Ważne

iPad powodem kłopotów Apple w Chinach

Wszystko wskazuje na to, że tym razem to nie Apple ściga Chińczyków za “kopiowanie” iPada ale Chińczycy Apple za nielegalne użycie nazwy urządzenia, której są właścicielem. Jako że sprawa jest lekko zagmatwana, już wyjaśniam o co chodzi.

Zgodnie z doniesieniami unwiredview.com Apple stanęło (w końcu) twarzą w twarz z problemem dotyczącym nazwy iPad i sprzedaży tabletu pod tą nazwą na terenie Chin kontynentalnych.

Proview Shenzen jest firmą zależną od Proview International Holding z Hong Kongu. Aby sprawę skomplikować ciut bardziej musicie wiedzieć, że koncern posiada także oddział w Tai Pei i właśnie ta część całego holdingu zarejestrowała w 2000 roku nazwę iPad (jako własną) w wielu krajach. Samo Proview Shenzen zarejestrowało nazwę w 2001 roku. W 2009 roku firma Apple wykupiła prawa do nazwy iPad za 35000 funtów ale z zastrzeżeniem, że Proview Shenzen może nadal używać ww. nazwy (i jest jej właścicielem!) na obszarze Chin kontynentalnych. Od tego czasu obie strony unikały spotkania w sądzie i prawnego rozstrzygnięcia problemu. Jednak na początku tego tygodnia Ludowy Sąd Municypalny w Shenzen odrzucił pozew Apple przeciwko Proview Shenzen. A to oznacza, że tym razem Apple nie ma szans nie tylko na wygranie ale nawet na wytoczenie prawnej batalii przeciwko innej firmie. Pytanie co dalej?

Część z Was może kojarzyć nazwę Proview. Swego czasu był to bardzo duży producent paneli LCD do monitorów (sprzedawanych także pod własną marką) ale z uwagi na zawirowania ekonomiczne na rynkach, konkurencję i kryzys jest aktualnie na skraju bankructwa. Co za tym idzie ponowne wykupienie przez Apple znaku iPad za kwotę podobną do tej z 2009 roku wydaje się raczej mało prawdopodobne. Tym bardziej, że jak czytamy w doniesieniu, samo Proview będzie żądać od Apple odszkodowania za nielegalne wykorzystanie marki w wysokości 1,6 mld dolarów (org. – 1.6 billion US dollars).

Nie wiem jak Wam, ale jedyny komentarz jaki mnie ciśnie się na usta to przysłowie: “Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”.

Komentarze

 • Rafał K.

  No i pięknie ;) w końcu Apple się dostanie przy odrobinie szczęścia xD

 • ghostCat

  Apple już dawno zatracił jakiekolwiek poczucie rzeczywistości i przyzwoitości, więc kubeł zimnej wody byłby jak najbardziej wskazany ;-)

 • Że tak powiem… I BARDZO DOBRZE!

 • Lost

  IPhone i iPad razem generują 70% zysków Apple’a, myślę więc, że nie będą oszczędzali na kurze która znosi złote jaja i zapłacą ile będzie trzeba za prawo do nawy iPad.

 • hellypton

  Kto mieczem wojuje, od miecza ginie…
  Bardzo dobrze trollom patentowym.

 • fuzzer

  Apple to Apple – nazwą sprzęt iTab, iBook i ludzie dalej będą kupować…

  • ainaruth

   Apple niby ma coś zmieniać? Prędzej kupią firmę, które ich irytuje niż zmienią nazwę swojego prosuktu..
   Stać ich, niech płacą..

 • Marucins

  „Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”.

  Nie inaczej! :)
  Nie wiem czy jestem jakimś ch**em czy co ale ja po prostu żądam tego aby Apple dostało po uszach za swoje taktyczne zagrywki pozywania wszystkich za wszystko a w szczególności za prostokąt z zaokrąglonymi bokami.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona