Ważne

Android 3.1 dla Motoroli Xoom – wreszcie jest

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami podawanymi przez polski oddział Motoroli, proces aktualizacji tabletu Xoom do Androida w wersji 3.1 właśnie się rozpoczął. Urządzenia wykonują update bezprzewodowo (OTA – over the air).

Nasz Czytelnik poinformował na forum Tabletowo.pl, że instalacja jest dwuetapowa, więc konieczne jest naładowanie baterii powyżej 50%, by obejść się bez ewentualnych niemiłych niespodzianek.

Tom wyjaśnia na forum Tabletowo.pl co wnosi aktualizacja systemu:

· obsługę zestawu słuchawkowego bluetooth w Google Talk ™ (stereo Bluetooth nie są obsługiwane),
· Adobe ® Flash ® Player 10.3,
· aktywny slot na karty SD,
· wsparcie dla klawiatury Bluetooth,
· obsługę Picture Transfer Protocol (pozwala aparatom cyfrowym przesłać zdjęcia do Xoom bez konieczności dodatkowego oprogramowania),
· wsparcie dla Myszy Bluetooth,
· nawigację skrótów przez bluetooth (Ctrl + Tab i SHIFT-ctrl-tab do następnej / poprzedniej karty, Ctrl-W – aby zamknąć kartę),
· obsługę serwerów proxy dla sieci Wi-Fi,
· Google DRM / HDCP (do muzyki i filmu),
· przekazywanie wiadomości e-mail z załącznikami,
· ogólne ulepszenia aplikacji, takich jak Google Chrome,
· lepsze zarządzanie pamięcią.

Swoją drogą, ciekawe ile przyjdzie posiadaczom Motoroli Xoom poczekać jeszcze na Androida 3.2…Według polskiego oddziału Motoroli, update do 3.2 ma wyjść w okolicy końcówki września.

Dzięki Tom!

Komentarze

 • Kalcio

  To jest po prostu kpina … wielce wspomagana przez Google Motorola wypuszcza wreszcie aktualizację do 3.1 gdzie mój Transformer od dwóch tygodni ma już aktualizację do 3.2 a do 3.1 miał dwa miesiące temu :)

 • IP

  Kalcio: masz 3G?no własnie… baseband wymaga przetestowania kompatybilności dla BTSów czy coś.

 • Ciekawe kiedy update dla Iconia A501?

  • sylas11

   Moja A500 dostała tydzień temu (a już byłem zdecydowany zainstalować aktualizację ręcznie, korzystając z plików w sieci), więc A501 pewnie też wkrótce dostanie.

   • No mam nadzieję, bo szczerze mówiąc troszkę mi doskwiera brak polskich robaczków.
    A czy poza tym są jakieś znaczące różnice w tym updacie?

    • sylas11

     Z rzeczy, które zauważyłem: lepiej działają niektóre aplikacje (płynniej się wyświetla obraz, np. przy przewijaniu; jakby nieco płynniej odtwarzają się niektóre filmy), lepsza czułość WIFI i wyświetlanie ruchu sieciowego na wskaźniku poziomu sygnału, usprawniona wielozadaniowość (przewijanie listy ostatnio używanych aplikacji). I wreszcie zniknęły zżerające baterię procesy związane z telefonem, którego A500 nie ma (no ale A501 to nie dotyczy). Doszło parę zmian kosmetycznych (np. długie nazwy aplikacji nie kończą sie już trzema kropkami, zmienił się układ niektórych pozycji menu w ustawieniach, doszły nowe ustawienia WIFI) itp. Uaktualnione zostały aplikacje (np. Documents to Go) i dodane zostały nowe (ale ich nie używałem). Większej stabilności systemu jednak nie widać, niektóre programy dalej lubią się zamykać w różnych dziwnych momentach (czasem nawet bez komunikatu), widocznie problem jest w nich a nie w systemie.

     Ciekawostka – Acer chyba przesadził z liczbą różnych wersji firmware 3.01, było ich kilkanaście, każda dla kilku krajów. Po update do 3.1 liczba ta zmniejszyła się do kilku, co mam nadzieję usprawni tworzenie i przesyłanie nowych aktualizacji. Na przykład u mnie oryginalnie były tylko języki PL, EN i CZ (wersja EMEA_GEN6), teraz jest już pełna gama (wersja zmieniła się na COM_GEN1).

     A z tych gorszych rzeczy – system dużo dłużej się wyłącza, ale na szczęście robi się to rzadko. Tak reklamowana możliwość zmiana rozmiaru widgetów działa tylko na kilku z nich, dostarczanych przez Google, więc generalnie użyteczność żadna.

     Poza tym bez problemu zrootowałem tablet i powyłączałem całą masę zbędnych programów które standardowo ma A500 a nie nadają się generalnie do niczego. Ale tak naprawdę nie widzę poprawy wydajności po tej operacji, więc się zastanawiam nad ich odblokowaniem (jak są zablokowane, to system nie może pobrać aktualizacji).

     • dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

 • Tom

  Jako ciekawostkę dodam, że pierwszy etap aktualizacji robiłem przy baterii 30%. Wszystko poszło gładko, na końcu komunikat że aktualizacja zainstalowana poprawnie. Jakie było moje zdziwienie gdy w ustawieniach, info o tablecie dalej miałem androida 3.0.1. Ręczne sprawdzanie aktualizacji dawało komunikat your device is up to date. W ogóle nie widział aktualizacji. Dopiero na stronie Motorolii doczytałem info o baterii. Podładowałem do 54% i z miejsca ruszył drugi etap aktualizacji.

 • MotoXoom

  Dzieki Tom. Bardzo cenna uwaga o baterii. Ja bede aktualizowal dopiero w czwartek. Nie mam teraz dostepu do WiFi.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona