Ważne

Kilka słów o działaniu systemu Windows 8

Rynkowa premiera systemu operacyjnego Windows 8 jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tego roku. Interfejs tego oprogramowania, dzięki dwóm trybom działania, będzie kompatybilny nie tylko z komputerami osobistymi i laptopami, ale także tabletami. Do dziś nie wiedzieliśmy, w jaki sposób te dwa, na pierwszy rzut oka zupełnie różne, interfejsy będą się harmonizować i uzupełniać. Steven Sinofsky, prezes działu zajmującego się systemem Windows w firmie Microsoft, opublikował na blogu dedykowanym rozwojowi nadchodzącego Windowsa 8 kilka słów o działaniu tego oprogramowania.

Niektórzy z was na pewno zastanawiają się, jak części tego systemu ze sobą współgrają, aby stworzyć harmonijnie działanie. Czy są dwa interfejsy użytkownika? Dlaczego nie zastosować Metro (kafelkowego interfejsu dla tabletów) wszędzie? Z drugiej strony, inni sugerowali, że Metro jest tylko dla tabletów i nie powinniśmy ‘ogłupiać” Windowsa 8 tym interfejsem.

Sinofsky odpowiedział na każde z powyższych pytań mówiąc, że płynny interfejs Metro jest wspaniały, kiedy działa na tabletach, ale kiedy przychodzi do wykonania poważnej pracy, nie zastąpi precyzji obsługi systemu Windows za pomocą myszki i klawiatury oraz możliwości uruchamiania tradycyjnych aplikacji. Z tego powodu Microsoft zdecydował się na zawarcie najlepszych części obu interfejsów oraz ich implementację w systemie Windows 8.

Posiadacze tabletów z systemem Windows 8 mogą całkowicie zapomnieć o istnieniu drugiego, tradycyjnego interfejsu komputerowego, ponieważ ten nie jest nawet załadowywany. Jednak, w razie potrzeby skorzystania z niego, użytkownicy nie muszą sięgać po kolejne urządzenie, a zwyczajnie się przełączyć.

Trudno nie przyznać, że przyszłość systemu Windows 8 maluje się w coraz bardziej kolorowych barwach, a stworzenie tego oprogramowania było dobrze przemyślanym posunięciem. Więcej na jego temat dowiemy się podczas konferencji Microsoft BUILD, która będzie miała miejsce w tym miesiącu.

via SlashGear

Komentarze

 • 2marekm

  Jeszcze tylko do kompletu “silny” procesor od Intela i można będzie liczyć na tabletowe “cudo” :)

  • aaa

   I wycie wiatrakow.

 • Jeszcze tylko do kompletu silny i energooszczedny procesor ARM i mamy tabletowe cudo :-)

  • Nexx

   i minie tak za 2 lata zanim to dopracują tak, że będzie się nadawało do użytkowania ;)

 • rayan17

  ej to wiadomka to Microsoft nic nie dziala jak nalezy PO wypuszczeniu NA rynek wiec czego tu sie spodziewac …. cudu no chyba nie…….

  • Ja z Windy numer 7 jestem bardzo zadowolony… wszystko mi działa :-)

 • Raffu

  Nie rozumiem tego ciągłego narzekania na Windows. Ja jestem bardzo zadowolony z 7-mki; czekam z niecierpliwością na Windows 8 na tablety i mam nadzieję, że pozamiata iOS-a i androida.

 • luc3ro

  to się microsoft napracował… dodali nowy interfejs i to w zasadzie wszystko co zrobili. Z androidem i ios-em to w zasadzie nie mają szans stanąć w szranki chociażby ze względu na cenę tabletów które tą “kobyłę” będą musiały udźwignąć. Era PC się powoli kończy a microsoft zdaję się tego nie zrozumiał. Systemy operacyjne konkurencji powoli przeprowadzają się do internetu (cloud computing) natomiast microsoft został jeszcze w latach 80-tych.

 • rootpl

  @Luc3ro
  Gdybyś się zagłębił bardziej w temat to wiedziałbyś, że Win 8 jest zbudowany od postaw na zupełnie nowej architekturze. Programy z Win 7 nie będą na nim działały tylko trzeba będzie je przerobić/napisać od nowa pod Win 8 to nie jest tylko nakładka na starego windowsa to jest zupełnie nowy system ogarnij temat najpierw a potem narzekaj.
  A co do could computingu to na PC jest on już od dawna gdzie Apple go wprowadza dopiero w iOS 5 i jeszcze będzie kazać sobie za to płacić.
  Gdzie np. kupując laptop od Asusa mamy 2GB wolnego miejsca w chmurze za darmo przez rok potem spada do 500 MB ale zawsze można dokupić więcej miejsca. Możesz sobie przechowywać tam wszystkie pliki jakie Ci się żywnie podoba a potem wchodząc do swojego katalogu poprzez przeglądarkę internetową z byle jakiego urządzenia możesz sobie to ściągnąć na dysk czy to na tablet czy na netbooka.

  Jak Microsoft dobrze to rozegra to moim zdaniem pozamiata na rynku.
  A o wymagania i o cenę bym się nie martwił bo netbooki dzisiaj uciągają zasobożernego Win 7 (które są tańsze od większości tabletów ) więc Win 8 który jest robiony pod ARM będzie działał błyskawicznie a i wymagania nie powinny być kolosalne.

  • mithos_k

   A gdybyście obaj zgłębili temat jeszcze bardziej to okazałoby się że każdy windows poczynając od 1.0 do 8 stanowią kuriozalną protezę na 640kb pamięci, które jest przeznaczone na system operacyjny w komputerach typu PC. Czyj to genialny pomysł, to możecie znaleźć w wikipedi, ale zaskoczenia nie będzie. I tego pewnie dopóki istnieją komputery PC nikt nie zmieni. Ale nie ma tego w produktach Apple (których jestem przeciwnikiem jak co :-) )

 • arek

  Niestety sam system nic nie bedzie wart bez odpowiedniej ilosci aplikacji. Windows mobile, ce sa od lat a oprogramowania…

 • rootpl

  Zauważ, że Windows Phone 7 ma swój App Store w którym z dnia na dzień jest więcej aplikacji. Może nie ma ich tyle co w App Store Apple ale powiedzmy sobie szczerze w Apple AS na 50 aplikacji może 1 się do czegoś nadaje gdzie w WP7 aplikacje idą bardziej w jakoś a nie ilość.
  Wydaje mi się, że będzie integracja między WP7 a Win 8 wtedy od premiery można byłoby zasilić Win 8 toną aplikacjii z WP7 Store i szafa gra ;)
  Ja trzymam kciuki za MS mam nadzieję, że im się uda i wreszcie pojawi się kolejny gracz na rynku co dla nas szarych użytkowników oznacza same plusy :)

 • hellypton

  MS zmądrzał i zaczerpnął rozwiązanie z Linuxa, gdzie można przełączać między środowiskami graficznymi.
  Od początku mówiłem, że dla mnie idealnym rozwiązaniem na tablety byłby Linux, który miałby dwa środowiska graficzne – jedno tabletowe, a drugie – któreś z obecnie dostępnych. Szkoda, że programiści zaspali i nikt nie stworzył środowiska, albo nawet przeróbki, któregoś z dostępnych środowisk (np. XFCE) dostosowanego do tabletów. Wtedy można by było zainstalować dowolną dystrybucję na tablecie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona