Wikipedia nie działa i to nie błąd ani awaria. To protest przeciwko „ACTA 2”

Wikipedia bez wątpienia jest najpopularniejszą encyklopedią internetową. Dziennie korzysta z niej cała masa osób (nie będę rzucał liczbami, ponieważ ich nie znam), więc nie sposób nie zauważyć, że strona wstrzymała dzisiaj działalność. Co prawda tylko tymczasowo, ale to wystarczyło, żeby zwrócić uwagę całego świata na tzw. ACTA 2.

Osobiście Wikipedię odwiedzam regularnie, ponieważ jest to łatwo dostępne źródło wiedzy i znajduję tam zdecydowaną większość odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Tak, zdaję sobie sprawę, że przez wielu nie jest ona uznawana za wiarygodne źródło, lecz faktem jest, że nad tym, aby była, czuwa niejedna osoba i wcale nie tak łatwo opublikować nieprawdę (co nie oznacza, że nikomu się to nie udało, bo bywały takie przypadki).

I chociaż także stosuję zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do Wikipedii, to dotkliwie odczułem na własnej skórze, że internetowa encyklopedia wstrzymała dziś działalność. Od godziny 15:00 bowiem, bez względu na to, jakiego hasła ktoś szuka w Google, zawsze po przejściu na stronę wikipedia.org zobaczy to samo – protest przeciwko tzw. ACTA 2.

Kością niezgody jest dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, opracowywana przez Unię Europejską, a szczególnie artykuły 11. i 13. Jutro bowiem odbędzie się głosowanie, które może przeważyć nad losem tzw. ACTA 2.

5 lipca 2018 Parlament Europejski zdecyduje w głosowaniu, czy propozycję dyrektywy dotyczącej praw autorskich wystarczy procedować przez odpowiednią komisję, czy należy ją przegłosować plenarnie. Jeżeli nastąpi to pierwsze, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona.

W zamyśle Unii Europejskiej tzw. ACTA 2 ma być narzędziem do ochrony praw autorskich, lecz autorzy Wikipedii są zdania, że aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Wikipedyści obawiają się też, że Wikipedia może być zagrożona (i nie tylko ona).

Polskojęzyczna Wikipedia na znak protestu nie będzie dostępna do jutra, tj. 5 lipca 2018 roku, do godziny 15:00. Co ciekawe, na podobny krok zdecydowały się także hiszpańsko- i włoskojęzyczna Wikipedia.

Źródło: Wikipedia, TechChrunch