Ubuntu udostępnia pierwsze statystyki: zazwyczaj instalacja systemu trwa tylko 18 minut! | Tabletowo.pl

Ubuntu udostępnia pierwsze statystyki: zazwyczaj instalacja systemu trwa tylko 18 minut!

Dołącz do dyskusji 0

W Ubuntu 18.04 Bionic Canonical dodało nową opcjonalną funkcję, która odpowiada za zbieranie danych o użytkowniku i systemie. Dzięki temu firma może lepiej zrozumieć jacy użytkownicy instalują Ubuntu oraz jak z niego korzystają. Gigant z Wysp postanowił podzielić się z nami niektórymi statystykami.

Instalacja Ubuntu zazwyczaj trwa tylko 18 minut

Tak, Canonical chwali się, że średni czas instalacji Ubuntu trwa tylko 18 minut. Jest to naprawdę świetny wynik, tym bardziej, że instalacja Windowsa potrafi trwać o wiele dłużej. To jednak nie wszystko. Niektórzy użytkownicy potrafią zejść nawet poniżej 8 minut. Muszę dodać, że Canonical pracuje nad tym, aby system instalował się jeszcze szybciej. Mnie zazwyczaj instalacja zajmuje 12-15 minut.

Ponad połowa użytkowników wybiera Ubuntu jako swój główny system operacyjny na danym urządzeniu. Są jednak również tacy, którzy robią Dualboot, czyli stawiają dwa OS-y na jednym komputerze. Sam tak miałem przez jakiś czas, aż w końcu Linux wyparł Windowsa. Co ciekawe, niewiele osób instaluje system z opcją szyfrowania danych, za to ponad 90% użytkowników podczas instalacji pobiera aktualizacje systemowe.

Wśród użytkowników Ubuntu dominują urządzenia średniej klasy

Gdy zobaczyłem najczęstszą specyfikację komputera, z którego korzystają użytkownicy Ubuntu, miałem wrażenie, że czytam o swoim urządzeniu. A więc do rzeczy – najczęściej ludzie instalują Ubuntu na sprzętach z 4 lub 8 GB RAM-u, natomiast ich monitor zazwyczaj ma rozdzielczość Full HD.

Co ciekawe, nadal popularne są komputery z tylko jednym gigabajtem RAM-u. Na wykresie również znalazło się urządzenie wyposażone w aż 128 GB pamięci operacyjnej. Czyżby to był jeden z superkomputerów? Wiele osób wciąż korzysta z monitorów wyposażonych w rozdzielczość 1366 x 768 pikseli (ostatni raz widziałem takie w szkole). Wyróżniona została również wartość 800 x 600, ale taka rozdzielczość jest najczęściej wykorzystywana na maszynach wirtualnych, więc może to lekko zaburzać statystyki.

Ubuntu najpopularniejsze jest w Stanach Zjednoczonych

Co ciekawe, Ubuntu największą popularność zyskało w Stanach Zjednoczonych. Przypominam, że stamtąd pochodzą takie systemy, jak Windows oraz MacOS. USA to jednak ogromny rynek i jest tam dużo miejsca na przeróżne OS-y. Zaraz za USA znajdziemy takie państwa jak Brazylia, Chiny, Indie oraz Rosja.

W Europie Ubuntu najpopularniejsze jest w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i oczywiście w Wielkiej Brytanii. Nieco mniejszym rozgłosem cieszy się w Polsce i na Ukrainie.

Reasumując…

Z funkcji gromadzenia statystyk korzysta 67% użytkowników Ubuntu 18.04 Bionic, dzięki czemu możemy uznać powyższe dane za miarodajne. Mnie najbardziej zdziwił średni czas instalacji systemu, który, tak jak wcześniej informowałem, wynosi zaledwie 18 minut. Zastanawiam się również, kto ma ochotę korzystać z Ubuntu mając jedynie 1 GB pamięci RAM. W takim wypadku wolałbym skorzystać z innej dystrybucji Linuksa, na przykład Peppermint OS.

Jak oceniacie powyższe statystyki dotyczące Ubuntu? Korzystacie z Ubuntu lub innego Linuksa? Dajcie znać w komentarzach!

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pop!_OS – wrażenia z użytkowania jednej z dystrybucji Linuksa. Spoiler: jest dobrze!

Źródło: OMG!Ubuntu, ItsFoss, Ubuntu Blog

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - rowery na otwarcie sezonu!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona