Ważne

Tablet (nie)rozrywkowy, czyli inne spojrzenie na iPada

Witam serdecznie na moim wykładzie. Widzę, że towarzystwo dziś dopisało, cieszy mnie to niezmiernie. Usiądźcie sobie wygodnie, miejsca starczy dla wszystkich. Nie zapomnijcie zdjąć bluz i kurtek, bo w sali jest gorąco jak w piecu. Możecie pochować zeszyty i komputery, nie będą Wam dzisiaj potrzebne. Tak, pani w ostatnim rzędzie też. Wszyscy gotowi? No to zaczynajmy.

Co przychodzi Wam na myśl kiedy pomyślicie o tablecie internetowym? Internet, oczywiście, przecież sama nazwa urządzenia na to wskazuje! Coś jeszcze? Filmy, tak. Muzyka? Owszem. Gry, ha ha, również. Tylko tyle? Sama rozrywka? Czy tablet naprawdę służy tylko i wyłącznie do zabijania czasu? Zastanówmy się.

Twórcy pierwszych tabletów chcieli, aby urządzenia te były uzupełnieniem komputerów osobistych i laptopów. Są mniejsze, lżejsze, bardziej mobilne, mają dłuższy czas pracy na baterii oraz moduł 3G pozwalający na połączenie z internetem w razie braku zasięgu sieci Wi-Fi. Aktualnie na rynku znajduje się sporo tabletów kryjących pod swoimi obudowami kryją komponenty, których nie powstydziłby się dobrej klasy netbook. To doskonały dowód na to, że rozwój tych urzadzeń nieco wymknął się spod kontroli i zamiast być uzupełnieniem pełnowymiarowych komputerów, tablety stały się ich następcami. Czy nie znaczy to, że powinny dorównywać „poprzednikom” nie tylko mocą i wydajnością, ale także funkcjonalnością?

Tak, jak sami stwierdziliście na początku, dzisiejszy tablet kojarzy się głównie z rozrywką. Trend ten zapoczątkował Apple wraz z premierą rewolucyjnego urządzenia – iPada. Duży, niezwykle czuły ekran dotykowy, dobrze zoptymalizowany system i procesor 1GHz czyniły z niego idealną maszynę do multimediów. Nic więc dziwnego, że w kilka misięcy po premierze tabletu, sklep AppStore wypełnił się grami i aplikacjami rozrywkowymi, które swoją jakością w niczym nie ustępowały tym znanym z konsol. 9.7-calowy ekran iPada perfekcyjnie nadawał się do przeglądania internetu i oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości.

Apple iPad był, jest i będzie maszynką do multimediów. Zastanówmy się jednak, czy ma jakieś inne zastosowania, czy jest odpowiednim narzędziem dla biznesmena, urzędnika lub lekarza?

Filarem popularności produktów Apple są aplikacje. Dzięki nim możliwości iPhone’a, iPoda touch iPada mogą być kilkukrotnie lub kilkudziesięciokrotnie rozszerzone. Przykładami takich programów są, żeby nie szukać daleko, trzy domyślne aplikacje – Mail, Safari oraz Kontakty.

Mail

Zaktualizowana wersja klienta pocztowego Mail, która znalazła się w systemie iOS 4, przyniosła zunifikowaną skrzynkę pocztową. Dzięki tej nowości wiadomości ze wszystkich kont użytkownika są zbierane w jedną skrzynkę. To pozwala zaoszczędzić czas na żmudnym błądzeniu po menu w poszukiwaniu nowych e-maili.

Wiadomości pisanie w aplikacji Mail nie obsługują formatowania HTML oraz emotikon, ale istnieje możliwość załączenia do nich fotografii, obrazu lub innego pliku stworzonego w skojarzonej, odpowiednio dostosowanej aplikacji. Podobnie działa to w drugą stronę – odbierane załączniki nie są zapisywane w menedżerze plików (gdyż takowy w systemie iOS po prostu nie istnieje), ale w pamięci aplikacji. Mail pozwala na otwarcie pliku doc, xls, PDF, jpeg, png i kilku innych. Zakres obsługiwanych rozszerzeń nie jest szeroki, co uznawane jest za jedną z największych wad systemu iOS.

Obrazy oraz pliki PDF możemy zapisać na dysku. Aby zapisać zdjęcie lub grafikę, wystarczy przytrzymać na niej palec i wybrać odpowiednią opcję z menu kontekstowego. W podobny sposób zapisuje się pliki PDF, z tym, że te otworzyć można w aplikacji iBooks (czytniku książek elektronicznych oraz PDFów) lub innym kompatybilnym programie. Jedną z nowości, które znalazły się w systemie iOS 4 jest możliwość przesyłania plików pomiędzy urządzeniem a programem iTunes na komputerze. Dzięki niej pliki zapisane w aplikacji Mail oraz iBooks (po otworzeniu w tej ostatniej, plik PDF automatycznie zapisywany jest w bibliotece) możemy łatwo przenieść na dysk komputera. W ten sam sposób przebiega transfer plików multimedialnych do i z aplikacji AVPlayer HD i innych podobnych.

Niestety, funkcja ta nie jest tak wygodna, jak tryb pamięci masowej w systemie Android, ponieważ wymaga zewnętrznej aplikacji iTunes oraz długiej synchronizacji z komputerem.

Safari

Miałem do czynienia z wieloma przeglądarkami internetowymi na różnych systemach. Safari oraz MicroB, przeglądarka systemu Maemo, to dwie najlepsze, które pozostawiają konkurencję daleko w tyle. Safari może i nie obsługuje standardu Flash i nie nie można za jej pomocą pobierać plików, ale zapewnia największą przyjemność z przeglądania internetu. W pełni wykorzystuje ekran dotykowy iPada, jest prosta, przejrzysta i intuicyjna. Safari nie pozwala na oglądanie internetowej telewizji lub streamu innego, niż keynote Apple.

Kontakty

Ciężko znaleźć lepszą aplikację zarządzającą kontaktami, niż ta domyślnie zainteresowana. Oprócz walorów wizualnych, program oferuje wiele pól informacji o wpisach, miniatury zdjęć, odnośniki do stron internetowych, numerów telefonów, adresów e-mail, a także skróty do aplikacji Twitter. Wizytówki kontaktów (zapisane z rozszerzeniem .vcf) można wysłać wiadomością e-mail.

Aplikacje zewnętrzne

iPad to nie tylko internet, gry, muzyka i filmy. To także doskonałe narzędzie do pracy. Dzięki pakietowi iWorks, obejmującego aplikacje Pages, Keynote oraz Numbers, użytkownik może wygodnie pisać dokumenty tekstowe, edytować arkusze kalkulacyjne i tworzyć prezentacje multimedialnie niezależnie od tego, gdzie jest. Pakiet iWorks zachowuje pełną funkcjonalność swojego odpowiednika z systemu Mac OS X. Zapisane dokumenty można eksportować lub wysłać za pomocą wiadomości e-mail.

Największą wadą pakietu biurowego iWorks jest cena – każda aplikacji kosztuje 9.99$. Przeciętny użytkownik zastanowi się wiele razy, zanim wyda 40 złotych na edytor tekstowy. Przed zakupem warto zajrzeć do AppStore i poczytać recenzje kupujących – w przypadku wszystkich składników pakietu iWorks zawsze mają one 5 gwiazdek i opowiadają o programach w samych superlatywach.

Alternatywą dla iWorks jest pakiet Documents To Go. Zapewnia dokładnie tę samą funkcjonalność, ale za mniejszą cenę. DTG dostępny jest w dwóch wersjach: podstawowej, oferującej wyłącznie obsługę wszystkich plików pakietu Microsoft Office, oraz rozszerzoną, którą wyposażono w synchronizację z Dropbxoem, usługą Google Docs oraz integrację z domyślną aplikacją Mail. Cena obu wersji DTG to odpowiednio 9.99$ i 14.99$.

W AppStore znajduje się także Dropbox, aplikacja umożliwiająca synchronizację plików pomiędzy wszystkimi platformami, włączając w to komputery, tablety i smartfony. Używam jej już od kilku lat i jestem bardzo zadowolony. Dropbox jest darmowy (do czasu osiągnięcia limitu darmowej wirtualnej pojemności dyskowej) i, w przypadku klienta na iPada, obsługuje wiele formatów plików, w tym muzykę, filmy, dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne oraz obrazy.

Nie śpicie? Bardzo mnie to cieszy. Na zakończenie mojego wywodu chciałbym dać Wam jedną radę – przeglądajcie AppStore. Są w nim aplikacje, których potrzebujecie, a o których nawet nie wiecie.

Już dwudziesta..? Chyba możecie się rozejść…

Komentarze

 • Mało. Te aplikacje zna chyba każdy. Ze względu na mnogość super aplikacji w App Store [słowa Jobsa], moglibyście się bardziej wysilić ;) . Nawet ja je znam.

  • Tzn. znam iWorks, Documents to Go. No a Safari i klient poczty to chyba podstawa ;) .

   • Przecież nikt nie powiedział, że to koniec, prawda? :) Postaram się rozwinąć temat w kolejnych felietonach. Czy to nie dobry pomysł?

    • Egoista

     Fajnie piszesz :) Lubię twój styl ;)

    • Moje zastosowania tabletu do pracy można dośc łatwo zaklasyfikować – zdalna konsola. Jego główną zaletą jest wbudowane 3G, niewielka masa oraz długi czas pracy na baterii. W przypadku iPada dodatkową zaletą jest wbudowana obsługa protokołu Cisco VPN. Z tego co wiem, na Androidzie dostęp do Cisco VPN też jest możliwy, ale wymaga uprzedniego zrootowania urządzenia.

     Do pracy zainstalowałem sobie dwie aplikacje: iSSH – klient telneta i SSH, drogi, ale naprawdę jest wart swojej ceny. Drugi program to klient Remote Desktop – obecnie używam iRemoteDesktop.

 • Egoista

  Jarq apple ma 9.7cala ekran androidki maja 10.1 ;):* to takie pierwsze spostrzeżenie ;)

  • Poprawione! Nie wiem czemu, ale zawsze mi się mylą te dwie wielkości. To szczególne dziwne biorąc pod uwagę fakt, że jestem posiadaczem iPada już od prawie roku. :)

   • Egoista

    To na prawdę nie problem ;)
    a masz motocykl??
    Ja robię prawo jazdy i kupuję jakąś maszynę iPada też planuję kupić ale na dzień dzisiejszy jest mi po prostu nie potrzebny :)

    Pozdro JarQ :*

 • Egoista

  Ciekawy artykuł :) Naprawdę interesujący :) Szkoda że nie można dać ci pkt za pracę :) na pewno byś dostał ode mnie maksymalną ilość:)

  • O wtf.

   • Egoista

    O_o Jakiś problem ?

    • Trolling is a art.

     • Egoista

      Odezwał się shrek…

 • Trochę brakuje konkretów, np w akapicie o Safari. Piszesz, że używałeś innych i ta zostawia w tyle konkurencję.. Możesz napisać więcej konkretów?
  Czym “magicznym i niesamowitym” wyróżnia się Safari od innych?
  Skoro reszta jest w tyle.. możesz napisać jakie inne przeglądarki używałeś na ipadzie?

  Przecież zdanie: (…) “Safari może i nie obsługuje standardu Flash i nie nie można za jej pomocą pobierać plików” wskazuje wyraźnie na upośledzenie tej przeglądarki (chyba, że to miałoby zostawiać konkurencję z tyłu:) )

  Zamierzam w najbliższym czasie kupić tablet i ipad jest brany pod uwagę. Rozrywkowy aspekt ipada nie jest dla mnie najważniejszy, jednak artykuł ten nie przybliżył mi obiektywnie tej “drugiej strony”.
  Czy masz naklejkę z logo nadgryzionego jabłka na zderzaku samochodu? Jeśli tak to wszystko wyjaśnia:)…

 • budynga

  Mam ipada 1 16 GB + 3g dopiero od kilku dni, ale z dnia na dzień odkrywam coraz więcej wad tego urządzenia (może dlatego, że jestem przyzwyczajony do windowsa i androida…) .

  O wadach jest tutaj mniej, więc napiszę :)
  1. micro sim – nie u wszystkich operatorów dostępna, musiałem sam sobie wyciąć i trza będzie adapter dokupić, by do innych urządzeń pasowała jeszcze…
  2. Głośniki – czemu tylko z jednej strony? I do tego w takim miejscu, że akurat zawsze uda mi się je zasłonić? :P
  3. Przyciski – tak samo jak głośniki – są usytuowane tak, że same się naciskają + brakuje mi bardzo opcji cofnij – jest tylko home.
  4. Klawiatura – dobrze się na niej pracuje, ale brakuje mi strzałek. Tzn jak chcę usunąć konkretną literę w słowie, to muszę się nieźle natrudzić, by trafić palcem pomiędzy literki.
  5. Mail – nie wiem, czy po prostu jeszcze nie umiem z niego korzystać, ale nie odpowiada mi. Na telefonie z androidem jest bardziej intuicyjny.
  6. BARDZO WIELE przydatnych aplikacji nie jest dostępne w naszej lokalizacji (trzeba stworzyć sobie konto na USA np :/ )
  7.Obsługiwane formaty wideo – jest ich zbyt mało.
  8. Oglądanie filmów/ seriali online – nie da się ( chyba, że przez IPLA).
  9. Manager plików – brak. ( iTunes, to jakiś żart. )
  10. Przerośnięty iPhone – nie wszystkie aplikacje są pisane konkretnie pod iPada, przez co źle działają (skype, gg)
  11. Błyszczący ekran – nie da się prawie czytać na słońcu.

  Plusy – ładnie wygląda :P, nie wiesza się (czasem tylko się jakaś aplikacja sama z siebie wyłączy, ale to pikuś przy androidzie). Ma ładną grafikę i bardzo dobry dźwięk jak się słuchawki założy.

  Darmowe aplikacje, które przypadły mi do gustu:
  Shazaam, TuneIn Radio, TouchBand, MyPad, Paint it! Show, Pulse, Ipa, Flipboard, Evernote, AutoCAD, Dropbox, Little Fingers, Nightstand, iRrecoder
  _______________________________________________________
  A teraz pytanie – czy da się zapisać jakoś hasła, by nie musieć ich co chwila wklikiwać w App Store i przeglądarce?

  • Lost

   4. Jeśli wspisując tekst masz problem z trafieniem dokładnke w to miejsce gdzie chcesz, przytrzymaj palcem dłużej w orientacyjnym miejscu i pojawi się lupa, która bez problemu pomoże Ci z dużą precyzją wstawić literki tam gdzie być powinny.
   6. Na ogół nie są dostępne te aplikacje, które z przyczyn ograniczeń terytorialnych deweloper nie może udostępnić poza USA. Co do innych, to na pewno jest szansa na znalezienie równie dobrych alternatyw. Napisz jakie appsy masz na myśli, to postaram Ci się doradzić coś.
   7.AVplayer obsługuje wszystkie formaty video.
   8.iSwifter pozwala oglądać wszystkie seriale amerykańskich stacji online, możesz wypróbować za free.
   10. Instaluj tylko te aplikacje zaznaczone krzyżykiem, lub te w dziale iPad.jest ich kilkadziesiąt tysięcy i są perfekcyjnie zoptymalizowane na duży wyświetlacz.

   • budynga

    10. Chodziło mi o pełnowymiarowego skype’a przede wszystkim :)

    6. Zastępstwo dla ABC Player

    Dzięki za szybką odpowiedź :)
    O o tej lupie nawet nie pomyślałem…

    • Lost

     No właśnie z ABC jest problem ze względu na te ograniczenia terytorialne. Żeby to ominąć instalujesz przeglądarkę iSwifter za free. Wpisujesz tam adres http://www.abc.com albo http://www.fox.com ,możesz oglądać wszystkie seriale tak jakbyś mieszkał w USA. Problemem jest trochę jakość tego, ale wszystko zależy jak Ci będzie chodziło. Jak będziesz zadowolony, to warto wydać wtedy te 2-3 Euro na pełną wersję. Co do Skype, to oficjalna aplikacja wspierająca video rozmowy działa tylko na iPhonie4, słuchawki z Androidem tak samo jak iPad nie mają tej pełnej funcjonalności tutaj i zostaje tylko czekać na aktualizację.

  • Nie ma takiej możliwości, to forma zabezpieczeń.

  • PoLi

   7-AVPlayerHD
   8-iSwifter,Skyfire
   9-iFiles
   10-przelacz sobie wyszukiwarke w wyszukiwanie dla ipada,napewno jest tam wiecej apsow niz na andka 3.0
   A co do skype czy gg sa lepsze zamienniki,w ktorych mozna dodac loginy skype czy gg
   11-a na czym sie da poza amazonowskim czytniku ebookow?

 • Lost

  Co do haseł, to nie da się zapamiętać hasła z Appstore i jest to dobre zabezpieczenie, ponieważ na ogół ludzie mają powiązane konto z kartą kredytową

 • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

  Panie Wykładowco fajny wykład ale ja to samo tobie a nawet więcej na sporo tańszym i prostszym chinolku jakim jest mój Huawei Ideos S7. Mogę robić więcej bo mam jeszce aparat foto i kamerkę:);). Zostaję przy Androidzie bo on tak samo ma wiele a nawet więcej do zaoferowania na moim Ideosie S7.

 • astelix

  To mi się podoba. W końcu recenzja która rozjaśnia mi w głowie i mogę zacząć się zastanawiać który tablet wybrać. iPad to nie będzie, choć mam do niego i całej firmy, wielki szacunek. Czekam na coś na Windowsie z obsługą Flash i na Wasze recenzje.

  • iPad już obsługuje Flasha.

   • Egoista

    Flasha w wersji demo.. bez gier flash! Dlaczego? powód jest prosty. Mniej zakupów w appstore :)

    • Ameryki nie odkryłeś ;) . A to tylko jeden ze stu innych powodów ;) .

     • Egoista

      nie odkryłem ale precyzuj swoje wypowiedzi.. bo równie dobre mogę powiedzieć że ipad ma usb 2.0 ale co z tego jak nie można go wykorzystać jak portu w komputerze… albo że ma pamięć ale nie można jej rozszerzyć:)

 • Ya

  Dzięki za recenzję. Dla mnie wynika z niej, że iPad to niezły syf ;)

  Mail:
  brak obsługi html – choć sam staram się słać zawsze w plain tekście to jednak w dzisiejszych czasach to jest standard. Nie dla Apple’a jak widać ;)
  Wszystkie maile w jednej skrzynce? WTF? To musi być niezły burdel przy kilku kontach!

  Safari:
  “Safari może i nie obsługuje standardu Flash i nie nie można za jej pomocą pobierać plików”
  kurde, to tak jakby Lynxa nazwać najlepszą przeglądarką chociaż ma jedną malutką wadę – nie obsługuje grafiki ;)
  Brak możliwości pobieranie plików – serio piszesz? Bo aż mi się wierzyć nie chce!

  Aplikacje zewnętrzne:
  dla niektórych wada dla innych zaleta. Ja osobiście nie trawię polityki Apple’a odnośnie pisania softu. Bardziej do mnie przemawia android market.

  Zapomniałeś o jednym:
  CENA – dla kogoś kto zarabia tyle, że wydanie pieniędzy na iPada jest nieodczuwalne to nie stanowi problemu – ale żyjemy w Polsce i jakby nie patrzeć jest to spory wydatek. W zamian otrzymujemy zabawkę w cenie której można kupić nieporównywalnie lepszy komputer o większych możliwościach. No cóż stara zasada: zastaw się a postaw się wciąż działa i ma się dobrze ;)

  • agn

   poczekaj poczekaj, zaraz ktoś napisze posta ze ipad jest tani :D

   • Teoretycznie nie jest aż taki drogi. Wyżej ceni się np. Motorola i Htc [niekoniecznie w kwestiach tabletów].

 • budynga

  A napiszę!:p
  Na allegro za 1200 już chodzą praktycznie nowe iPady 16+3g
  A jak chcesz używany, to nawet za koło 900 zł można kupić.

  • agn

   oczywiscie ze tak, ale za cene 1200 zł mozesz dolozyc 300 zł i miec next gena 2 razy lepszego i nowego
   a tak kupisz starego uzywanego ipada. niezle.

   • mógłbyś mi podać jakiś namiar, gdzie mógłbym w Europie kupić nowego ipada2 za 1500zł?

    • agn

     chodzilo mi o androidowe tablety. faktycznie moglem lepiej napisać poprzedniego posta:)

 • Lost

  1.na iPadzie można oczywiście pisać maile w html
  2.na iPadzie można oczywiście ściągać pliki w przeglądarce
  3.nowy Windows 8 na tabletach nie będzie wspierał natywnie Flasha (a przynajmniej na to się zanosi), więc wygląda na to, że brak Flasha to będzie wkrótce nowy standard na urządzeniach mobilnych.

 • mila

  a mi brakuje na iPada… iplex.pl

  a może coś jest takiego?

  • Lost

   iplex chodzi tylko na pc i mac.

 • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

  Być może jakby iOS obsługiwał flasha byłaby możliwość oglądania filmów na iplex.pl. Możliwe, że dziadka na Androidzie ale muszę to sprawdzić. Póki co nie spotkałem aplikacji dla tej strony jak np ipla.pl.

 • czy silverlight dziala na ipad?

  • Lost

   Nie ma wtyczki silverlight ani na iOS ani na Honeycomb

   • Jeśli będzie, to najpewniej w windows 8 ;-)

    • Co do SL to raczej pewne ale FL już nie bardzo. Flasha nie ma na wp7 i raczej nie będzie.

 • Gooday

  Ipad jest tani. Ja za nowego w sklepie zaplacilem 1800 zl. Za te cene moglbym kupic laptopa z windowsem, ale co to za przyjemnosc brac na plaze laptopa.?

  • agn

   bierzesz na plaze tablet? :D ja osobiscie kobiete kocyk, 2 zmine piwka i jest full zestaw ;p

 • Blondiseba

  Zmiana tematu właśnie znalazłem na YouTube. Wpiszci iPad ios5 mirorring. Pytanie brzmi. Kiedy będzie u nas?
  Pozdrawiam

  • Lost

   Dostaniemy tę opcję w tym samym momencie co wszyscy czyli przy oficjalnym wyjściu iOS 5 – jesienią.

 • pima

  A nie próbowaliście http://www.zoho.com ? Napisane na ajaxie więc chyba powinno działać na safari

 • Ewa

  Czy ktos mi moze powietrdzić który z programów na ipad 2 do edycji dokumentów w word/excel/ppt zapisuje je w formacie doc/docx/ecxl/ppt tak aby na komputerach pod windowsem moza je otworzyc bez problemu?

 • Maciej

  Gorszego syfu jak iPad Nike jeszcze nikt nie wymyslil. Wydalem 2400 I żałuje ale za pozno. Lans przede wszystkim. Chwalenie się przed znajomymi. MoJa siedmioletnia córka dostanie go na dobicie. Amerykanie to naród dość prosty do zakrecenia im w głowie i tak się właśnie dzieje.

  • Marcin “Azwakh” Wojciechowski

   Korzystam z iPada2 ale niestety nie jest to moj wymarzony sprzęt do pracy. Dla mnie na polu graficznym obrobki fotografii lepiej nadaje się androidowy Note, na ktorym zainstalowane programy PicSay Pro (nie ma wersji na iOS) oraz Touch Retouch pozwalają mi dowolnie i prosto przygotować zdjęcia, na podstawie ktorych maluję swoje obrazy. Ostatnio w ten sposob ułatwiłem sobie pracę przy kompozycji do najnowszego obrazh pt “Prometeo 4”. Na iPadzie mimo starań nie udało mi się uzyskać zadawalających efektow pozwalających na dalszą pracę już pędzlami i temperami. Być może za jakiś czas zmienię nieco zdanie gdy nieco bardziej opanuję jeden z zakupionych programow do rysowania czy też cyfrowego malowania. Poki co to iPada2 wykorzystuję do przeglądania internetu, gdzie dzięki znakomitej i wyposażonej w możliwość renderowania Flasha w chmurze pezeglądarce Puffin sprawdza się naprawdę bardzo dobrze. A co do lekarzh to moj ojcuec będący lekarzem wykorzystuje nie iPada ale taniego Multipada 5097CPRO, na ktorym ma swoje bazy lekow (znalazlem ich więcej w Google Play niż App Store) oraz dostęp do stron związanych z jego zawodem. iPad jest sympatycznyn urządzeniem jednak jakoś nie widzę jego profesjonalnego zastosowania. Być może muzycy mogą go wykorzystać ale ja jako plastyk zdecydowanie wolę Androida i Note a w przyszłości Windows 8 Pro.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona