Ważne

Kod źródłowy Androida Ice Cream Sandwich zostanie udostępniony

tablet android ice cream sandwich

Po premierze Androida w wersji przygotowanej z myślą o tabletach internetowych – Honeycomb – pojawiło się sporo opinii, że Google działa wbrew myśli otwartego oprogramowania i świadomie go zamyka przez brak udostępnienia kodu źródłowego systemu. Honeycomb w ostatnich dniach odszedł w zapomnienie, w centrum zainteresowania pojawił się bowiem Android Ice Cream Sandwich, pracujący zarówno na smartfonach i tabletach. Firma Google postanowiła uczyć się na własnych błędach, unikając niezadowolenia ze strony fanów systemu – zapowiedziała, że kod źródłowy Androida Ice Cream Sandwich zostanie upubliczniony.

Jeden z przedstawicieli Google, pracujący w zespole odpowiedzialnym za Androida – Dan Morrill – zdradził, że Android Ice Cream Sandwich będzie prawdziwie otwartym systemem, a jego kod źródłowy zostanie udostępniony wkrótce po premierze pierwszych urządzeń z tą platformą (czyli m.in. Samsunga Galaxy Nexus na początku listopada). Informację potwierdził szef Google, Andy Rubin.

Co w praktyce oznacza otworzenie Ice Cream Sandwich? Przede wszystkim, jak słusznie zauważył jankov w jednym z komentarzy, najprawdopodobniej doczekamy się większej ilości ROM-ów skompilowanych ze źródeł. Co więcej, znając programistów – ich ambicję i upór – będą robić wszystko, by “lodowa kanapka” zagościła na urządzeniach (zarówno tabletach, jak i smartfonach), które nie będą mogły liczyć na oficjalną aktualizację od Google.

Tym razem Google jakoś wybrnęło z sytuacji otwartości systemu. W przypadku wersji Honeycomb był to strzał do własnej bramki…

źródło

Komentarze

 • jankov

  Andy Rubin nieco wytłumaczył Google z tego, że Honeycomb był zamknięty. Sytuacja była dość prozaiczna – w plastrze miodu programiści z uwagi na mało czasu poszli w paru miejscach na skróty. Moim skromnym zdaniem, był tam po prostu niezły bałagan i wstyd było to pokazać światu. Ale cieszy, że ICS będzie wreszcie otwarty. I czekam na te nowe ROMy, zwłaszcza na GTab 10.1. :)

 • GieKa

  Ciekawe czy uda się go uruchomić na taniej “chińszczyźnie”? :)

  • pepiniu1

   :) Ale to by było…

 • teraz chinole się rzucą i będą instalować na wszystkim, od telefonów przez lodówki kończąc na pralki czy zmywarki… aż strach otworzyć lodówkę…

  • :)

   jeśli będzie na androidzie to się zawiesi i wcale nie będziesz mógł jej otworzyć:)

   • Sniper

    Tak a jeżeli bedzie na iOS to będziesz mógł wyjąć tylko te produkty które zatwierdzi Apple i dodatkowo wkładać je do środka podajnikiem z wgranym iTunes :]

    • kris

     no i bardzo dobrze, przynajmniej ktoś sprawdza produkty zanim je wgrasz do tableta

     • Nomek

      Bo samemu sprawdzić to nie łaska? :D Ludzie są leniwi już do tego stopnia, że dopłacają za to aby ktoś segregował im aplikacje i nie daj boże pozwolił na zainstalowanie czegoś innego…

     • :)

      jedni są leniwi, a inni mają dużo poważniejsze zajęcia niż grzebanie w śmietniku zwanym android market i bardzo cenią sobie swój własny czas.
      Wielu stać na produkty Appla i wolą “przepłacić” za jakość (sprzętu i aplikacji) a zaoszczędzony czas poświęcić na prawdziwą pracę, w której niejednokrotnie zarobią dużo więcej i w ostateczny bilans ekonomiczny jest na plus.

     • hellypton

      Ja wolę, żeby za mnie nikt nie wybierał, tylko decyzję pozostawił mnie.

 • No i skoro jest pewne że dostanie go Nexus S to wiadomo że będzie również dostępny na 20 mln Galaxy S

  • bartosz

   oby oby :)

 • aaa

  No to niedługo będzie działał na wszystkim co się rusza. :)

  • Na wibratorach tez?:)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona