Ważne

W 2014 roku 15% rynku tabletów będzie należało do Microsoftu

Windows 8 – ledwie się pojawił na rynku (i to w dodatku w wersji deweloperskiej), a już narobił sporego zamieszania. Nie dość, że w ciągu ledwie 12 godzin pobrany został pół miliona razy, to w dodatku przyprawił analityków o zawrót głowy. Bo jak inaczej można nazwać fakt, iż ich prognozy dotyczące udziału Microsoftu w rynku tabletów w ciągu kolejnych trzech lat znacznie wzrosną?

Dotychczas gigant z Redmond nie mógł się pochwalić zbytnimi sukcesami na rynku dotykowych dachówek (w 2010 roku jego udział w rynku wynosił ledwie 1%). Było to spowodowane faktem, iż jego dotychczasowe systemy operacyjne nie były przystosowane do pracy z dotykowymi wyświetlaczami, a na dodatek ich cena wołała o pomstę do nieba (co raczej się nie zmieni po rynkowej premierze Windows 8… której data wciąż pozostaje tajemnicą).

Robert Breza, analityk RBC Capital Market, przewiduje, że w 2014 roku udział Microsoftu w rynku tabletów będzie wynosił 15%. Wierzy, że Windows 8 będzie tym, co sprawi, że Microsoft zyska w oczach potencjalnych klientów, co przełoży się na sprzedaż tabletów z Windowsem.

Ciekawe jak w 2014 roku będzie się przedstawiał procentowy udział w rynku Apple ze swoimi iPadami i tabletów z Androidem w porównaniu do udziału tabletów z Windows 8. Sytuacja będzie się kształtować na naszych oczach – na pewno będziemy ją bacznie obserwować.

źródło

Komentarze

 • rootpl

  Wróżę im ogromny sukces.
  Jeśli Win 8 będzie działać tak dobrze jak Windows Phone 7 to będzie rewelacja.
  Niedawno kupiłem telefon z Win Phone 7 wcześniej miałem iPhone przez 2 lata i Androida ponad rok i muszę powiedzieć, że WP7 to najlepszy system z jakim do tej pory się spotkałem. Win 8 powinien zmieść konkurencję oby tylko ceny nie były z kosmosu. Zresztą ja i tak kupię bez względu na cenę :P

  • Macieq

   Jakby mnie było stać to tez bym już kupił tablet z win7, bez względu na cenę ;]

   Z kolei narazie nie wiemy nic o Win8 poza – tak naprawde mało użytecznym – interface…. Nie podniecajmy się tak.

   Fajnie, że są gesty.. Ale prawdziwą, wygodną wielozadaniowość przynośi taskbar, gdzie jedym kliknięciem przełączasz sie między aplikacjami.

   Żadne ALT+TABy czy gesty tego nie zadtąpią, bo wymagają min. jednego kliknięcia więcej.

   Nie wyobrażam sobie wydajnej pracy, gdybym nie mógł jednym odgięciem palca przełączyć się na docelowy program.

   Tak robię na talbecie z WinXP i jest to dla mnie idealna sytuacja.

 • next

  a ja nie – jestem raczej sceptyczny do Windowsowych tabletów – z drugiej strony 15 % to tyle co nic, więc może im się uda :P

 • niktwazny

  1.MS z Nokią założą konsorcjum na które scedują prawo do produkcji tabletów z Win8 , podepną do tego usługi w chmurze MS i będą robić równie chamskie chwyty jak apple
  2.Google zrobi to samo z Motorolą

  Nastąpi konsolidacja producent oprogramowania i sprzętu , czyli wielki powrót do lat 70 XX w.

 • aaa

  Ciekawe czy trzeba będzie instalować antywirusa na tablecie swoją drogą.

  • Ghostcat

   Obawiam się, mimo całej mojej sympati dla 8 i pokladanej w niej pewnej nadziei, ze akurat tego możesz być pewnym na 100% ;-)

  • Nie trzeba bedzie, Windows 8 bedzie w standardzie instalowac sie z MS Security Essentials. Chyba, ze bedziesz chcial zastapic stanbdardowe oprogramowanie systemu. Wtedy wszystko zalezy od tego na jakiej platformie sprzetowej bedzie bazowac Twoj tablet (a juz niedlugo tez laptop) czyli x86 czy ARM i czy dostawca Twojego dotychczasowego oprogramowania bedzie ta platforme wspieral. Na iOS nie ma takiej potrzeby ale tez ciezko porownywac ten system do WIndowsa, Linuxa czy Mac OS.

  • Macieq

   Już na Win7 nie trzeba instalowac żadnego dodatkowego oprogramowania do zabezpieczeń (antivir, firewall czy antimalware)

   Więc na 8 tym bardziej nie będziesz musiał nic doinstalowywać.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona