Ważne

Recenzja systemu BlackBerry Playbook OS 2.0

Aktualizacja oprogramowania BlackBerry Playbook OS 2.0 dla tabletu BlackBerry Playbook została udostępniona wczoraj rano i od tego czasu skrupulatnie przyglądaliśmy się liście wniesionych przez nią nowości. Do najważniejszych dotyczy dodanie bardzo ważnych, chciałoby się powiedzieć – podstawowych, aplikacji, które nie były obecne w poprzednich wersjach systemu: Wiadomości, Kalendarza, Kontaktów, Plików oraz kilku innych.

Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda i jak sprawuje się oprogramowanie BlackBerry Playbook OS 2.0, zapraszamy do lektury jego recenzji.

BlackBerry Playbook OS 2.0 ogółem

Pierwszym, co uderzyło nas po uruchomieniu się tabletu tuż po ukończeniu procesu aktualizacji, była jego szybkość. Na wcześniejszej wersji oprogramowania urządzenie działało błyskawiczne, lecz po zaaplikowaniu mu nowego systemu operacyjnego, dostało skrzydeł. Szybkość jest szczególnie widoczna podczas przewijania ekranu głównego oraz uruchamiania się aplikacji (na gotowość przeglądarki internetowej do pracy trzeba czekać jedynie 4,6s).

Firma Research In Motion wprowadziła kilka zmian do interfesju systemu. Pierwszą z nich jest dodanie umieszczonej w dolnej części ekranu belki, na której użytkownik może ulokować maksymalnie pięć ikon najczęściej używanych aplikacji (coś na kształt docka w iOS i niektórych nakładkach na system Android). Kolejną nowością interfesu Playbook OS 2.0 jest możliwość tworzenia folderów z programami. Proces porządkowania ikon bardzo przypomina ten znany z konkurencyjnych platform: w celu aktywowania trybu edycji, należy przytrzymać ikonę do momentu, gdy ta zacznie pulsować.

Wtedy wystarczy przeciągnąć ją na inną, aby utworzyć folder i obie w nim umieścić. Natomiast usuwanie folderu jest jeszcze proste – służy do tego niewielka ikona kosza na śmieci znajdująca się w jego lewym górnym rogu. Do katalogów można dodawać nie tylko ikony aplikacji, ale również bezpośrednie skróty do stron internetowych. Projektanci Research In Motion zrezygnowali z pomysłu interfejsu opartego na zakładkach i zamiast nich wprowadzili jeden, podzielony na strony, ekran główny, na którym użytkownik może tworzyć wyżej opisane foldery.

Zmianie kosmetycznej uległ również interfejs wielozadaniowości. Po aktualizacji Playbook OS 2.0, miniatury otwartych programów opatrzone zostały solidną, rzucającą rozmyty refleks, belką tytułową, zamiast zastosowanej poprzednio etykiety na ciemnym tle.

Wiadomości

Wiadomości to aplikacja, której nieobecność w poprzednich wersjach oprogramowania Playbook OS wywoływała szyderczy uśmieszek na twarzach użytkowników innych systemów. Jej wprowadzenie do Playbook OS 2.0 zaowocowało nie tylko możliwością tworzenia i odbierania poczty elektronicznej bezpośrednio na tablecie BlackBerry Playbook, ale również dostępem do prywatnych wiadomości na portalach społecznościowych Facebook i Twitter. Konfiguracji powiązanych z systemem kont możemy dokonać za pomocą zakładki Konta w Ustawieniach (przyp: nie udało nam się dodać konta synchronizacji Google Gmail, choć inni nie spotkali się z tym problemem).

Interfejs aplikacji Wiadomości podzielono na dwie części. Pierwszą z nich jest panel z listą wszystkich pobranych wiadomości, drugąnatomiast pole, w którym wybrana wiadomość jest wyświetlona. Towarzyszą mu ikony najważniejszych funkcji standardowego klienta poczty e-mail, a mianowicie: pełny ekran (wyświetlenie wiadomości na całym ekranie), odpowiedz, odpowiedz na wszystkie, prześlij, oflaguj do przekazania, zaznacz jako nieprzeczytane, plik (folder wiadomości; trudno powiedzieć, dlaczego ikonę podpisano “Plik”) oraz usuń. Aplikacja pozwala na odbieranie i wysyłanie załączników o dowolnym rozszerzeniu.

Kalendarz

Kalendarz dodany w aktualizacji Playbook OS 2.0 jest prostą aplikacją, aczkolwiek obfituje w funkcje. Wyposażono go w dwa widoki: miesiąca oraz tygodnia. Pierwszy z nich przedstawia wszystkie dni danego miesiąca wraz z naniesionymi na nie zdarzeniami. Drugi natomiast pozwala zorientować się, co ustalone zostało na dany tydzień, godzina po godzinie. Funkcję tę docenią ludzie, którzy polegają na kalendarzu w organizacji swojego dnia.

Widok miesiąca podzielono na dwie części. Pierwsza z nich przedstawia właściwy kalendarz, podczas gdy druga – zadania na wybrany dzień przedstawione w formie listy godzina po godzinie. W tej części znajdziemy również trzy zakładki: Dzień, Program i Ludzie.

Dodanie nowego zdarzenia do kalendarza odbywa się za pomocą dotknięcia niewielkiej ikony umieszczonej w lewym dolnym rogu. Do dyspozycji dano nam wiele opcji, w tym ustalenie lokalizacji, uczestników, strefy czasowej, przypomnienia i wielu innych. Co ciekawe, za pomocą kalendarza można stworzyć również zdarzenie, które później zostanie wyświetlone w portalu społecznościowym Facebook.

Kontakty

Zadaniem tej aplikacji jest przechowywanie kontaktów znajdujących się na smartfonie BlackBerry i portalach społecznościowych Facebook i Twitter oraz ewentualne ułatwienie nawiązania z nimi rozmowy wideo. Interfejs programu jest bardzo prosty: po lewej stronie znajdziemy ikony służące do wyszukiwania i filtrowania (ulubione, kontakty czatu wideo) znajomych, listę alfabetyczną oraz ikonę służącą do dodania nowego kontaktu. Jej dotknięcie powoduje wyświetlenie nowego ekranu z tradycyjnym zestawem opcji, które możemy przypisać nowemu znajomemu. Wśród nich, oprócz podstawowych danych, znalazł się numer PIN (identyfikator użytkownika urządzenia BlackBerry), adres czatu wideo, adres e-mail, numer telefonu, adres, strona internetowa i notatki. Co ciekawe, jakiekolwiek podejmowane przez nas próby dodania nowego kontaktu (zarówno w trybie online, jaki i offline) kończyły się fiaskiem – znajdująca się w prawym górnym rogu ikona ładowania obracała się i obracała, lecz bez efektu.

Pliki

Jeżeli mieliście styczność z menedżerami plików na tablety z systemem Android lub nawet aplikacją iFiles na “złamanego” iPada, rozczaruje Was program pliki, który pojawił się na Playbooku po aktualizacji oprogramowania do wersji 2.0. Aplikacja jest bardzo prosta i daje niewielkie możliwości. Za jej pomocą można przeglądać przechowywane na tablecie pliki w czterech kategoriach: Zdjęcia, Wideo, Muzyka i Dokumenty. Wybrane pliki możemy otworzyć lub usunąć, ale nie przenieść, skopiować, czy chociażby zmienić nazwę. Warto zaznaczyć, że aplikacja Pliki nie daje dostępu do plików systemowych, a jedynie multimedialnych i dokumentów.

Funkcjonalność przeglądarki plików na swój sposób uzupełnia zupełnie nowa aplikacja o nazwie Print To Go. Pozwala on na bezprzewodowe przesyłanie plików z komputera do Playbooka. Aby tego dokonać, na komputerze trzeba zainstalować odpowiednią aplikację (niezbędne łącze wysyła tablet). Za pośrednictwem Print To Go można wysyłać i odbierać dowolne pliki, które zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Ta przydatna funkcja doskonale komponuje się z preinstalowanym pakietem biurowym Documents To Go pozwalającym to tworzenie i edytowanie dokumentów Word i Excel.

AppWorld i Android App Player

Klient sklepu AppWorld poddany został solidnej metamorfozie. Zamiast chaotycznego, pełnego błędów w tłumaczeniu, interfejsu, zastosowano przejrzysty układ okien i drobnych zakładek, które przekładają się na duży komfort użytkowania.

Oprócz natywnych gier i aplikacji na Playbooka, do AppWorld dodano również programy emulowane w słynnym już Android App Playerze. Nie są one wyróżnione, a proces pobierania i instalacji wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku aplikacji natywnych. Emulator uruchamia się automatycznie w chwili dotknięcia ikony aplikacji na Androida. Zaraz po pierwszym uruchomieniu, spotkał nas zawód – emulator zawiesił się po próbie uruchomienia programu pobranego z AppWorld i odmówił współpracy z innymi aplikacjami. Na szczęście problem rozwiązał się samoczynnie, a my mieliśmy przyjemność skorzystać z Android App Playera, który przypadł nam do gustu.

Jego obsługa niewiele różni się od tego, czego doświadczają użytkownicy smartfonów i tabletów z systemem Android. Zamiast wielu przycisków, w lewym dolnym roku umieszczono tylko jedną: strzałkę służącą do powrotu. Cała reszta obsługiwana jest za pomocą ekranu dotykowego i działa niespodziewanie dobrze. Co ciekawe, emulowane aplikacje mają dostęp galerii i niektórych funkcji tabletu, np. galerii i aparatu, choć próba uruchomienia tego ostatniego z poziomu programu WordPress zakończyła się wyświetleniem czarnego ekranu (przyciski funkcyjne były aktywne, sam aparat już nie).

Wiadomości i PressReader

W menu tabletu Playbook działającego w oparciu o system BlackBerry Playbook OS 2.0 znajdziemy dwie aplikacje o nazwie “Wiadomości”. Pierwszą z nich jest wcześniej opisany klient poczty elektronicznej i portali społecznościowych, drugi natomiast czytnikiem kanałów RSS. To ciekawy program, który oferuje wybór kanałów z ponad 20 kategorii.

PressReader jest jedną z nowości w BlackBerry Playbook OS 2.0. Interfejs tej aplikacji jest po prostu brzydki, lecz oferuje dostęp do wielu gazet, które możemy pobrać i przeglądać na tablecie.

Przeglądarka

Do przeglądarki internetowej dodano ciekawą funkcję, która przypomina Reader z Safari na iOS 5. Dzięki niewielkiej ikonie imoszczonej w lewym górnym rogu, możemy usunąć zbędne elementy strony WWW pozostawiając interesujący nas tekst i grafiki.

Podsumowanie

BlackBerry Playbook OS 2.0 daleko do skali i rozmachu systemów Android lub iOS, lecz czyni ona tablet BlackBerry Playbook bardziej atrakcyjnym dla przeciętnego klienta szukającego wysokiej jakości urządzenia za niewielkie pinieądze. Jest szybki, miły dla oka i intuicyjny, a stanie się jeszcze lepszy, gdy RIM wyda zapowiadany system BlackBerry 10.

Komentarze

 • Rafal K.

  Muszę przyznać że system ten wygląda bardzo ciekawie. Zauważyłem chyba dwie literówki, ale niechce mi się ich szukać. Co do recenzji, polecam, przyjemnie się czyta.
  ps. jakiś filmik by sie przydał! nie bójcie sie nam pokazywać twarzy xD

 • Lazy

  a Ja mam pytanie co do kalendarza można tworzyć w niż wydarzenia na facebooka ale czy kalendarz synchronizuje się np. z kalendarzem google?;>

  • Teoretycznie tak, ale, jak napisaliśmy w recenzji, nie udało nam się dodać konta synchronizacji Google. Nie będziemy jednak ustawać w próbach i wierzymy, że w końcu i nasz problem się rozwiąże.

 • Michał

  To wszystko napawa optymizmem. Siedzę na androidzie jego początków i mój pierwszy tablet miał być na tym systemie, a teraz mam poważny dylemat.

  Playbook 16GB w cenie 900-1000zł(Kupuję w Anglii) wydaje się kawałkiem naprawdę dobrego sprzętu, zwłaszcza na tle obecnych androidów, które w tym zakresie cenowym są po prostu marne. Na horyzoncie co prawda widać Asusa MeMo 370T, ale nie wiadomo dokładnie kiedy wyjdzie i ile będzie kosztował w naszych rejonach.

  Wrócę do tematu, bo mam pytanie związane z Playbookiem.
  – Jak działają z nim bezprzewodowe zestawy mysza+klawiatura na .
  Myślę, że to ważna informacja, a jednak nie znalazłem nic o tym w waszej recenzji.
  Pozdrawiam

 • luc3ro

  Blackbery blackberym ale ubuntu zrobiło małą rewolucję w systemach mobilnych – http://www.ubuntu.com/devices/android a tu video jak to działa: http://youtu.be/ZQozs5tXxwY

  Myślę że warto o tym napisać jakiś art.

 • lukas

  Czy wykrywa podłączony pendrive lub dysk? ( podobno miało to działać w wersji 2.0)

 • Ester

  Troszkę nie na temat choć również tyczy aktualizacji.
  Mam problem z aktualizacją Samsunga Note, przy próbie pobrania pojawia się komunikat o jej braku – choć takowa przecież istnieje.
  Prosiłabym o podpowiedź skąd mogę ją pobrać i siłą czyli przez USB zmusić mój Notes do kapitulacji ;)

  Za wsparcie z góry dziękuję.

  • Gunther

   Pewnie masz Note od Orange, albo inny brandowany. W takiej sytuacji oficjalnych aktualizacji może nie być.

   • Ester

    Mam go w Plusie , skoro oficjalnie się nie da to może ktoś delikatnie zasugeruje jak pójść ciemną ścieżką ;)

    • Rafal K.

     Polecam forum.android ;)

 • michał

  co do kalendarza nie podoba mi się brak możliwości synchronizowania z terminalem :(

  ale ogólnie bardzo przyzwoity sprzęt.

 • Allerien

  Takie rzeczy (odnoszę się do Note) to na xda-developers.

 • iluvatar

  moze ktos wie czy kiedykolwiek w Europie bedzie oficjalnie cena 200 dolarow zaPlaybooka? Czy to tylko za oceanem tak jest?

 • michał

  w UK była też podobna promocja bodaj 149 GBP

 • PawloBB

  Recencje Playbooka znajdziecie na bbnews. A video z OS2 prose: http://www.bbnews.pl/2012/02/wideo-przeglad-nowosci-w-blackberry-playbook-os-2-0/

 • tomek.domek

  RIM z PB i BB phone to jedyna sensowna opcja dla biznesu (push email zapewnie non stop email respond ) birdge z PB daje mozliwosc trzymania kalendarz, email ++ w jednym miejscu bez koniecznosci shcnchronizwoania RIM obsluguje app biznesow jak workd ark, kalk prezentacje, itp Flush + pdfy No i kdowanie danych na poziomie hardware o czym inni moga tylko pomarzyc.
  To naprawde konc pociagowy dla bznesu w porownaiu z innymi molze ladnymi ale zabawkami.
  ++ pawwdziy multitasking wysokiej jakosci screen and solidne wykonanie.

  • luc3ro

   Jeżeli tak się na nim pisze po polsku jak w poście powyżej to ja podziekuję.. Swoją drogą dlaczego ktoś dodaje komentarz 2 miesiące po zakończeniu wątku?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona