10 lat temu ludzie nie wiedzieli jeszcze, czym jest Android. Mija dekada od publicznej bety systemu Google | Tabletowo.pl

10 lat temu ludzie nie wiedzieli jeszcze, czym jest Android. Mija dekada od publicznej bety systemu Google

Dołącz do dyskusji 0

10 lat to niemal wieczność dla branży mobilnej. Pierwsza wersja Androida, której swobodnie mogli używać deweloperzy, była ta wypuszczona właśnie 10 lat temu przez Google. Nie była nawet w pełni dostosowana do obsługi dotykowych ekranów. Zobaczcie, jak działała.

Smartfon HTC Dream to relikt przeszłości, o którym pamiętają dziś tylko ci, którzy fascynowali się gadżetami technologicznymi od samego początku istnienia dotykowych telefonów. To właśnie na tego smartfona trafiła pierwsza oficjalna wersja Androida. Wcześniej jednak zaprezentowano ją na urządzeniu z fizyczną klawiaturą.

Co ciekawe, pierwsza wersja Androida nie była nawet zoptymalizowana pod kątem ekranów dotykowych. Dopiero gdy Apple zaprezentowało swojego iPhone’a, Google zmieniło interfejs swojego systemu na coś przypominającego ten z iOS.

Podczas prezentacji od początku wspominało się o tym, że Android docelowo ma stać się systemem, na którym będą pracować tysiące telefonów. Ten jasno sprecyzowany cel pozwoliła osiągnąć Androidowi pozycję, którą cieszy się dzisiaj: miano najpopularniejszego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych.

To rzeczywiście niebywałe, jak w ciągu dziesięciolecia zmienił się nasz sposób postrzegania telefonów oraz podejście do jego obsługi. Od rewolucji, którą rozpoczęło na większą skalę Apple, przez różnorodność projektów i udoskonalanie podstawowych założeń działania dotykowych ekranów smartfonów po dzisiejszy rozkwit producentów ze Wschodu – to niezły kawał historii, której Android jest niezbywalnym elementem.

Ktoś z Was trzymał w dłoni HTC Dream z pierwszym Androidem? :)

źródło: PhoneArena
zdjęcie tytułowe dzięki Reuters

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona