Ważne

Asus Transformer Prime jednak z Androidem Honeycomb

Wielu z nas Asus Transformer Prime, rewelacyjny tablet, którego pierwsze zdjęcia ujrzały światło dzienne kilka dni temu, kojarzył się nie tylko z układem Nvidia Tegra 3, ale także najnowszą odsłoną systemu operacyjnego Google Android – 4,0, czyli Ice Cream Sandwich. Niestety, według informacji opublikowanych przez niemiecki oddział firmy Asus, urządzenie pojawi się na rynku ze starszą wersją oprogramowania w wersji 3,0 Honeycomb. Przedstawicielstwo zaznaczyło jednak, że tablet otrzyma aktualizację do Ice Cream Sandwich, gdy tylko stanie się ona dostępna. Oznacza to, że Asus Transformer Prime nie będzie pierwszym, na już na pewno nie jedynym, tabletem z ICS pod maską.

Dla przypomnienia, premiera Asusa Transformer Prime została zapowiedziana na 9 listopada bieżącego roku. Do tej chwili mieliśmy przyjemność ujrzeć jedynie kilka zdjęć urządzenia, z których wynika, że wyposażono je w duży, 10,1-calowy ekran dotykowy, niezwykle wydajny układ Nvidia Tegra 3, wyjście HDMI, slot kart pamięci microSD oraz wykonaną ze szczotkowanego aluminium obudowę mierzącą zaledwie 8,3 mm grubości. Jej kształt przywodzi na myśl nowo zaprezentowane laptopy Asus z serii Zenbook.

Portfolio firmy Asus zaczyna rozwijać się w bardzo atrakcyjnym kierunku. Znaki na niebie i ziemi wskazują, że 2012 będzie rokiem premiery dwóch niebywale interesujących tabletów tego producenta – wcześniej wspomnianego Transformera Prime oraz budzącego wiele kontrowersji Padfone’a.

via Tablet PC Review

Komentarze

 • mithos_k

  Ale zaraz, to premiera prime’a będzie w końcu w 2012 czy w listopadzie? Bo się nie mogę doszukać tych 2 premier… chyba że już mamy 2012 :-D

  • Oficjalna prezentacja w listopadzie, rynkowa premiera najprawdopodobniej na początku 2012 ;-)

   • mithos_k

    Aaaaaaa dzięki – teraz rozumiem :-D

 • hellypton

  Ważne, żeby była aktualizacja do ICS. Lepiej wydać później dopracowaną aktualizację, a nie pchać na siłę nowszy system z bug’ami.

 • Bardzo chciałbym zobaczyć jak HC chodzi na tym tablecie. Odpowiedzialoby to na pytanie, czy zaciągnięcia sie HC to wina procka (tak uważam) czy niedopracowanego systemu. Ciekawe jak HC będzie sobie radzić na OMAP4 w Archosach G9.

 • Lost

  Tego niestety można było się spodziewać i tak właśnie przewidywałem. Dzieje się trochę niepokojących rzeczy wokół nowego Androida. Po pierwsze wygląda na to, że wersja na tablety jest niegotowa i w tym roku jej nie zobaczymy. W kwestii smartfonów okazuje się, że update’u nie zobaczą nawet niektóre dwurdzeniowe modele, a ze stajni Samsunga kanapka zawita tylko do SGS2. Nie widzę zbytnio tego jak taka polityka przyczyni się do zjednoczenia Adroida pod nową wersją i zakończy fragmentację. Raczej wygląda to na zostawienie z tyłu większości modeli i więkoszości klientów, którzy nawet mając bardzo mocne smartfony nie dostaną oficjalnej aktualizacji.

  • A kto mówił, że fragmentacja się zakończy? Jedyny ekosystem gdzie nie ma fragmentacji to Apple, ale tam jedna firma kontroluje wszystko. Ani na PC nie masz jednolitego środowiska (do teraz choć Windows 7 ma już 2 lata jest jeszcze bardzo dużo Windows XP, że o przeglądarkach nawet nie wspomnę), w Linuksie też nie, nawet w Mac OS X, ani w tańszych telefonach. Czemu Android miałby tu być wyjątkiem?

   No i druga sprawa, że fragmentacja to żaden praktycznie problem. Idea pisania aplikacji dla Androida jest taka by pisać kod tak by działał dobrze na wielu wersjach systemu i wielu rozmiarach ekranów. To utrudnia pisanie, ale niezbyt. Do tego różnice w samym API systemu nie są zwykle aż tak potężne by opłacało się strasznie bardzo pisać tylko pod dany system. Są wyjątki, takie jak np. NFC, ale znów urządzenia wyposażone w NFC mają już systemu w odpowiednich wersjach.
   Na PC też źle patrzy się na aplikacje, które wymagają do działania Windows 7, a nie ruszą na XP. Wymaga się zwykle by producent dostarczał wersja działającej tu i tu, z zaznaczeniem, że na XP może nie mieć wszystkich funkcji. To samo stosuje się do Androida.

   • aaa

    W Apple też jest fragmentacja, szczególnie z tego co słyszałem w MacOSie, gdzie zmiany były czasem spore. Chociaż przy iOS też widziałem narzekania. Zgadzam się też, że to problem nie grający dużej roli dla piszących programy, osobiście nie miałem z tym problemu jeszcze (ale wymagam Androida 2.0+ w moich grach).

 • Kuba

  A miałem nadzieję, że tablet będzie do kupienia w tym roku..

  • Konrad

   Tablet będzie, lecz aktualizacje do 4.0 dostanie pewnie w styczniu

  • aaa

   Wygląda jakby mimo całej tej gadki, że ICS jest jednocześnie na tablety i telefony Google na tablety go opóźnia jak może. Mam nadzieję, że pokażą dzięki temu coś stabilniejszego niż 3.0 (dla mnie HC stabilny był dopiero od 3.1).

   • grah

    Och sądzę, że stwierdzenie “Android 3.0” jest jak stwierdzenie Windows XP – nikt nie mówi Windows Xp z SP3.

    Raczej chodziło o zaprezentowanie ‘linii’ androida, a nie konkretnej wersji systemu.

 • Lost
  • Dzięki za cynk. Z racji dzisiejszego dnia newsów jest nieco mniej. Ale zaraz się za to wezmę ;-)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona