Wielodotyk nie tylko dla Apple

Wyobrażacie sobie iPada bez rewelacyjnej funkcji multidotyku? Ja też nie. Jest to zaleta wszystkich tabletów z najwyższej półki oraz kilku ze średniej i ma znaczący wpływ na przyjemność użytkowania urządzenia.

Amerykańskie Biuro Patentowe (US Patent and Trademark Office) nie przyznało koncernowi Apple prawa do wykorzystywania terminu “wielodotyk” w ramach kampanii reklamowych firmy. Podobna sytuacja miała miejsce podczas konferencji Macworld Expo w 2007 roku, a przyczyną podjętej przez USPTO decyzji jest ogólne znaczenie tego wyrazu i jego zastosowanie w szerokiej gamie popularnych produktów.

“Powtarzam, tylko dlatego, że będący przedmiotem sprawy termin został użyty w połączeniu z produktem, który odniósł ogromny sukces, nie znaczy to, że termin nabrał wystarczającej odrębności.” – tłumaczy przedstawiciel USPTO.

Innymi słowy, Apple nie będzie mogło reklamować nowego iPhone’a, iPoda touch oraz iPada jako urządzenia wykorzystujące wielodotyk, ponieważ funkcja ta znalazła zastosowanie w produktach konkurencji. Impas?

via Ars Technica

Komentarze

 • Maciequje.

  No nareszcie! :)

 • Lost

  To muszą tylko zmienić nazwę na tę technologię, bo sam patent już dawno jest Appla (od 2009):

  http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1050655/apple-wins-multi-touch-patent

 • next

  cytuje i podpowiadam newsy ;)

  “W związku z planami Amazon także Barnes & Noble planuje wprowadzić przed końcem roku nowe tablety – czytniki z ekranami LCD, o nazwach Encore (Nook Color2?) i Acclaim….”

  “Firma Kobo, producent e-czytników i właściciel e-księgarni, prawdopodobnie wkrótce poszerzy swoją ofertę o tablet….. ”

  a kiedy Empik ;) ??

 • Każdy ma swoje doświadczenia z różnymi komputerami w tym także i ja. Ze swojej strony na podstawie własnych doświadczeń mogę polecić laptopa Apple gdyż jak dotąd jest niezawodny

  http://www.facebook.com/iSpotAPR

 • david

  Plotki zazwyczaj biorą się stad, iż zbyt wiele osób powtarza tę samą historię, urozmaicając ja na swój sposób.

  1) Apple posiada patent na własne rozwiązanie sterowania urządzeniami, za pomocą więcej niż jednego wskaźnika dotykowego

  2) Zdobycie patentu, skutkowało wysyłaniem do innych producentów pism z wezwaniami do przestania korzystania z nazwy multi-touch/multitouch. Pozew o nadanie temu terminowi znaku towarowego (trademark) dla koncernu Apple, został odrzucony i KAŻDY może obecnie korzystać dowolnie z tego terminu.

  Skąd autor newsa wyczarował informację o tym, że Apple nie będzie mógł wykorzystywać tego sformułowania, to nie wiem…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona