Ta inteligentna opaska na głowę ma walczyć z depresją elektrowstrząsami

Podobno każdy z nas potrzebuje w życiu lekkiego wstrząsu, choć twórcom Mindd zapewne nie o to chodziło. Według badań, brak aktywności w płacie czołowym mózgu jest połączony z depresją. Opaska, która będzie stymulować płat czołowy przy pomocy mikrowstrząsów, może pomóc osobom zmagającym się z zaburzeniami depresyjnymi.

XXI wiek wniósł bardzo dużo w dziedzinę psychologii. Między innymi to w ciągu ostatnich lat zaczęto traktować depresję jako poważną chorobę, a osoby, które na nią cierpią są rzadziej częstowane w niczym nie pomagającymi tekstami typu: „ej, uśmiechnij się, inni mają gorzej”. Pewien zespół z Korei Południowej postawił sobie za cel opracowanie urządzenia, które pomogłoby cierpiącym na depresję jednostkom.

Startup Ybrain opracował opaskę na głowę, która wysyła słabe impulsy elektryczne do płatu czołowego mózgu. Proces neuromodulacji to nie patent wymyślony przez koreański zespół, jednak dostępność do terapii tDCS (transcranial direct current stimulation) jest zwykle ograniczony, a koledzy z Ybrain właśnie to chcieli zmienić. Stymulacja płatu czołowego mózgu osób chorych na depresję może pomóc im osiągnąć ulgę.

Ybrain otrzymał w ciągu ostatnich czterech lat ponad 9 milionów dolarów na rozwój, a badania kliniczne wykazały, że opaska Mindd jest skuteczna i nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Do tej pory używano jej w 12 szpitalach w całej Korei Południowej. Prezes firmy wyraził nadzieję, że opaska trafi także do Europy jeszcze w tym roku.

Depresja jest poważnym problemem w Korei Południowej. Według krajowego urzędu statystycznego, z powodu depresji w 2015 roku odbierało sobie życie 38 osób dziennie. Można porównać to ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie samobójstw jest trzy razy więcej, ale Korea Południowa ma sześć razy mniejszą populację niż USA. Nieoficjalnie twierdzi się, że w Polsce na depresję cierpi nawet 1/10 Polaków.

 

źródło: cnet, Ybrain