Ważne

Najpopularniejsza przeglądarka mobilna na świecie? Ta z Androida

przeglądarki mobilne świat

Strona StatCounter jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. Dowiadujemy się z niej często bardzo interesujących rzeczy dotyczących rynku nowych technologii. Dziś okazało się, że w ciągu ostatniego roku (to jest od lutego 2011 do lutego 2012 roku) Opera straciła miano najpopularniejszej przeglądarki mobilnej na świecie (z 23,34% na 21,7 %) na rzecz… preinstalowanej przeglądarki we wszystkich urządzeniach mobilnych z Androidem na pokładzie (z 21,39% na 22,67%).

Warto zauważyć jak w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy androidowa przeglądarka pięła się w górę – udział w rynku mobilnym wzrósł z 14,7% w lutym 2011 do 22,67% w 2012 roku. Straciła na tym Opera, która mimo wszystko zanotowała nieznaczny wzrost (z 21,15% na 21,7%) – gdyby nie rozwój przeglądarki z Androida, na pewno udział Opery byłby większy.

Światowe trendy już znamy, a jak przedstawia się popularność poszczególnych przeglądarek mobilnych zawężając teren do Europy? Poniższe statystyki pokazują, że największym zainteresowaniem cieszy się aplikacja systemu iOS – Safari, na drugim miejscu uplasowała się androidowa, natomiast na trzecim – BlackBerry.

przeglądarki mobilne europa

Równie interesujące dane znajdujemy w statystykach dotyczących popularności przeglądarek mobilnych w Polsce. U nas bezapelacyjnie króluje Opera, choć w ostatnim czasie sporo zyskuje aplikacja znana ze sprzętu z Androidem, natomiast ostatnie miejsce podium należy do przeglądarki Nokii.

przeglądarki mobilne polska

źródło

Komentarze

 • Kris

  Jesteście pewni, że w Polsce trzecią przeglądarką jest ta Samsunga? Z wykresu wynika, że Nokia ;)

  • Tak, tak, racja. Akurat rozmawiałam z kimś o Samsungu i wkradł mi się mały chochlik… ;) dzięki!

 • Ciekawe jak uplasuje się lisek po wejściu Win 8…
  BTW- Pani Kasiu…Dostaniecie PowerTab X MID 06 z Manta mobile do testów???

 • Super by było bo na pad300 i infinity700 chyba jeszcze będzie trzeba dłuugo czekać, a kartę chyba będzie można do 300setki potem przełożyć.

 • cyberangel1975

  “Światowe trendy już znamy, a jak przedstawia się popularność poszczególnych przeglądarek mobilnych zawężając teren do Europy? Poniższe statystyki pokazują, że największym zainteresowaniem cieszy się aplikacja systemu iOS – Safari”
  To ciekawe. Ile to razy androidowi fanboje twierdzili, że poza USA iOS praktycznie się nie liczy :D
  Z drugiej zaś strony nie raz twierdzili, że amerykanie to debile. W sytuacji gdy na tamtym rynku Android nieznacznie wyprzedza iOS to też ciekawe :D

  I faktycznie moglibyście przetestować coś od Manty…

  • Lost

   Faktycznie jest to ciekawe, widocznie Europejczycy chętniej przeglądają internet na swoich iPhone’ach niż na smartfonach z Androidem.

  • luc3ro

   Jak znam życie to użycie safari zawyżają południowcy typu: Hiszpanie, Włosi itd. :-)

   • luc3ro

    Zwracam honor Hiszpanii to głównie Francuzi, Włosi, i Brytjczycy (co zrozumiałe) napędzili tą statystykę pod safari. Francuzom się trochę dziwię bo mocno się bronią przed amerykańską kulturą (chyba że to stereotyp).

 • Co prawda przeglądarka adroidowa jest dobra, ale nie róbmy z tego sensacji. Moim zdaniem znacznie lepsza jest przeglądarka Dolphin HD, szybka, intuicyjna, z masą widżetów (w tym jeden, który znacznie polepsza czas działania w trybie czuwania, i czyści RAM) Także na moim ZTE Blade króluje bezsprzecznie Delfinek.

  • czas działania baterii*

   • WaltherMahlke

    No właśnie nie do końca. Delfinek HD z manią upierdliwca doczytywał mi strony po kawałku. Nawet jak strona była otwarta już kilka minut wcześniej przewinięcie jej w dół owocowało pokazem rysowania. Zarówno przeglądarka stockowa jak i opera pokazują mi od razu pełne strony i to w znacznie krótszym czasie. Delfinek poleciał do kosza.

    • Ja mimo wszystko jestem zadowolony, strony renderuje szybciej niż stockowa, ma kilka fajnych rzowiązań

     • ainaruth

      Ze smartfona też miałem przyzwyczajenie, że Dolphin rządzi. Niestety tabletowa wersja jest dość niestabilna i radzi sobie znacznie gorzej niż preinstalowana przeglądarka. Niby mam jeszcze operę, ale jakoś tak wygodniej korzysta się z domyślnej.

    • Leo

     na domyslnej przegladarce musze czekac az sie strona zaladuje zeby przewinac w dol.. tak wiec nie jest zbyt dobra i poki co opera zostaje.

 • mico

  chyba jakiś błąd w wykresie dotyczącym Polski, bo nie mogę znaleźć iOS…

  • kseres

   Jest przecież pod ‘iphone’

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona