Ważne

Nokia prezentuje elastyczny ekran kinetyczny (wideo)

Elastyczny ekran kinetyczny to zbitka słów, która dla wielu może okazać się ciężkim orzechem do zgryzienia. Pod ich trudną powierzchownością kryje się technologia, która ma ogromne szanse, by odmienić sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów i tabletów internetowych.

Dziś i jutro w Londynie ma miejsce konferencja Nokia World, na której fiński producent elektroniki użytkowej prezentuje najnowsze smartfony, akcesoria oraz prototypy. Jednym z nich jest “Nokia Kinetic Device”, czyli urządzenie wyposażone we wcześniej wspomniany elastyczny ekran kinetyczny. Jak podpowiada nazwa, wyświetlacz można dowolnie wyginać, co powoduje interakcję z obrazem wyświetlanym na urządzeniu. W tej chwili za pomocą elastycznego ekranu kinetycznego można obsługiwać takie aplikacje jak galeria i odtwarzacz muzyczny, lecz nietrudno sobie wyobrazić zastosowanie dla tej rewolucyjnej i niezwykle intuicyjnej technologii. Jestem pewien, że pozwoliłaby ona przenieść przeglądanie Internetu, granie i komunikację na tabletach na kolejny poziom.

Co ciekawe, pomimo elastycznej budowy ekran kinetyczny zachowuje wyrazistość wyświetlanego obrazu. Zaklasyfikować go można jako e-ink, lecz cechuje się lepszym odwzorowaniem kolorów, niż podobne matryce wykonane w tej technologii.

Nie wiadomo kiedy (oraz czy w ogóle) na rynku pojawią się urządzenia z elastycznymi ekranami kinetycznymi. Bez wątpienia jest to nowość, o której jeszcze nie raz usłyszymy.

via Pocket Lint oraz Engadget

Komentarze

 • Konrad

  Ładne cudo ^_^. Dla mnie ekran powinien być ekranem a nie gumą.

  • Konrad

   mam mieszane uczucia co do tego

 • Lost

  Ekran ekranem, ale żeby złożyć sobie tablecik w kostkę czy rurkę, to potrzebne są jeszcze do tego elastyczne bebechy:)

 • next

  to na pewno nie jest e-ink bo świeci…. lcd albo oled
  -i zgadzam się LOST-em takie lekkie wyginania to są nic nie warte ;) a takiej interakcji też mi nie potrzeba przysporzy tylko frustracji bo każde przypadkowe nawet odgięcie wywoła reakcje na ekranie

  Dopiero jak będzie się dało takie urządzenia składać lub zwijać to będzie rewolucja. I wcale nie muszą być w pełni elastyczne bebechy: wystarczy gumowa “płyta główna” w której będą zatopione ścieżki i elektroniczne podzespoły i już można wyginać :)

 • Tomecki

  Czyli za kilka lat w masowej produkcji. Chyba ze Apple postawi bana za patent..
  A tak serio widzę w tym rozwiązaniu jeden minus mianowicie popadają pseudo serwisy GSM wymieniajace ekrany i obudowy w telefonach a potem wystawiają skladaka do gabloty i sprzedają jako noweczke sztukę.

 • Edek

  no ekran ekranem, a co z mobo z procesoremi pamiecia itd pod ekranem? :)

 • jaca

  spójrzcie na to z innej strony. elastyczny ekran kinetyczny (właśnie, wcale nie musi taki być) można wykorzystać choćby w smartphonie czy tablecie nie ze względu na jego “możliwości” kinetyczne, ale biorąc pod uwagę większą odporność na uszkodzenia. wiadomo, szkło to szkło

  • Gorilla Glass też się wygina. Może nie tak jak to ale do smartfonu jej giętkość jest wystarczająca :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona