iPad 2 ze złączem Thunderbolt i iOS 5?

Premiera iPada 2 już za rogiem. W sieci co kilka dni pojawiały się domniemane specyfikacje tego urządzenia pochodzące z “godnych zaufania źródeł”. Jak ostatecznie będzie wyglądał nowy iPad i co będzie krył w środku – przekonamy się już 2 marca.

Na kilka dni przed prezentacją nowego dziecka Apple, w sieci pojawiły się wieści na temat złącza Thunderbolt, które iPad 2 (oraz iPad 3) miałby posiadać. Sugeruje to zamieszczona powyżej fotografia oraz wcześniejsze informacje na temat nieznanego slotu z boku tabletu (podejrzewano, że to miejsce na kartę pamięci).

Thunderbolt to nowy rodzaj złącza stworzony przez Intel. Zaprezentowany został w najnowszych MacBookach Pro (pod nazwą Light Peak), a jego możliwości robią naprawdę piorunujące wrażenie:

 • transfer danych 10Gb/s (równoczesny zapis i odczyt)
 • protokoły komunikacji PCI Express (do transferu danych) oraz DisplayPort (do obrazu)
 • obsługa ekranów o rozdzielczości wyższej niż 1080p
 • 8 kanałów audio
 • możliwość podłączenia szeregowo wielu urządzeń za pomocą kabla elektrycznego lub optycznego

Oto, co mówią źródła na temat Thunderbolta w nadchodzących iPadach:

Wprowadzenie technologii Light Peak pozwoliło by Apple na rozszerzenie możliwości peryferyjnych iPada, ponieważ Thunderbolt ma wsparcie dla gigabitowego ethernetu, portów DisplayPort/HDMI/DVI/VGA oraz funkcji dysku przenośnego.

Myślę, że gdyby iPad 2 został zaprezentowany z takimi możliwościami, rynek tabletów po raz kolejny znalazłby się pod panowaniem giganta z Cupertino.

Implementacja złącza Thunderbolt wymagałaby od Apple sporych zmian w systemie iOS. Skoro czujni developerzy nie zauważyli śladów obecności Thunderbolta w becie iOS 4.3, może znaczyć to tylko dwie rzeczy: 1. iPad 2 nie będzie posiadał złącza Thunderbolt, a dodatkowe miejsce na obudowie to slot kart pamięci 2. Apple zamierza zaprezentować iPada drugiej generacji z nową wersją systemu – iOS 5.

Czy tak będzie, przekonamy się już za kilka dni!

Komentarze

 • Ris

  Mimo, że nie zamierzam kupować produktów Apple. Dobrze jest poczytać o ich produktach, bo w pewnym sensie wyznaczają nowe trendy.

  • Całkowicie się zgadzam. Każdy nowy produkt Apple sprawia, że konkurencja zaczyna na szyi czuć gorący oddech i dwoi się i troi, żeby nie wypaść z gry. Dla nas, klientów i obserwatorów, jest to bardzo na rękę. Apple to taki naturalny katalizator rynku. Na którego jak dotąd nie ma inhibitora. ;)

 • Nie sądze, żeby Thunderbolt pozwolił na panowanie na rynku tabletów. Można sobie to podłączyć do nowego Maca, albo drugiego IPada (jeśli te spekulacje są prawdziwe).
  Ja wolałbym stare, dobre rj45. Gigabit Ethernet jak dla tabletu jest wystarczający, a podłączyć można wszędzie. Dobra opcja do wrzucania dużych danych.

  • Łączność z ethernetem nie jest największą zaletą Thunderbolta. Do połączenia z siecią służy moduł WiFi, a Light Peak do natychmiastowego transferu plików i obsługi większości protokołów. Coś takiego w iPadzie 2 sprawiłoby, że ludzie przestaliby narzekać na brak funkcji pamięci flash, obsługi dysków wymiennych czy kart pamięci.

 • Tomasz Gałecki

  Dajcie iPadowi 3 rzeczy:
  – slot na karty SD
  – obsluge popularnych (najlpiej wszystkich) formatow video (nierelane!!! z powodu sklepu)
  – obsluge flash (malo prawdopodobne)
  ide jutro i kupuje… bez tego jest tak samo jak Xoom… czyms co robi troche ale nie wszystko :-(

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona