Ważne

Bezprzewodowy rysik w kolejnej generacji iPada?

Wygląda na to, że Steve Jobs i jego podwaładni powoli wycofują się z twierdzenia, że palec jest najlepszym urządzeniem wskazującym. Podczas wielu konferencji dotyczących iPada prezes Apple podkreślał, że jego tablet jest tak wyjątkowy, bo nie wymaga rysika do obsługi. Jeśli tak… skąd dwa nowe patenty opracowane przez giganta z Cupertino podpowiadające możliwość obsługi iPada nowej generacji za pomocą stylusa?

Na podstawie szkiców i szczątkowych informacji na temat pierwszego patentu można powiedzieć, że stylus będzie miał specjalną wnękę w obudowie urządzenia, która umożliwi przechowywanie, ładowanie baterii i podgrzewanie końcówki rysika, która zapewni lepszą interakcję z ekranem tabletu. Drugi patent zatytułowano “Stylus komunikacyjny” i jest on wyjątkowo ciekawy. Opisuje on rysik, który pozwoli na pisanie na dowolnej powierzchni, a powstały obraz automatycznie zostanie przeniesiony na ekran tabletu. Takie rozwiązanie byłoby niezwykle użyteczne dla studentów oraz pracowników, którzy podczas wykładów lub konferencji zapisywaliby notatki od razu przenoszone na tablet.

Apple uwielbia opracowywać patenty. Wiele miesięcy temu pojawił się jeden opisujący wysuwaną stopkę w kolejnej generacji iPada. Niestety, na rynku pojawił się iPad 2, lecz bez tego dodatku. Obawiam się, że podobnie będzie z rysikiem, a gigant Cupertino wychodzi z założenia “przezorny zawsze ubezpieczony”. Jak sądzicie?

źródło

Komentarze

 • SyoMas

  Noteslate zapowiadał się obiecująco-rysikowo ale nic z tego nie wyszło niestety.

 • luc3ro

  Patenty to największa zmora dzisiejszego świata, szczególnie na tak trywialne rozwiązania jak to przedstawione w tekście powyżej, amerykanie boją się monopoli jednocześnie sami je tworzą swoim durnym prawem patentowym. Patenty powinny chronić twórców naprawdę skomplikowanych technologii w które zainwestowali miliony dolarów.

  • Tomasz

   I tym sposobem udupić każdego kto w domowym zaciszu wymyślił coś naprawdę rewolucyjnego nie inwestując nawet grosza?

   • luc3ro

    To nie te czasy, dzisiaj przełomy w nauce dokonują się w wyspecjalizowanych laboratoriach i właśnie je powinniśmy chronić prawem patentowym bo nikt nie bedzie chciał inwestować w naukę, powinniśmy też skasować wszelkie patenty na rozwiązania trywialne bo te tylko hamują rozwój nauki

    • Tomasz

     Po pierwsze kto niby ma decydować o tym co jest przełomowe a co trywialne, brzmi to samo w sobie jak jedna wielka maszyna korupcyjna…?
     Po drugie patent Apple to nie tylko przytoczony rysunek, ale rownież opis całej technologii, tak nie wyglądają wnioski do urzędu patentowego;) Więc mozna sadzić, ze jednak Apple pare dolarów przeznaczyło na opracowanie jakiejś technologii.
     Po trzecie wreszcie wbrew temu co myślisz, do dziś kupa ciekawych pomysłów wymyslana jest kosztem groszy dosłownie w domowym zaciszu. Wymienię tylko kilka – swype, Ever Tune, SixThSense, Zoggles, GenShock i naprawdę wiele innych…

     I nie, nie uważam, by hamowaly rozwoju nauki. Wręcz przeciwnie – dzięki nim twórcy takich pomysłów maja pieniądze, by opracowywac następne.

 • Mico

  To jest chore z tymi patentami. Nie powinno być tak, ze firma patentuje sam pomysł, którego nie potrafi zrealizować ani w żaden sposób wykorzystać, a po 20 latach jak być może ktoś zupełnie niezależnie stworzy coś podobnego to oni wyciągają patent z szuflady i wołają “stop! To nasz patent, nie możecie tego produkować”… Np patent na design iUrzadzen…

  Mam nadzieje ze wszystkie pozwy appla przeciw samsungowi zostaną oddalone, choć znając amerykański protekcjonizm i cwaniactwo prawników to można spodziewać się każdego absurdalnego wyroku. To tak jakby ktoś opatentowal design telewizora, ze jest to prostokatne urządzenie z ekranem wyswietlajacym obraz.

  • Tomasz

   No ale Apple nie czekało 20 lat, zrobili od razu.
   Po drugie, ja bym sie wkurzył, gdybym opracował interfejs systemu, uwzględniając wszelkie gesty, sposoby przewijania, etc a potem ktoś po prostu by mój pomysł za darmo zerżnął. Jak to jest Twoim zdaniem całkiem w porządku to ja nie mam pytań.

   • Mico

    Ale może konktrety? Co tak naprawdę Apple wymyśliło?
    I co kto od nich zerznal? Urządzenia z ekranami dotykowymi istniały wiele lat przed iOS. Co oni chcą patentowac? Układ ikonek?

    • Tomasz

     Ale urządzenia mobilne z ekranami multidotykowymi nie istniały przed iosem, podobnie jak nie istniały gesty multidotykowe. Próbuj dalej.

     • Mico

      Elan Microelectronics 1996 rok.

     • Tomasz

      No i jakie ta firma produkowala urządzenia mobilne z wykorzystaniem multitouch gestów?

     • kashiash

      IBM/Lenovo Thinkpad Tablet od 10 lat obsluga gestów, od x61 czyli jakies 5 lat temu byly dostepne z multitouchem

   • Mico

    Na pewno nie iphona…
    Ale w takim razie, co dokładnie wymyśliło Apple? I na jakiej podstawie chce teraz zakazywac sprzedaży telefonów samsunga? W android to zupełnie inny UI… Widzety i “aktywny” pulpit zamiast debilnej listy ikonek iOS.

    No i w końcu zdecyduj się – jesteś za patentami czy nie? Bo narazie to widzę ze się pogubiles- jak Apple patentuje coś bezsensownie to dobrze, ale jak korrzysta z technologii opatentowanej przez innych to tez dobrze?

    A sam multitouch i pinch to zoom były już rozwijane w latach 80tych

    • Tomasz

     “Ale w takim razie, co dokładnie wymyśliło Apple? I na jakiej podstawie chce teraz zakazywac sprzedaży telefonów samsunga? W android to zupełnie inny UI… Widzety i „aktywny” pulpit zamiast debilnej listy ikonek iOS.”

     No to chyba nie masz się co martwić o wynik procesu?

     “No i w końcu zdecyduj się – jesteś za patentami czy nie? Bo narazie to widzę ze się pogubiles- jak Apple patentuje coś bezsensownie to dobrze, ale jak korrzysta z technologii opatentowanej przez innych to tez dobrze?”

     Po pierwsze nie bardzo widzę co jest bezsensownego w tym patencie. Po drugie bycie za patentami niby jak wyklucza korzystanie z nich? Logika się kłania. Patent to nie ban.
     Ponadto przypominam, że Apple proces z Elan wygrało, a więc nie korzystają z ich technologii. I jest to w zasadzie prawda, ponieważ Apple w swoim czasie wykupiło inną firmę, która specjalizowała się w technologiach multitouch i z tego zaczęły się rozwijać pomysły na urządzenia mobilne.

     “A sam multitouch i pinch to zoom były już rozwijane w latach 80tych”

     Pewnie, tylko jak napisałem, przed iphonem nie było żadnego innego mobilnego urządzenia, które by te technologię wykorzystywało.

     • mico

      “No to chyba nie masz się co martwić o wynik procesu?”

      Właśnie się martwie, bo nie wierzę w amerykański system sprawiedliwości… Wspomniany Elen WYGRAŁ najpierw proces z Symantec, ale później już z Apple niestety przegrał. Właśnie problem w tym jak w US “po trupach” promowane jest apple i to, że może dostać każdy patent, mimo że nic nie wymysliło, oraz potem wygrać każdy patent…

      “Po pierwsze nie bardzo widzę co jest bezsensownego w tym patencie. Po drugie bycie za patentami niby jak wyklucza korzystanie z nich? Logika się kłania. Patent to nie ban.”

      Heh… grochem o ścianę :) Apple właśnie domaga się BANA produktów Samsunga w US

      “Pewnie, tylko jak napisałem, przed iphonem nie było żadnego innego mobilnego urządzenia, które by te technologię wykorzystywało.”

      To dlaczego apple dostało patent ?
      I rozumiem, że zgodnie z twoją logiką, skoro apple nie wprowadziło teraz tego rysika, to jak za kilka lat wprowadzi go samsung to nie bedziesz miał nic przeciwko ? Czy jednak wtedy patent appla będzie ważny?

     • Tomasz

      Dla uściślenia – Elen nie wygrał żadnego procesu z Symantec.
      Po pierwsze – proces był z Synaptics. Po drugie skończył się ugodą obu firm.

      “Właśnie się martwie, bo nie wierzę w amerykański system sprawiedliwości… ”

      Tzn.? Że działa na korzyść Apple tylko? Zobacz jakie idiotyzmy patentowało Google.

      “Heh… grochem o ścianę Apple właśnie domaga się BANA produktów Samsunga w US”

      Ale co ma piernik. Jeśli mają patent i Samsung nie zapłacił – to może dostać banana. Jeśliby Samsung zapłacił Applowi, to mógłby korzystać bezproblemowo. Więc patent nie oznacza bana, chyba, że się go złamie.

      “To dlaczego apple dostało patent ?”
      Chyba nie dostało, tylko wykupiło firmę, która zapewne jakieś patenty na to miała. W tym roku przyznano Apple patent na multitouch ale jedynie w pewnym wąskim zakresie zastosowań. Poza tym, skoro Apple wygrało proces to sądzę, że jednak te prawa patentowe znacznie się od siebie różnią.

      “I rozumiem, że zgodnie z twoją logiką, skoro apple nie wprowadziło teraz tego rysika, to jak za kilka lat wprowadzi go samsung to nie bedziesz miał nic przeciwko ? ”

      Nie posługuj się takimi lichymi wytrychami. To, że Apple wygrało w procesie o multitouch z Elen, nie oznacza, że każdy może wygrać w procesie o dowolne prawa, jeśli firma, która jest właścicielem patentu go nie wykorzystuje. Nie sądzę, że dlatego Apple wygrało proces, więc w Twoim pytaniu zawarte jest trudne do udowodnienia założenie.

      Generalnie nie mam nic przeciwko ochronie własności intelektualnej – jest to lepsze niż jej brak.

 • FcK

  Tak samo jak by opatentowano sposób picia napoju.
  Przecież to śmieszne i absurdalne!

 • Opatentujmy kwadrat w USA:) (powalczymy z MetroUI i ikonkamki w iOS)
  Opatentujmy koło … będziemy walczyli z koncernami samochodowymi

  • aaa

   Koło zostało opatentowane w Australii.

 • Poli

  Pan Jarosław ma straszny problem ze swoja ooba w stosunku do appla,smutne,ostatnim czasem pańskie newsy sa żałosne,steaszne fanbojstwo.Ale jak kto woli…jak sam pan zauważył “palec jest najlepszym urządzeniem wskazującym” to prawda,ale pisanie i rysowanie to nie wskazywanie,a jak sami przedstawiacie w recenzjach na tym serwisie na przykladzie recenzji rysika,glownym jego zadanie jest pisanie i rysowanie.

  • Polecam czytanie ze zrozumieniem. Cytat o palcu jako najlepszym urządzeniu wskazującym pochodził od Steve’a Jobsa, nie ode mnie. Ja tylko go przytoczyłem.

   A co do zarzucanego mi fanbojostwa… Lubię Apple, ale nie jest to moja ukochana firma; staram się zachowywać obiektywizm. Powiedz mi szczerze, co mam wychwalać: 150 aplikacji Android Makretu, czy 425 000 AppStore?

   • aaa

    Niestety potwierdzasz fanboyostwo. 150? Bilżej 1500 bezpośrednio dostosowanych i z 50000 bezproblemowo działających.

   • PoLi

    Mimo wszystko cytowanie w celu podstawienia własnego wniosku (“wycofania się z twierdzenia”) Jest bynajmniej nie przyzwoitym zagraniem.Jako osoba pisząca na według mnie najlepszym portalu o tabletach powinno być więcej obiektywizmu,tym bardziej że wie pan dobrze do czego służy rysik,a dodając do tego świetną opcje “pisania w powietrzu” daje ogromne możliwości na które konkurencja jeszcze nie wpadła.(Oczywiście wcale ten rysik nie musi znaleźć się w którymś z kolejnych tabletów Appla)

 • KISS

  >>”Opisuje on rysik, który pozwoli na pisanie na dowolnej powierzchni, a powstały obraz automatycznie zostanie przeniesiony na ekran tabletu.”

  Apple po raz kolejny opatentowało coś co inni producenci już produkują od conajmiej 2-3 lat
  Szacun Panie Stiwuś, za brudny, nieczysty biznes, za brak honoru, za wykupywanie patentów i zażartą walke z innymi producentami
  I szacun dla amerykańskiego urządu patentowego i całego wymiaru sprawiedliwości, że pozwalace na taką bezkarność tej jabłolowej firemki

  tutaj poniżej prosze sobie wejść i zobaczycie ile jest już takich digtal pen-ów
  http://www.youtube.com/watch?v=t-sTCzVOu48

  • PoLi

   Ale żaden tablet tego nie posiada jeszcze.

  • Tomasz

   Tak, amerykańskie urzędy na pewno pozwalają Apple działać ponad prawem. A może wytłumaczenie jest znacznie bardziej proste i pozbawione teorii spiskowych? Mianowicie, ze użyta technologia jest zupełnie inna od tej autodeskowej?
   Mam dla Ciebie lekturę, trollu,
   http://www.keckwood.com/files/GIS/CapturxAutoDeskWhitePaper.pdf

   Jeśli byś nie umiał czytać po angielsku, to krótko wyjaśnię, technologia Autodeska wymaga najpierw wydrukowania rysunku technicznego na którym nadrukowane są ledwo widzialne dla oka punkty, które są niezbędne by pióro mogło rozpoznać swoje położenie. Oznacza to, ze nie dość, ze pióro moze być użyte wyłącznie na wydrukowanym dokumencie, to najprawdopodobniej tyczy sie to tylko AutoCada, który potrafi dodać te punkty do wydruku. Autodesk zdaje się sprzedał to innej firmie, która daje jeszcze możliwość wydruku w taki sposób dokoumentów PDF.
   Applowy pomysł daje za to możliwość pisania na DOWOLNEJ powierzchni, a więc jest to coś działającego zupełnie inaczej.

   Mam nadzieję, że w przyszłości trolle bedą się lepiej starać.;)

 • Lost

  Apple wprowadzi rysik do tableta tylko wtedy, gdy jego używanie będzie naprawdę wygodne i praktyczne i to nie po to aby zastąpić palucha, tylko aby dodać nową funkcjonalność.

 • Mico

  Tak się zastanawiam, czy używając rysika kupionego oddzielnie, a nie razem z tabletem, łamie już prawo patentowe?

 • Lost

  Mico, co do tego co Apple wymyślilo i do czego ma prawo jako do swojej wartości intelektualnej określa amerykańskie prawo patentowe i przyznane zgodnie z tym prawem patenty. Jeśli chodzi o technologię multitouch to kilka faktów:

  1. Apple dostało patent na tzw. Multitouch dnia 20.01.2009
  2. Wsród wynalazców patentu na pierwszym miejscu jest wymieniony Steve Jobs
  3. iPhone był pierwszym smartfonem z ekranem pojemnościowym wykorzystującym technologię multitouch
  4. Bez tej technologii nie byłoby obecnie rynku smartfonów dotykowych, nie mówiąc już o tabletach.

  • Macieq

   Ad.4

   Smartpony dotykowe były już od ponad 10 lat na rynku, więc jak mogłoby nie być ich bez multitouch?:D:D::D:D

   • Lost

    Macieq, to porównaj sobie wygląd topowych smartfonów takich firm jak Palm, Motorola, Htc sprzed premiery pierwszego iPhone’a i po premierze. To bardzo dobrze obrazuje jaki był wpływ Apple na rozwój całego rynku. Przykład: Palm Treo 680 rok 2007, Palm Pre rok 2009. Jedyną firmą, która przespała dotykową rewolucję zapoczątkowaną przez Apple była Nokia i zobacz w jakim jest teraz stanie. Natomiast firmy, które podążyły za trendem iPhone’a: Samsung i HTC notują coraz większe sukcesy na rynku smartfonów. Możesz mi podać jaki model przed iPhonem miał pojemnościowy ekran dotykowy?

    • Macieq

     LG swoją Pradę wypuściło przed iPhonem.

     Co ma Palm Pre z iPhona? Zaokrągloną obudowe? Palm od zawsze takie miał.
     Przycisk na środku? Zawsze Smartphiny miały przycisk na środku.
     Może powiesz, że przycisk wyglądający jak kulka (Pre) jest wzorowany przyciskiem wyglądającym jak guzik (iPhone) ?
     No nie da rady porównać.
     A może twerdzisz, że Pre jest wzorowany na iPhone bo ma czarną obudowę, w większosci zajętą przez wyświetlacz? No.. 99% smartphonów tak ma, i miało wcześniej niż iPhone.
     – Asus, XDA Flame, niektóre HTC w wersjach czarnych.
     Czy to napewno nie aby Apple się wzorował na takich?

     Apple nie zrobiło żadnej dotykowej rewolucji, bo ten sam rynek istniał 10lat przed Apple. Nic się nie zmieniło, poza postępem technologicznym (procesory,wyświetlacze) – i tutaj nikt się na nikim nie wzoruje, tylko wrzuca do sprzętu co nowe.

    • Macieq

     A może chodzi Tobie o to, że ekran zaczął z biegiem lat zajmować coraz większą powierzchnię przedniego panelu? Tu też Ciebie zaskocze – zobacz sobie HTC Athena – pierwszy smartphone wykorzystujący akcelerometr (TAK.. to nie był iPhone! ).

     Apple nie wprowadziło trendu – runek go wykreował, wraz z postępem mocy obliczeniowej urządzeń (można było wstawiać większe ekrany, bardziej energooszczędne i o większej rozdzielczości).

     Apple naprawde jest tu graczem na równi każdej innej firmy, tylko więcej wydaje na marketing i robi z siebie snobistyczną markę, przez co kupują ją na pęczki – tutaj nieda się zaprzeczyć, jakoby Apple było liderem światowym dla rynki mobilnego, analogicznie na MS jest dla rynku desktopowego.

     • Lost

      Macieq, konferencja na której Jobs pokazał pierwszego iPhone’a była w styczniu 2007. Lg zaprezentowało Pradę w marcu 2007. Prada nie miała multitouch. Ta technologia jest przede wszystkim potrzebna do korzystania z klawiatury ekranowej. Bez wielodotyku nie moglibyśmy szybko i sprawie pisać na naszych smartfonach i tabletach.

     • Macieq

      Nieprawdą jest stwoerdzenie, o potrzebie wielodotyku do klawiatury ekranowej.

      Ja piszę równie szybko jak znajomi na iphone, a nie mam wielodotyku.
      W marcu LG wydało telefon, Apple kilka mies. później.

      Jeśli w marcu wydało, to zaprezentowało napewno wcześniej. Nie wiem kiedy.

      Nie mówiłem w poście o wielodotyku tylko o wyglądzie.

     • Lost

      Lg zaprezentowało Pradę dokładnie 9 dni po konferencji Apple.

     • Macieq

      Ale jeśli 3 miesiące później sprzęt był już w sprzedarzy, to znaczy, że zaprojektowany był wiele wcześniej niż prezentacja – więc raczej nie był wzorowany na iPhone.
      Tak samo Athena od HTC.

  • Macieq

   ad.4

   Acha. sam posiadam tablet (dotyk palcem) z 2003 roku, więc tablety też były przed Apple :D:D

   • Lost

    Twój tablet z 2003 r. ma wyświetlacz w technologii rezystywnej, to ma się nijak do tego co opatentowało Apple.

    • Macieq

     Apple nie wymyśliło technologii poboru dotyku w sposób elektrostatyczny. Poprostu dobrali taki moment wprowadzenia urządzenia na rynek, kiedy technologia została dopracowana.

     Wielodotyk przydaje się tak naprawde tylko w grach, w każdym innym aspekcie jest zastępowalny przez wygodniejsze gesty. Ja nie gram i nigdy nie będe miał potrzeby aby grać na tablecie, więc dotyk pojemnościowy jest mi tak naprawde zbędny.

     Od zawsze na dotykach oporowych korzystam tylko z palca i czy to WinXP czy WinMobile – nigdy nie mialem żadnych z tym problemów.

     • Lost
     • ghostCat

      Żory macieq, ze stracę sie do Twojej dyskusji z lostem. Wydaje mi sie, ze w swoim zacietrzewieniu jesteś trochę jak Kaczyński, którego NIC nie przekona, ze czarne jest czarne a białe – białe. ;-) a tak na poważnie. Jak kolwiek dla Ciebie myśl o tym , ze to APPLE sprowadził te urządzenia pod strzechy była by obmierzła, to nie zmienia to faktu, ze tak właśnie było. Nie przeczę. Przed iphonem, czy ipadem, było całe zatrzęsienie rozych rewolucyjnych urządzeń. Tylko conz tego jak to była nisza. Apple (w czym jest zresztą mistrzem) wylapał kilka dobrych pomysłów z tychże niesz, DOPRACOWAL je i zrobił furorę. ZA NIM podazyli inni. To nie tak populary dziś android przetarł szlaki tylko iOS. To nie inne marki stały siendla wielu synonimem smartfona tylko iPhone. To nie inne urządzenia podbiły serca DZIESIĄTEK MILIONÓW. urzytkownikow tylko iPad. Za nimi idzie reszta i jak bardzo bys tego nie chciał to jest FAKT.

     • Macieq

      Ja tylko twierdzę, że to postęp technologiczny (nagły skok mocy obliczeniowej w ciągu dwóch lat w porównaniu do poprzednich 5 czy 7) spopularyzował tekie telofony, a nie Apple.

      Appe to poprostu po mistrzowsku wykorzystał.

      Nic mi nie trzeba udowadniać.
      Ja wam tylko próbuję uzmysłowić, że Apple nic nie wykreowało, tylko doskonale wstrzeliło się w rynek.

      Mój tablet z 2003 roku jest prawie identyczny wyglądem i wymiarami do iPada, ale co z tego, skoro to jest AMD Geode 400Mhz i ciężko na tym z jakimikolwiek multimediami. – Ale jeszcze raz -to nie Apple wykreowało supermultimedialny tablet, a jedynie sprzęt jaki pojawił się w tych czasach mu to umożliwił. Żadna rewolucja nie miała miejsca w kwestii kreacji, a w kwestii mocy obliczeniowych urządzeń niskiego poboru prądu – to są fakty.

     • Tomasz

      No właśnie ciągle używasz nonsensownych porównań – jakieś urządzenie miało jeden klocek z iphone’a, inne urządzenie miało jeszcze coś innego, a jeszcze inne następny element. Kiedy wreszcie zrozumiesz, że iPhone był pierwszym telefonem, który dostał to wszystko na raz i był pierwszym smartfonem nowej generacji, której wcześniej nie było? Apple stworzyło nową generację smartfonów, która pogrążyła Nokię i to samo robi z RIMem (wspólnie już teraz z Androidem) – czy Ci się to podoba czy nie.

     • Macieq

      Jeśli smartphonem nowej generacji nazywasz pda z pojenościowym dotykiem, to ok iPhone był pierwszy. – tzn może inaczej, bo pierwszy iPhone ciężko nazwać pełnowartościowym PDA ;P

      Pod każdym innym względem nie różnił się niczym od sprzętów HTC czy innych producentów. – no, poza praniem mózgów młodzieży, robionym przez Apple.

 • Tomasz

  Najepsze jest to, że Ci Apple hejterzy są tak żałośnie śmieszni, że zapominają w swoim szale o tym, że Google sam zgłosił w swoim krótkim czasie istnienia kilkaset patentów wliczając patenty na takie (jakby to ujęli apple-hejterzy bzdury) jak:

  http://www.engadget.com/2011/03/22/google-scores-a-patent-for-its-doodles/
  Doodle. Tak, Google opatentowało system, który pozwala zmieniać logo w zależności od różnych wydarzeń (co wcześniej na stronach wykorzystywało tysiące webmasterów, tyle, że nikt nie wpadł na pomysł patentowania). Czyli np. gitara w urodziny Les Paula.

  http://www.readwriteweb.com/archives/google_patents_its_homepage.php
  Googlowi udało się też opatentować np. swoją stronę główną wyszukiwarki – czyli pustym ekranem z polem wyszukiwania na środku i logiem na górze…

  Tak więc jeśli szukacie bezsensownych patentów – zacznijcie od Google.

  • ghostcat

   :-) :-) :-) +1

  • luc3ro

   Tylko że google swoje patenty gromadzi w zupełnie innym celu niż apple. Portfolio patentowe google służy głównie do obrony w sądach przed takimi firmami jak np. Apple. Jeszcze nie słyszałem żeby google kogoś pozwało za zmianę logo na stronie. Apple np. cały czas takie praktyki stosuje vide sprawa htc – apple uznało że ta firma zagraża jej pozycji więc wyciągnęło swoje patenty i zaatakowałohtc w sądzie.

   • ghostCat

    Tak, tak. Wszyscy wiemy, ze Google jest święty, a całe zło tej ziemi to Apple. Google zaa logo może i nikogo nie pozwie, ale jak ktoś kozysta z ich pracy to już takie łagodne nie jest i z równą zacientoscią walczy o swoje (patrz np. sprawa binga, który kożystał z wyników Google). Z drugiej strony rozumiem zniecierpliwienie jakie ludzie okazują Apple, bo jak kolwiek patenty są potrzebne, by chronić prace lub pieniądze wkladane w konkretne badania i rozwój, ale nie należy tez przesadzać. A jak by nie patrzeć to z jednej strony Apple w wielu sporach ma racje, a z drugiej przegina pałę. Cóż nie on jeden.

    • Macieq

     Patenty są zawsze dobre (patrz Nokia i jej patenty legalnie utrzymujące firmę w istnieniu, tak samo Ericsson) o ile nie są tworzone jako narzędzie do tłumienia innych firm, jak to próbuje robić Apple w stosunku do Samsunga.

     Wg mnie Apple sie tylko kompromituje tymi pozwami.

     Ludzie nie kupują iPhona za interface czy design – bo te wg mnie są skopane, a raczej za niezawodność i dopracowanie.

     W tej kwestii Samsung nie zagrosi ich pozycji na rynku :)
     Samsunga kupią Ci co potrzebują mocnej maszyny – ale to z nowu będzie kto pierwszy ten leszy, jak to ma np. miejsce przy PS i Xbox.
     Najpierw Xbox wyszedł pół roku po PS2 i konsole dzieliła przepaść.
     Tak samo później wyszło gdy PS3 pojawiło się kilka mies. po Xbox360.

     Ten sam trend przepychanki o najmocniejszy sprzęt będzie między Apple, Samsungiem i HTC. W tym kwartale Apple przegrało, ale pewnie pokaże moc pod koniec roku… i takie koło…..

     Powinno się zakazać tego typu wojen patentowych.

     • Tomasz

      Jak Apple mogo przegrać, skoro GS2 sprzedaje się ponad 2x gorzej niż iPhone 4?
      Cokolwiek by nie robili producenci, to wyścig zbrojeń nie ma sensu. Androidowi potrzebny był mocny hardware żeby cały system pracował w zbliżonym komforcie do iOS (i wg testerów nadal nie zachowuje się tak płynnie jak na iOS). Nie da się go natomiast za bardzo wykorzystać, bo dla Andka w dalszym ciągu brakuje dobrych komercyjnych aplikacji oraz gier. Do czego ta specyfikacja? Chyba tylko do epatowania na forach…

     • Macieq

      Hi-endowe gry z iphona są też na adro.

      Z tego co wyczytałem, to pierwsze miesiace sprzedaży są leprze dla SGS2 niż dla iP4.

      Na smartphonach moc potrzebna jest do wielozadaniowości (pomijajac aspekt gier i multimediów), a tutaj Apple jest do kitu, bo korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie to tylko marzenie (np. wygodne przełączanie się między przeglądarką, dokumentem oglądanym i dokumentem tworzynym w iOS nie istnieje – w androidzie też trzeba się trochę namęczyć, aby coś takiego osiągnąć. Tutaj nadal wygrywa WinMobile lub WinCE – > każdy kupije taki sprzęt, jaki mu potrzebny. Jak ktoś na 1 miejscu stawia płynność przemieszczania się ikonek w menu, to kupi iPhone. Jak ktos chce ściśle do pracy – weźmie WinMo,albo coś na CE. Jak ktoś chce do pracy i trochę do gier/multimediów – weźmie andro.

     • Tomasz

      Drogi Macieq. Samsung sprzedał 3 miliony GS2 w prawie dwa miesiące. Apple sprzedał tyle samo iPhonów 4 w 3 tygodnie …

      Moc nie jest potrzebna do wielozadaniowości, ale do aplikacji. Na iPadzie bezaproblemowo mogę się przełączać np. między przeglądarką a edycją dokumentów w Pages bez żadnych dodatkowych cyrków. Pewnie po prostu iOS jest lepiej dopasowany do mobilnych rozwiązań.

     • Macieq

      W iPadize nieda się (w standardzie) przełączać MIĘDZY programami.

      Nie mówię, o wracaniu do menu głównego i ponownym wchodzeniu do programu – bo tak to działa w iOS.

     • Tomasz

      Przykro mi, ale wcale nie muszę wracać do żądnego menu – klikam 2x Home i pokazuje mi się na dole lista otwartych (zamrożonych) aplikacji, jeżeli edytowałem dokument Pages, to po wybraniu wracam do edycji dokładnie w momencie w którym skończyłem, tam samo jest z przeglądarką i wieloma inymi programami. Wiem do czego dążysz, ale dla użytkownika jest to zwyczajnie przełączanie się między programami.

 • ghostcat

  @ Macieq
  np. wygodne przełączanie się między przeglądarką, dokumentem oglądanym i dokumentem tworzynym w iOS nie istnieje – w androidzie też trzeba się trochę namęczyć, aby coś takiego osiągnąć

  Toś mnie kolego ubawił. Szczerze. Nie wiem, czy to zwykłe zaślepienie, czy po prostu kompletny brak doświadczenia w obsłudze sprzętu. Nie zmienia to faktu, że odpowiadasz kompletnie nieprzygotowany :-(

  • Macieq

   No odpowiadam doświadczony po kilkugodzinnych testach z urządzeniem. iOS nie nadaje się do takiej pracy.

   • ghostcat

    Chłopie, to napisz, że TWOIM zdaniem lub w/g TWOICH wymagań ten sprzęt nie spełnia TWOICH oczekiwać. Wszak masz do tego pełne prawo, ale pisanie że przełączanie się pomiędzy aplikacjami czy dokumentami NIE ISTNIEJE to po prostu nadużycie lub zwykła manipulacja. Wyrażaj się precyzyjnie to unikniemy wielu nieporozumień.

    • Macieq

     Wyrażam się precyzyjnie. Nie istnieje w iOS przełączanie się między aplikacjami. Można jedynie aplikacje minimalizować i wywoływać inną, a to nie jest przełączanie między aplikacjami.

     • ghostcat

      i tu właśnie wychodzi Twoja całkowita ignorancja.

      http://www.youtube.com/watch?v=p_iZ-_63b2w

      jeszcze lepszy ten:

      http://www.youtube.com/watch?v=a52zu-ocAd0&feature=related

      przełączanie się pomiędzy aplikacjami za pomocą gestów

     • Czy miałeś kiedykolwiek kontakt z iPadem pracującym na iOS w wersji wyższej niż 4.2? Jeśli nie, to wiedz, że wystarczy wcisnąć przycisk Home dwa razy, aby pojawił się pasek z otwartymi aplikacjami. Dotknięcie odpowiedniej ikony powoduje przeniesienie się do programu.

      Co więcej, po jailbreaku można przełączać się pomiędzy otwartymi aplikacjami za pomocą przesuwania czteroma lub pięcioma palcami po ekranie w lewo lub prawo.

     • Lost

      IOS 5 dodaje tę funkcję o której pisze Jarek w standardzie, bez JB.

     • @Lost Nie działa ona ona iPadach pierwszej generacji. Dlaczego? Nie mam pojęcia.

     • Macieq

      No i widzisz.. upierałem się, a widocznie obcowałem ze starszą wersją systemu.

      To dobrze, że dodali taką funckję (gesty rodem z Palma :), tylko że w multitouch), bo to zwiększa bardzo zakres zastosowań urządzenia, jeszcze gdyby tylko Softmaker zrobił jakiś pakiet wyglądający jak MSowy (przyzwyczajenie, funkcjonalność) to byłaby bardzo ciekawa maszyna ;) – chyba, że zrobili już taki, nie zagłębiałem się.

      W takim razie cofam swój upór, trzeba było tak odrazu, że dodali.

 • Lost

  Macieq, to nie wiem gdzie wyczytałeś o takiej sprzedaży. Żeby nie utrzymywać Cię w stanie niewiedzy: SGS2 – 3 miliony sztuk w 55 dni, iPhone 4 – 3 miliony sztuk w 21 dni.

  • mico

   Tak czy inaczej SGS / SGS2 to poważna konkurencja dla appla, a każde stracone 1% rynku boli… i właśnie tu wkracza chora polityka appla, które stosując swoje patenty powiązane z wątpliwymi “odkryciami” chce stłamsić konkurencje… Są zbyt pazerni, żeby przyjąć do wiadomości, że jednak nie będą monopolistą na rynku… ? Czyżby “Amazingowy” produkt nie bronił się wystarczająco sam – trzeba przywalić “patentem” Boli, że być może pomimo magicznego-marketingu część użytkowników wołała SGS2 zamiast wyczekiwanego-nie-tak-znowu-amazingowego iP5 ?

   • Macieq

    Ja się ciesze,że mieszkam w kraju, gdzie żaden moloch nie zabroni mi wybierać sprzętu – bo tylko jeden słuszny i każdy musi mieć taki sam.

 • Lost

  Jarku, myślę że trzeba poczekać na finalny soft. Z bety na betę coś włączają, wyłączają. Mam nadzieję, że użytkownicy pierwszej generacji nie będą pozbawieni tej fajnej funkcji.

  • Niestety, decyzja najprawdopodobniej zapadła i posiadacze iPada 1 nie będą mieli dostępu do gestów wielozadaniowości.

   • Lost

    Jarek, z oficjalnej strony Apple wynika, że gesty będą również na starym iPadzie, ale poczekamy zobaczymy.

 • luc3ro

  No i po standardzie HTML5 dzięki Applowi i ich durnym patentom – http://webhosting.pl/Czeka.nas.wojna.domowa.w.W3C.Apple.wyciaga.rece.po.patenty.na.technologie.HTML5

  Normalnie nóż się w kieszeni otwiera – ta firma chyba próbuje zdobyć władze nad światem :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona