Aplikacje x86 nie dla Windows 8 na ARM

Czyż nie wspaniale byłoby mieć tablet łączący w sobie wydajny, czterordzeniowy układ Nvidia Tegra 3 i system operacyjny Windows 8? Potwierdzono informację, że taka wizja ziści się już wkrótce, lecz tkwi w niej pewien, mały, lecz niezwykle dokuczliwy, haczyk: oprogramowanie nie będzie kompatybilne z aplikacjami x86, czyli tymi dedykowanymi jednostkom Intela.

Podczas spotkania z dziennikarzami, prezes firmy Microsoft, Steven Sinofsky, wyjaśnił, że programy napisane z myślą o interfejsie Metro UI będą działać zarówno na urządzeniach wyposażonych w procesory o architekturze ARM i x86, lecz te bardziej zaawansowane, już istniejące na rynku, nie.

Zdajemy sobie sprawę, że taki stan rzeczy pozbawia nadchodzący system Windows 8 jednej z jego największych kart przetargowych, czyli ogromną bazę programową. Znaczy to, że dopiero w momencie pojawienia się na rynku tabletów z tym oprogramowaniem i jednostkami ARM, rozpocznie się budowa bogatego wachlarza aplikacji, które będą dostępne dla ich użytkowników.

Niemniej jednak, przyszłość Windows 8 rysuje się w kolorowych barwach. Sądzicie, że brak wsparcia dla aplikacji x86 (przynajmniej w wersji dla tabletów i niektórych komputerów) zniechęci potencjalnych klientów?

via SlashGear

Komentarze

 • aaa

  Ciekawe czy stary interface będzie dostępny na ARM – bo jeśli nie to nawet przekompilowane programy z x86 nie będą działać i będzie bieda. (Intelowi pewnie na tym zależy.)

 • Osobiscie odczytuje te informacje na plus jako dosc dobrze przemyslana decyzje :-)

 • kashiash

  obecne aplikacje nie są zrobione pod tablety, wazne zeby narzedzie np vs pozwalalo na bazie tego samego projektu wygenerowac aplikacje na x86 lub na ARM… i bedzie pozamiatane – niestety

  • Adkinson

   Właśnie tak będzie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona