Ważne

ABI Research: tablety ze średniej półki będą stanowiły 60% rynku w 2016 roku

ABI Research donosi, że obecnie na światowym rynku tabletów internetowych dostępnych jest ponad 220 różnych urządzeń, spośród których możemy wybierać. Mimo wszystko jednak odkąd tablet Apple został zaprezentowany, to właśnie on znajduje się na najwyższym stopniu podium – bezsprzecznie jest liderem rynku. Ciekawsze są jednak przewidywania wspomnianej firmy. Według niej 60% wszystkich tabletów w 2016 roku będą stanowiły modele, których cena jest niższa niż 400 dolarów.

W ciągu najbliższych czterech lat ma znacznie wzrosnąć znaczenie tanich tabletów na rynku. Ma to się stać przede wszystkim poprzez pojawianie się w sprzedaży takich modeli, jak Kindle Fire (199 dolarów) czy rzekomo nadchodzący Google Nexus Tablet (149 – 249 dolarów), ale także urządzeń mniej znanych producentów o interesujących parametrach technicznych – a to wszystko za niewielkie pieniądze (zauważcie zresztą, że ostatnio zaczyna się takowych pojawiać coraz więcej).

ABI Research twierdzi także, że rynek tabletów kosztujących więcej niż 400 dolarów będzie się stopniowo kurczył – ciekawe co na to Apple, bo przecież cena najtańszego iPada w momencie premiery to 499 dolarów.

Dodatkowo wspomniana firma przewiduje, że w ciągu bieżącego roku wzrośnie zainteresowanie czytnikami książek elektronicznych, a co za tym idzie – ich sprzedaż wzrośnie o 20% w stosunku do poprzedniego roku. I w sumie nie ma w tym nic dziwnego – są to bardzo interesujące urządzenia, które z czystym sumieniem można polecić każdemu maniakowi czytania książek.

źródło

Komentarze

 • ciekawe ile z tego chińskich;)

  • luc3ro

   100%. W zasadzie chyba niemożliwe jest kupienie tabletu nie wyprodkowanego w Chinach.

 • GieKa

  A mnie ciekawi jak oni to liczą? Czy w ogóle liczą czy ot tak sobie “wróżą”? Bo to czy za 4 lata będą popularne tablety droższe niż 400 $ zależy od wielu czynników. Np. od stanu gospodarki światowej. Jeśli obecny kryzys czy raczej problemy gospodarcze na świecie uda się przezwyciężyć to ludzie będą chętniej kupować droższe urządzenia. Jeśli z gospodarka będzie coś nie tak to ludzie nie będą kupować nawet tanich tabletów. Wystarczy trzęsienie ziemi, powódź, huragan w Azji i cała elektronika podrożeje i nikogo nie będzie stać nawet na chińskie tablety.
  A tak na marginesie to w 2016 tablety droższe niż 400 $ będą miały parametry o których dzisiaj nawet nie marzymy. I w druga stronę. Te za 100$ będą lepsze od najnowszego iPada. I to mnie przeraża :)

  • Nexxt

   ale po co płacić drożej, jak coś będzie o przyzwoitych parametrach i jakości za taniej… dla Lansu?? Gdy czegoś (to się tyczy ipada) jest dużo, gdy jest duże nasycenie rynku to Lans się kończy….

   Tablety zbliżają się też nieuchronnie do granicy gdzie dalszy rozwój nie będzie miał dalszego sensu – do tej granicy już wręcz się zbliżamy, a nastąpiło to bardzo szybko zaledwie w 2 lata (od premiery ipada): 4 rdzeniowce już mamy lub będziemy mieć, FullHD już mamy, LTE… a dalej już nic tak naprawde nie trzeba, a rewolucji technologicznych na horyzoncie też nie widać…
   Pozostanie usprawnianie systemów operacyjnych, obniżanie cen, obniżanie kosztów produkcji podzespołów i umasowienie rynku tak by każdy mógł sobie kupić.
   To samo się działo z komputerami, laptopami, to się dzieje z smartfonami.
   Całkowicie zgadzam się z tymi przewidywaniami a nawet bym podwyższył te procenty.

   • luc3ro

    Rewolucja w tej chwili się odbywa ale nie po stronie klienta. Rewolucja się odbywa po stronie serwerów. Tak naprawdę za parę lat będą nam potrzebne wygodne terminale które będą potrafiły odebrać treść przetworzoną przez serwery i nie będą im potrzebne 4 rdzenie czy duża pamięć, tylko dobry ekran i szybki interfejs sieciowy.

    • to jak chcesz byc uzalezniony od uslug clodingowych ,to zycze Ci powodzenia…tym bardziej biorac pod uwage w jakosci sieci i jej dostepnposc w PL.
     Takiemy prostemu wifi wciaz jest daleko do powszechnosci.

     sam korzystam ale w bardoz ograniczonym wymiarze…to rozwiazania raczej dlamobilnego malego i sredniego biznesu.

     • luc3ro

      Nie przesadzaj, jeszcze parę lat temu internet mobilny był rozpatrywany w kategoriach science fiction. Infrastruktura rozwija się w takim tempie że trudno przewidzieć co za parę lat będzie. Jeżeli chodzi o cloud computing to trudno powiedzieć jak to będzie – być może taką chmurę będziesz mógł sobie postawić w domu bądź wynająć sobie pod nią zasoby u wybranego usługodawcy albo rozwinie się to jeszcze w innym kierunku, w każdym razie napewno wszystko zmierza w tym kierunku i nikt tego już nie zatrzyma.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona