Opinia użytkownika: Archos 101 Internet Tablet

Tablety internetowe firmy Archos to urządzenia, z dostępnością których w Polsce nie ma żadnego problemu. To właśnie dzięki temu cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników z naszego kraju. Wśród ich szczęśliwych nabywców jest jeden z naszych Czytelników, który na Forum Tabletowo postanowił podzielić się swoimi wrażeniami z korzystania ze swojego sprzętu. Poniżej opinia naszego czytelnika – BartG – na temat Archosa 101 Internet Tablet.

Archos 101 it – bardzo fajny sprzęt, za tą cenę otrzymujemy urządzenie naprawdę porządne, wyposażone w Androida 2.2 lub 2.1 – z tym, że zaraz po skonfigurowaniu sieci niższa wersja proponuje upgrade do 2.2.

Z pewnością nie jest to urządzenie tak mobilne jak 7-calowe (GalaxyTab czy Archos 7 it) jednak nie tego szukałem – chciałem czegoś dostatecznie małego, ale i wygodnego do czytania, przeglądania sieci czy umożliwiającego pokazanie gdzieś swoich zdjęć (bo fotografuję) w takim przenośnym albumie – generalnie rozważałem to urządzenie i iPada (używam mac’a i lubię) ze względu właśnie na ich wielkość.

Jeżeli chodzi o poręczność wydaje mi się że pół kilo to mało jak na takie urządzonko. Ręka się nie męczy, a korzystanie z niego jest wygodne. Jedni powiedzą że jest z plastiku – odpowiem: i dobrze, bo jest lżejszy. Co do ergonomii – dzięki szerszym ramkom Archosa 101 łatwo złapać i obsługiwać w pozycji poziomej niż w pionie. Świetnym rozwiązaniem jest nóżka, która umożliwia ustawienie tabletu pod różnymi kątami na twardej powierzchni. Rozmiary ustrojstwa pozwalają na swobodne umieszczenie go w pokrowcu/torbie na 11- calowego netbooka – dzięki temu wybór pokrowców jest naprawdę spory i nie jesteśmy ograniczeni do akcesoriów „dedykowanych” czyli w nieuzasadniony sposób droższych…

W Archosie 101 nie ma modułu 3G, jednak spokojnie i bezproblemowo można korzystać z sieci za pomocą telefonu z Bluetooth (w moim przypadku Nokia C6 z iPlusem) lub mobilnego routera WiFi (tzw. MiFi – testowałem z pudełeczkiem Huawei) – to drugie rozwiązanie ma tą zaletę, że urządzenie nieprzeładowane zbędnymi aktywnymi aplikacjami z włączonym WiFi pozwala na kilkunastogodzinne korzystanie z dala od ładowarki (w moim przypadku najdłużej 16 godzin aktywności) z kolei sam modemik zdecydowanie lepiej sprawuje się niż telefon (efektywnie umożliwiał korzystanie z sieci kiedy telefon już nie „łapał”). Przy niebieskim zębie bateria znika szybciej – jednak to Nokia rozładowała się pierwsza.

W domu korzystam z udostępniania multimediów przez sieć domową – działa to bez zarzutu jednak potrzeba trochę gimnastyki i leniwi mogą dojść do wniosku, że łatwiej zgrać coś na kartę pamięci…

Dostęp do aplikacji dla Androida jest szeroki zarówno poprzez sklep AppsLib, jak i Android Marketplace (link do „tweak’a” pozwalającego na instalację pakietu aplikacji Google’a znaleźć można na www.archosfans.com) po zainstalowaniu pakietu Google’a zaczynają działać aplikacje, które dotąd nie funkcjonowały najlepiej pod Archosowym Adndroidem 2.2.

Procesor Archosa 101 pracując w trybie średniej wydajności (do wyboru trzy – ekonomiczny, standardowy i gaz do dechy) daje radę ze wszystkim co ma uciągnąć. Samo urządzenie po długich sesjach aktywności (wzmożonej) może się mulić ale pomocna jest tu aplikacja umożliwiająca „ubijanie” pootwieranych a niepotrzebnych już procesów.

Świetnie działa rozpoznawanie mowy w naszym ojczystym języku – jednak dość nieszczęśliwe usytuowanie mikrofonu powoduje, że należy pamiętać by zmienić uchwyt lewej dłoni by tablet nas słyszał. Jeżeli chodzi o obsługę dotykowości jest całkiem nieźle – ekran się nie myli, nie jest też przesadnie czuły. Akcelerometr działa bardzo dobrze.

Mankamentem Archosa 101 jest matryca, która nie zapewnia szerokich kątów widzenia (zwłaszcza w poziomie) co jest odczuwalne zwłaszcza kiedy chcemy poczytać książkę korzystając z urządzenia w orientacji pionowej. Jeżeli chodzi o kolory to nie mogę wiele Archosowi zarzucić – nie jest to ta jakość co w iPadzie ale za pieniądze które na urządzenie trzeba przeznaczyć trudno spodziewać się matrycy LED czy IPS jak w przypadku GalaxyTab czy właśnie wspomnianego iPada.

Co do dwóch wspomnianych wyżej zabawek – bawiłem się sporo obydwoma i uważam, że przy takiej alternatywie nie są warte swojej ceny – no może iPad, ale tu przemawia przeze mnie sentyment użytkownika MAC’a i przede wszystkim jakość matrycy…

Ogólnie to gorąco polecam.

*powyższą fotkę można oczywiście powiększyć (wystarczy na nią kliknąć)

Specyfikacja Archosa 101 Internet Tablet:
– ekran 10,1″ (1024 x 600 pikseli),
– 8GB lub 16GB pamięci,
– slot kart microSD,
– Android 2.2 Froyo,
– ARM Cortex A8 1GHz,
– akcelerator graficzny 3D OpenGL ES 2.0,
– kamerka internetowa,
– wyjście HDMI,
– USB,
– WiFi,
– Bluetooth 2.1,
– bateria pozwalająca na do 10h przeglądania stron internetowych,
– wymiary: 270 x 150 x 12 mm,
– waga: 480 g.

Jeśli i Ty chciałbyś się podzielić z Czytelnikami Tabletowo opinią na temat posiadanego tabletu internetowego – daj znać na redakcyjnego maila: admin (małpka) tabletowo.pl lub na naszym Forum w strefie kupującego.