, natomiast pulpitu nawigacyjnego można używać w kilku innych językach, ale nie po polsku. Tam też możemy dodać wielu użytkowników, którzy mogą mieć zdalny dostęp do plików znajdujących się na dysku, a nawet utworzyć hasło zabezpieczające te dane.

Interfejs obu aplikacji jest bardzo prosty, dzięki czemu korzystanie z nich jest intuicyjne. Jeśli ktoś ma dysk WD i chce stworzyć sobie własną, prywatną chmurę, powinien się nimi zainteresować. Jeśli nie ma (a chce mieć), musi się liczyć z wydatkiem rzędu 500 złotych – tyle bowiem kosztuje dysk WD My Book Live 1TB (według Ceneo).

wd My Book Live wd My Book Live

Aplikacje dostępne są w sklepach Google Play i AppStore:
– WD 2go (darmowa): Android, iOS,
– WD 2go Pro (płatna 2,99 dolarów): Android, iOS,
– WD Photos: Android, iOS.

Komentarze

 • Rafał K.

  “O ile ta druga, zgodnie z nazwą, została przeznaczona do zarządzania zdjęciami i filmami, tak pierwsza doskonale sprawdza się jeśli chcemy przechować w chmurze dokumenty, zdjęcia, muzykę, filmy czy też zdjęcia”

  Dwa razy zdjęcia ;P

  • Przynajmniej mam pewność, że ktoś to przeczytał ;) Dzięki!

 • Kuba

  Czyli z pomocą tego sprzętu można np. odpalić na tablecie film znajdujący się na dysku WD i po podłączeniu dachówki do tv cieszymy się dobrym filmem na dużym ekranie bez zawalania pamięci tabletu ?
  Czy tylko WD ma sprzęt o takiej funkcjonalności ?
  Przyznam, że 500zł to trochę sporo a do tego nie trzeba mi aż 1TB.
  Czy do funkcjonowania domowej chmury wymagane jest szybkie łącze ?
  Mam niestety u siebie tylko 1mb i zastanawiam się czy to wszystko będzie grało ?

  • Przyznam, że w połączeniu z dużym ekranem nie testowałam, ale najprawdopodobniej by coś takiego zadziałało, skoro aplikacja odpala filmy w odtwarzaczu tabletu.
   U siebie mam łącze 8mb i śmigało ładnie, nie mam pojęcia jak by to wyglądało przy 1mb.

  • Bucz

   Do odtwarzania filmow w domu wcale nie trzeba tyle kombinowac. Mozna rownie dobrze otworzyc film z dowolnego udzialu smb w sieci lokalnej np. za pomoca darmowego managera plikow ES File Exsplorer.

  • Trybus

   Tyle, że otrzymujesz za te 500 zł dysk sieciowy. Cena zwykłego dysku 1TB odpowiednio niższa Ceneo

 • Lost

  A czy aplikacja ma dostęp do zasobów dysku w przypadku, gdy jesteśmy poza domem, przez 3g np?

  • Bucz

   Taka jest chyba idea chmury, inaczej bylby to tylko zwykly zasob w sieci lokalnej. Ale faktycznie w tescie brakuje troche potwierdzenia tej informacji.

  • Tak, ma dostęp – wszędzie gdzie jest internet, nawet przez 3G.

 • Patryk

  Chce dodać że pod ios aplikacje te działają w poziomie. Pozdrawiam

 • Toper

  A jak długo jest ważny ten kod aktywacyjny? W instrukcji jest napisane, że 24h. Trochę słaba opcja, jak się wyjedzie na kilka dni, to się ma dostęp do plików tylko przez jeden dzień?

  Pozdrawiam

 • misioq

  @Toper
  przeczytaj jeszcze raz tekst :) a szczególnie fragment:
  (…)Przy pierwszym połączeniu wymagany jest kod aktywacyjny(…)

 • Toper

  Z kodem jest OK, kupiłem ten dysk ponad rok temu i jestem bardzo zadowolony.
  Transfery po sieci 1GB mam ok 35MB/s, głównie używam go jako magazyn danych i sporadycznie ściągam coś na komórkę jak zapomnę jakiś dokument i jest mi potrzebny. Co do DLNA to się nie wypowiem, bo nie testowałem.
  Za tą kasę to jest super rozwiązanie, Synology wiadomo fajniejsze, tylko samo pudło kosztuje tyle co tutaj pudło+dysk.

 • Lubczyk

  niestety aplikacja wd2go to absolutna porażka iphony gubią ustawienia lub nie przyjmują kodu a jak już się uda to i tak nie wejdziesz na dysk BO NIE – żadnych oznak po prostu aplikacja żenująca. Wszystko obsługuje przez FTP ale weź znajdź darmowy program ftp na i os to cud tną za wszystko w dodatku programy FTP okrojone maksymalnie. Cydia rozwiązaniem na bolączki pazernych producentów shit-u.

  Jeśli podpinasz się po kablu do PC to ok działa to nawet jakoś ale wifi czy przez router zapomnijcie. to co pokazaliście na tutorialu to mrzonki jeśli wpinasz sam router i od razu dysk bez niczego heh. Delikatnie mówiąc – nie jest kolorowo i nie jest intuicyjnie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona