CEO nVidii: pierwsze tablety z czterordzeniową Tegrą 3 Kal-El jeszcze w tym roku

Kto czeka na pierwsze tablety pracujące dzięki czterordzeniowemu procesorowi Tegra 3, nazywanemu także Kal-El – ręka w górę! O, widzę, że jest Was trochę. Na pewno więc ucieszy Was informacja o tym, co w ostatnich dniach powiedział CEO nVidii, Jen-Hsun Huang.

Podobnie jak część z Was mieliśmy nadzieję, że jakiekolwiek informacje na temat pierwszych tabletów z Tegrą 3 poznamy na IFA 2011 w Berlinie. Niestety, tak się jednak nie stało, a jedyne, co udało nam się wyciągnąć od przedstawiciela nVidia był fakt, że pierwsze tablety z Kal-El zadebiutują pod koniec roku. Informację potwierdził wspomniany CEO nVidii, Jen-Hsun Huang.

Dla przypomnienia, nVidia Kal-El to czterordzeniowy procesor połączony z 12-rdzeniowym układem graficznym. Producent zapewnia, że jest aż pięć razy szybszy od dwurdzeniowej Tegry 2, która obecnie wiedzie prym w tabletach. Co więcej, ma być także wydajniejszy od architektury Core 2 Duo. To oznacza tylko jedno: tablety, których sercem będzie Kal-El, będą demonami prędkości! Ciekawe tylko jak będzie się przedstawiała ich prądożerność, bo jeśli świetna jednostka centralna oznacza ciągłe siedzenie z tabletem w pobliżu gniazdka zasilającego, to ja z góry dziękuję… Ale nVidia zapewnia, że czas pracy będzie zadowalający – ciekawe tylko co to oznacza.

Z niecierpliwością czekamy na pierwsze tablety z nową jednostką nVidii. Rzekomo już kilka firm nad takowymi urządzeniami pracuje – wśród nich są: Asus, Acer, Motorola, a nawet Notion Ink.

źródło, źródło

Komentarze

 • NieMamTableta

  “Co więcej, ma być także wydajniejszy od architektury Core 2 Duo”

  A mnie się wydaje, że będzie 2x wolniejszy od C2D ;)

  C2D jak sama nazwa wskazuje ma 2 rdzenie a Tegra 4 – co daje nam wydajność (w przeliczeniu na rdzeń) większą dla procka intela (przy założeniu, że wydajność na cały układ jest zbliżona).

  Niech lepiej poprawią wsparcie dla profili HD bo Tegra 2 słabo sobie z tym radzi ;P

  • aaa

   Co więcej test, który to pokazywał był sfałszowany (specjalnie użyli starszej, gorzej zoptymalizowanej wersji GCC dla C2D, żeby gorzej wypadł).

 • Ciekawe jaka cena… pewnie ponad 3 koła :)

  No bo czemu mieliby obniżyć skoro są tablety z tegrą 2, które jeszcze do obiegu dobrze nie trafiły. Je też trzeba sprzedać.

  Może za rok będzie można kupić rozsądny tablet z tegrą 3.

 • sylas11

  Czy Tegra 3 będzie obsługiwała zestaw instrukcji NEON? Dzięki temu wideo w tabletowym Skype może zaczęłoby wreszcie działać…

  • aaa

   Z tego co na szybko znalazłem ma mieć obsługę NEONa, ale shadery nadal nie będą zunifikowane (czyli nie będzie CUDA, ani OpenCL).

 • Luke

  Tegra 2 wiedzie prym? Od kiedy?

  • A znasz inny chipset z storm produkuje sie wiecej model roznych tabletów?

 • Porter

  Jedno pytanie czy ta nowa Tegra wspiera format mkv w pelnej okazalosci :-)) czy tak samo jak obecna Tegra czyli biednie :-)

  • aaa

   Nie chodzi o mkv (to tylko kontener) tylko o kodek h264. Przydałaby się też pełna obsługa vp8, nie wiem jak teraz z tym jest.

   • jankov

    Ale swoją drogą to porażka jeśli chodzi o support video pod Tegrę 2. Ledwo to ciągnie 720p pod warunkiem, że odpowiedni profil jest użyty do enkodowania. Ja się obawiam, że oni dodadzą 2 rdzenie, podrasują grafikę, ale może to nie pomóc dekodowaniu H264 (dodatkowe 2 rdzenie nie są tak istotne). Obym się mylił.

    Tak swoją drogą jest dość fajne obejście tego problemu – zwie się PLEX. Instaluje się na swoim PC i on działa jako on-the-fly transcoder. Przetestowałem na tablecie z Tegra 2 i działa wyśmienicie. Jedyny minus to to, że trzeba za PLEXa zapłacic jakieś 10 zeta. No ale powiedzmy sobie szczerze, jeśli wywaliło się na tableta koło 2 klocków to 10 złotych nie powinno być problemem.

 • Jan

  Kal-El? Toż tak z domu nazywa się Superman. Jeśli wziąć pod uwagę imiennika to musi to być naprawdę piorunująca technologia. Gorzej jeśli, zamiast pięknej idei i wielkiej szybkości, okaże się że to tylko przypakowany koleś w gatkach nałożonych na rajtuzy i z pedalską pelerynką.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona