Honeycomb + Gingerbread = Android Ice Cream

Ostatnimi czasy w sieci pojawiają się dwa rodzaje zarzutów w stosunku do Google’a dotyczące platformy Android. Z jednej strony użytkownicy narzekają na zbyt dużą fragmentację mobilnego systemu Google – w tej chwili już kilka wcieleń Androida w wersji 2.x dla telefonów oraz jego kolejnej odmiany dla tabletów w postaci Honeycomb. Jeśli chodzi o tablety to nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał proces uaktualnień tego systemu do nowszych wersji (w przypadku rynku telefonów często nie wygląda to zbyt różowo :-( ).  Z drugiej strony, w ostatnich dniach coraz częściej widać zarzuty “z przeciwnej strony barykady” (kod źródłowy Honeycomb nadal nie został udostępniony), że Google zaczeło jednak zamykać system (na wzór Apple’a), że w tej chwili Android ma coraz mniej wspólnego z “Open Source”.

Na szczęście wydaje się, że nic takiego nie następuje, a jedynie jesteśmy w czasie “chwilowego okresu przejściowego”. Ten okres skończy się wraz z premierą nowej wersji Androida (4.0???) Ice Cream. Android Ice Cream ma być systemem, który potwierdzi, że projekt Android jest nadal otwarty dla wszystkich, którzy chcą wnieść do niego coś nowego od siebie. Jednak jako systemem łączący w sobie i edycję Gingerbread i Honeycomb zakończy problem fragmentacji platformy, kłopotów i opóźnień z uaktualnieniami, itd… (tak przynajmniej mówi teoria). Jeden system dla telefonów i tabletów… Tu nadmieniam od siebie, że strony traktujące o Androidzie zdają się nie zauważać jednego faktu. Taki system już istnieje :-) Nazywa się iOS. Różnica polega na tym, że gdy Apple przedstawiło jednolity system i dla (swoich) telefonów i tabletów – to był to zły pomysł (argumenty znacie i pamiętacie). Teraz gdy do tej samej konkluzji dochodzi Google, pomysł jest już świetny :-)

To jednak nie koniec nowości. Nadchodzący system połączy bowiem ze sobą nie tylko Androida 2.x i 3.x ale także Google TV (do tej pory mającą niejako kłopot z odniesieniem sukcesu na rynku) w jeden otwarty projekt – Android Open Source Project (w skrócie AOSP). Wydaje się, że jest to świetny pomysł i dobra decyzja na wielu polach. Po pierwsze koniec fragmentacji Androida, na którą utyskiwali użytkownicy. Po drugie – wyjście z Google TV do szerokiego grona odbiorców (gdy ta stanie się integralną częścią systemu). Po trzecie – uwolnienie “mocy przerobowych” programistów. Zamiast przygotowywać jednego uaktualnienia w trzech wersjach, na rożne (jakby nie było) platformy, będą mogli się skupić na częstszym i szybszym dopracowywaniu i uaktualnianiu obecnej wersji.

Całość rodzi tylko jak zwykle jedno pytanie… co z obecnie sprzedawanymi urządzeniami? Jak duże wymagania sprzętowe będzie mieć nadchodzący system i kiedy go zobaczymy? Biorąc pod uwagę, że ani tablety z Honeycomb, ani nowe telefony z systemem Google’a nie należą do kategorii “tanie” można się zacząć zastanawiać czy kwotę pomiędzy 2 a 3 tyś złotych (w zależności od urządzenia) wydać już dziś… czy też lepiej poczekać jeszcze troszkę aż sytuacja się choć trochę wyklaruje.

źródło, źródło grafiki

Komentarze

 • xxx

  ja tam kupiłem ipada.
  Nie zamierzam płacić za androida tyle samo albo jeszcze większej kasy.
  Potem czekać miesiącami aż naprawią milion błędów i może jakimś cudem system zacznie działać stabilnie, a może nie.
  Później czekać miesiącami aż pojawi się duży wybór dobrych programów, abym mógł znaleźć co mi potrzebne.
  A na koniec jak się pojawi aktualizacja to czekać znowu czy producent hardware zdecyduje się jej udostępnić czy może tylko dla nowszego sprzętu.
  Ludzie marudzą na zamknięcie polityki appla, ale jak dla mnie oni przynajmniej z klienta idioty nie robią – każdy wie co kupuje i to co ma działać to działa wyśmienicie. A jak komuś czegoś brakuje to jailbreak się robi i ma się dostęp do wszystkiego. Google rzuca byle syf i myśli że durna masa i tak się będzie cieszyła (i co ciekawe często się cieszy i broni tej wiecznej bety – pewnie na iOS ich nie stać).

  • FcK

   I TU MASZ RACJĘ!!!!! WA BANK!!!!
   ale

   Tablety z androidem mają o niebo lepsze parametry złącza wejścia
   tak ale po co mi to wszystko te mega pixele te mega rozdzielczości ta bezpłatność??? Jak wszystko działa Ch***o ???

   Nie powinniśmy się skarżyć na apple ale powinno więcej innowacyjności wnosić do następnych generacji swoich produktów.

   Producenci z androidem wnoszą ale CENA!!! KOSMICZNA!

   Wolę iPada … ze względu na wszystko wolę apple z jego ograniczeniami aniżeli androida z jego swobodą….

 • Villain

  Ice Cream Sandwich jeśli już ;)

 • porter

  Szkoda gadać i się powtarzać. Mam, ale więcej nie kupię urządzenia na androidzie. Nie może tak być, żeby po pół roku sprzęt był przestarzały i niekomatybilny z nowszą wersją os. Co pól roku wydawać trzy tysiące ,żeby internet przeglądać? Chore podejście do sprawy.

 • jola

  Android = kłopoty, ale jeśli ktoś lubi…

 • hellypton

  “Różnica polega na tym, że gdy Apple przedstawiło jednolity system i dla (swoich) telefonów i tabletów – to był to zły pomysł (argumenty znacie i pamiętacie). Teraz gdy do tej samej konkluzji dochodzi Google, pomysł jest już świetny”
  Pomysł jednolitego systemu jest bardzo dobry, ale nie w takim wydaniu jak to zrobił Apple. Chodzi o to, żeby była kompatybilność platformy dla telefonów i tabletów, ale nie żeby było tak, że iPad to iPhone dla niedowidzących. Chodzi o to, żeby było łatwo przeportować daną aplikację z telefonu na tablet, ale żeby jednak umożliwić programistom dobre wykorzystanie przewagi możliwości tabletu nad telefonem. Tymczasem przez iOS tablety Apple nie przewyższają możliwościami iPhone’a.

  • ghostCat

   Czyś Ty Chłopaku aby napewno dobrze przeczytał, coś napisał. ;-) większego banialuka to już dawno nie widziałem. W przypadku ipada dokładnie jest tak jak chciałeś. Jest wiele sportowanych aplikacji z iphona przystosowanych do możliwości tabletu. Jeśli nie wiesz o czym piszesz to daj spokój. Poużywaj najpierw trochę, porównaj te same aplikacje na iphona i ich odpowiedniki na ipada a potem co kolwiek pisz. Zreszta w przypadku androida w ogóle nie można mówić o jakichkolwiek aplikacjach specjalnie pod tablet bo ich w zasadzie nie ma. Wiec to tylko z Twojej strony czcza gadanina.

 • Marcin

  A ja tam lubię Androida z jego niedoskonałościami i otwartoscia, której nie daje Apple. Lubię też to czego nie daje mi Apple a mianowicie możliwość korzystania z Flasha przydatną podczas oglądają stron flashowych. Android tak samo jak iOS ma wiele zalet i kilka wad jak duża już ilość wersji, która może przyprawić o zawrót głowy ale od czego mamy moderów portujacych te wersje na różne urządzenia? Mnogość wersji świadczy również o rozwoju systemu choć jest to dość kłopotliwe niestety… Osobiście korzystam z powodzeniem z tabletu z Androidem i szczerze mówiąc tak samo jak użytkownicy tabletów Apple nie narzekam a wręcz jestem z niego bardzo zadowolony choć działa na starszej wersji Androida 2.1. Dla mnie urządzenia na Androidzie są po prostu OK!

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona