iTunes Music Store wreszcie w Polsce – doczekamy się też filmów?

Wpis gościnny z bloga ObywatelHD.pl

Apple zaczyna ostro działać na polskim rynku. W zeszłym tygodniu ruszył polski sklep internetowy Apple. Dzisiaj startuje iTunes Music Store. Brakuje jeszcze filmów i seriali.

Dostęp do iTunes Music Store można uzyskać ściągając najnowszą wersję aplikacji iTunes. Warto, bo to jedno z największych źródeł legalnej muzyki dostępnej na wyciągnięcie myszki. W iTunes można znaleźć 10 milionów piosenek. Apple chwaliło się niedawno, że sprzedało już ich 10 miliardów. Wreszcie obok takich artystów jak Beyonce czy Madonna można znaleźć naszych rodaków. Ot chociażby Brodkę.

Brodka na iTunes

Niestety rzecz najbardziej mnie interesująca, czyli VOD z filmami, programami telewizyjnymi i serialami, nadal nie jest dla nas dostępne. Jedyne, co możemy obserwować klikając na tę usługę z polskiej lokalizacji, to nieprzyjemny komunikat.

iTunes Filmy

Czy doczekamy się też kolejnych multimediów? Jeszcze dwa lata temu powiedziałbym, że nie ma na to najmniejszych szans. Ale Apple musiałoby być ślepe, żeby nie widzieć potencjału naszego rynku. Sklep z aplikacjami dla iPoda Touch, telefonu iPhone i tabletu iPad wszedł do nas dość szybko i przyjął się znakomicie. Nie tylko pod względem klientów, ale i dostawców treści. Polskich aplikacji jest na AppStore od groma. Teraz pojawia się sklep z muzyką i zapewne od jego powodzenia będzie zależało czy zobaczymy coś więcej. Tutaj właśnie może być problem. Ceny za całe albumy na iTunes nie są wybitnie wyjątkowe. Jest tanio, ale nie bardzo tanio. Utwory nie kosztują 1 zł, tylko około 1 euro. Czy Polacy będą skłonni płacić tyle za mp3?

Mam nadzieję. W kolejce czekają bowiem filmy i seriale. Filmowa usługa Apple w kraju nad Wisłą mogłaby pomóc w szybszym rozwoju VOD. Bardziej niż sporadyczne wybuchy entuzjazmu (lub zniesmaczenia), jak przy ostatniej walce Tomasz Adamka.

Komentarze

 • Lazy

  “Apple zaczyna ostro działać na polskim rynku. ”
  Raczej wreszcie udostępnia nam usługi, które w innych krajach są już dawno;)

 • NieMamTableta

  Jak dla mnie, to ci co tam będą kupować za tą cenę to banda frajerów a artyście, którzy się godzą na takie zdzierstwo to złodzieje (skoro oni tak nazywają ludzi, którzy ściągają z sieci to ja mogę mieć takie zdanie o nich).
  Naszym “gwiazdom” polecam wystawiać swe dzieła w polskim “soundparku”. Ostatnio kupiłem tam płytę za 19zł, cała transakcja trwała z 5 minut. Dziwię się, że tak mało artystów z tego korzysta bo bym na pewno kupił tam więcej albumów! Ale cóż, trzeba wystawić album za 40-50zł i krzyczeć, że złodzieje nie kupują!

 • Lost

  Doczekamy. W nowym regulaminie iTunes, który obowiązuje od wczoraj jest mowa o muzyce, filmach oraz serialach. Zarówno kupnie jak i wypożyczaniu.

 • Kris

  Ne chodzi ze apple nagle dostrzeglo polski rynek, tylko ze otrzymalo dyrektywy z UE ze albo dostrzega niwe kraje unijne albo wycofajna sie z dotychczasowych no i koniec zludzen y co do nasżego rynku

 • RS

  no ludzie, płyty Madonny kosztują tam koło 7 euro, a płyty Dody 11euro. I Gdzie tu jest logika ja się pytam?

 • jankov

  A ja polecam amazon.co.uk i płyty CD/DVD/Bluray. W większości przypadków dostawa do Polski jest za darmo dla zamówień ponad 25 GBP. Byłem w ciężkim szoku jak porównałem ceny np. kolekcji blu-ray w Polsce i na amazon.co.uk. Dla przykładu – kolekcja 8 części Harrego Pottera (pre-order) to koszt 32 GBP. Na merlin.pl znalazłem tylko pakiet 6 części za jedyne 500 PLN.

  • RS

   A te 8 części mają polski pakiet językowy?

   • jankov

    Zapewne nie, ale… kiedyś kupiłem tam płytę DVD z pełnym polskim pakietem językowym i jeszcze licencją do wypozyczania. Oczywiście za ułamek ceny polskiej.

    Chciałem tylko zwrócić uwagę jak polscy dystrybutorzy doją nas, klientów w naszym pięknym kraju. I dziwią się czemu to piractwo takie duże… no ciekawe, czemu?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona