Tak będziemy w przyszłości parować urządzenia? Bez NFC? Bez wpisywania kodów?

Czasem parowanie urządzeń Bluetooth potrafi być irytujące. Jasne – nie jest to wyższa filozofia, ale osobom, które chcą szybko przesłać jakiś obraz bądź plik, poszukiwanie odpowiedniej opcji potrafi zepsuć humor. Co by było, gdyby nieco odświeżyć sposób, w jaki łączymy ze sobą sprzęty?

Cztery razy szybciej niż dotychczas – tak szybko ma parować ze sobą urządzenia technologia o nazwie CapCam. Co ciekawe, nie potrzebuje ona dodatkowego czujnika, anteny, czy modułu. Działa na wszystkich smartfonach wykorzystujących kamerę i może połączyć się z każdym urządzeniem posiadającym pojemnościowy wyświetlacz. Bez Wi-Fi, bez Bluetooth.

CapCam polega na interakcji z matrycami multi-touch, które mogą rozpoznać obecność urządzenia, przyłożonego do wyświetlacza przez człowieka. Ekran przekazuje podstawowe dane parowania przez kodowanie koloru pikseli, które znajdą się w ten sposób pod aparatem telefonu. One z kolei są dekodowane przez smartfon. Działa to wszystko jak złożone hasło, które umożliwia połączenie się ze sobą dwóch urządzeń na zasadzie bezpośredniego połączenia w sieci Wi-Fi (ad-hoc), gdzie możliwa jest jednoczesna wymiana danych.

Technologia ta może być w dowolny sposób rozwijana. Wyświetlacze pojemnościowe są w stanie otrzymywać na bieżąco dane dotyczące położenia smartfonu. Jej zmiany mogą być sposobem na dodatkowe interakcje. Dysponując odpowiednim wyświetlaczem, CapCam zapewnia przesył danych z szybkością 150 bitów na sekundę, co na obecne standardy jest kiepskim wynikiem. Z czasem, jeśli ktoś zdecyduje zainwestować w tę technologię, te wartości mogą ulec zmianie.

Zastosowanie takich rozwiązań może przede wszystkim pozytywne wpłynąć na Internet Rzeczy, gdyż w przyszłości będziemy dosłownie otoczeni elektroniką. Będzie to wymagało poszukiwania najprostszych i najlepszych form komunikacji między tymi sprzętami a nami. Może CapCam jest na to dobrym sposobem? Na pewno lepszym, niż mozolne wpisywanie kodów za każdym razem, gdy urządzenia Bluetooth postanowią sobie nagle zapomnieć, że je sparowaliśmy.

 

źródło: androidauthority.com