Możesz zapytać: „Helena, co na obiad?”. Albo zapytać sztucznej inteligencji, jeśli nie masz Heleny

Genialni naukowcy też muszą jeść. A kiedy są głodni, wpadają na pomysły, które nam, najedzonym, nawet nie przyszłyby do głowy. Na przykład opracowują technologię bazującą na sztucznej inteligencji, która na podstawie zdjęcia dania, skomponuje nam przepis na smaczny obiad.

Naukowcy z pracowni Laboratorium Informatycznego i Sztucznej Inteligencji (CSAIL) przy Instytucie Technologicznym w Massachusetts podjęli współpracę z Instytutem Badań Komputerowych z Kataru, by wspólnie trenować sztuczną inteligencję w projekcie Pic2Recipe

Sztuczna Inteligencja potrafi analizować zdjęcia żywności, zorientować się, z jakich składników została przygotowana i zaproponować przepis. Naukowcy przeczesywali setki stron internetowych o tematyce kulinarnej, by zbudować ogromną bazę danych, zawierającą ponad milion przepisów.

Zespół zaprezentuje swoje osiągnięcie na konferencji dotyczącej widzenia komputerowego oraz rozpoznawania obiektów przez maszyny, która odbędzie się w tym miesiącu w Honolulu.

W widzeniu komputerowym jedzenie jest zwykle zaniedbywane, ponieważ nie dysponujemy wystarczającymi bazami danych, które są potrzebne maszynie do określenia, czym jest dany przedmiot. Na szczęście pozornie bezużyteczne zdjęcia jedzenia, od których puchną serwisy społecznościowe, mogą dostarczać cennych zasobów, informacji na temat zwyczajów żywieniowych i preferencji dietetycznych.”
– Yusuf Aytar, współautor badania

Gdy – przykładowo – obraz talerza spaghetti jest podawany do systemu Pic2Recipe, sztuczna inteligencja identyfikuje składniki potrzebne do przyrządzenia dania, a następnie proponuje przepisy na potrawy, które wyglądają podobnie do niego. Pic2Recipe radzi sobie szczególnie dobrze z rozróżnianiem deserów, jednak nieco się męczy, gdy trzeba rozpoznać sushi albo koktajle. Na stronie projektu dowiecie się o nim więcej.

To nie pierwszy raz, kiedy technologia łączy się z jedzeniem. Jakiś czas temu pisaliśmy o FridgeCam, która okazała się świetnym sposobem na sprawdzenie, czy po zamknięciu lodówki rzeczywiście gaśnie światło ;)

źródło: MIT News przez Tech2