Ważne

Windows 8 stanie do walki z iOS i Androidem jak równy z równym?

Nikt nie ma wątpliwości, że Microsoft zdecydowanie za późno dostrzegł potencjał rynku tabletów internetowych nowej generacji (czyli od iPada do dziś; nie mam na myśli wcześniejszych urządzeń tego typu, w których rozwoju brał przecież udział koncern z Redmond). I choć rynkowa premiera Windows 8 planowana jest na drugą połowę 2012 roku (choć to nie zostało potwierdzone przez żadnego z pracowników Microsoftu), to może się okazać, że Windows 8 stanie do walki z iOS i Androidem jak równy z równym.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co internauci myślą na temat nowości ze świata nowych technologii – przeanalizuj wyniki zapytań w poszczególnych serwisach społecznościowych. Taką zasadą kierowali się przedstawiciele firmy Mashwork, którzy postanowili sprawdzić jaka była reakcja posiadaczy kont na Twitterze na pojawienie się deweloperskiej wersji Windows 8.

Okazuje się bowiem, że najnowsza wersja systemu Microsoftu, będąca w fazie pre-beta, czyli baaaaaardzo wczesnej, jest bardzo pozytywnie odbierana przez internautów i znaczna ich część z niecierpliwością czeka na ostateczną wersję platformy. 47% jest podekscytowana Windowsem 8, natomiast tylko 20% podchodzi do niego sceptycznie. A skoro tak, czy to oznacza, że w momencie rynkowej premiery Windows 8 część z nich pozbędzie się tabletów z Androidem lub iOS na rzecz urządzeń z Windows 8? Być może.

Analiza dotyczyła aż 65968 wiadomości umieszczonych na Twitterze od 15 czerwca do 22 września, pochodzących od deweloperów, ludzi z branży i użytkowników wczesnej wersji Windows 8. Sporo wpisów wskazywało na dominację interfejsu Metro nad iOS i Androidem.

Dotychczas Windows na tabletach nie dawał sobie rady – jego obsługa była utrudniona ze względu na brak optymalizacji na tego typu sprzęt. Okazuje się, że w połowie przeanalizowanych wiadomości można było znaleźć pozytywne opinie na temat tego, że Windows 8 będzie świetnie pasował i działał na tabletach internetowych.

Infografika autorstwa Mashwork:

źródło

Komentarze

 • Windows 8 robi ogromne wrażenie jeśli chodzi o wydajność. Na moim starym netbooku Acer Aspire One działa bez zacięć (Atom 1,6, 1,5 GB RAM). Niestety aplikacje metro wymagają podłączania zewnętrznego ekranu, bo matryca 1024×600 nie spełnia minimalnych wymagań. Dlatego mm nadzieję, że w wersji końcowej minimalne wymagania zostaną obniżone do matryc nadal dość popularnych netbooków – system ten byłby dla nich nowym życiem.

  Jeśli Microsoft poprawi pewne nieciągłości między Metro a Aero, to Windows 8 będzie godnym następcą 7mki i wreszcie sensowną alternatywą dla systemów Google i Apple (nieciągłości: np. brak klasycznego menu start, wiele dialogów w Aero przeskakuje w tryb Metro, tego typu problemy przynajmniej widać w Developer Preview).

  Niestety obecna wersja nie jest nawet betą, więc może bardzo różnić się od wersji końcowej. Mam jednak nadzieję, że optymalizacja, którą widać w obecnej wersji, pozostanie w systemie do końca.

  • Luksander

   Myslisz ze Aplikacje Metro nie dzialaja tylo ze wzgledu na rozdzielczosc ekranu? – sprawdze jutro podlaczajc wiekszym wlasnie dlaczego mi to nie smiga na 1024×600 na lenovo s10-3t a na innym dobrze ale bez tacha. mam nadzije ze poprawia te niedociagniecia bo pracuje sie pod tym szybko. czas startu jest imponujacy. pozostaje czekac…

 • hellypton

  To dobrze, że na rynku będzie kolejny poważny gracz. Większa konkurencja to korzyści dla użytkowników końcowych :)

 • Jan

  Właśnie na to czeka wiele osób. Jesteśmy wszyscy przyzwyczajeni generalnie do Windowsa i “linuksowaty” Android nie każdemu pasuje. Owszem, jest funkcjonalny, konfigurowalny i otwarty ale ludzie traktują go ciągle jak niepełny system pasujący do telefonów bardziej niż do większych urządzeń. Osobiście nie podzielam tej opinii bo na Andku robię dokładnie to samo co na laptopie i w niczym mi odmienność systemu nie przeszkadza ale bardzo prawdopodobne jest to, że tylko dzięki moim doświadczeniom z systemami linuksowymi, nie skupiam się na podobieństwach/różnicach z Windowsem i innymi systemami. Po prostu sprawdzam czy system obsługuje to, czego potrzebuję.
  Windows 8 nie wykosi może konkurencji jak chłop zboża ale jestem przekonany, że będzie sukcesem właśnie dzięki swoim podobieństwom do tego, do czego przywykły miliony, jeśli nie miliardy ludzi. Bo system to nie tylko ikonki i wygląd ale też cała filozofia, metodologia działania, swoista ergonomia pracy, logika rozwiązań i nawiązań. Każdy kto przywykł do jabłka wybierze iOS, każdy kto przywykł do Windowsa będzie chciał Windę. Linuksiarze zaś, będą fanami Androida. Mnie osobiście ciekawią wszelkie nowinki więc Windows 8 też z przyjemnością obadam. Na razie czekam na MeGoo bo czuję, że ten system + netbook to będzie strzał w dziesiątkę. Za to kafle na pewno sprawdzą się na tabletach. A konkurencja przyda się zawsze i wszędzie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona