fot. Pixabay

System rozpoznawania twarzy używany przez londyńską policję to kompletna porażka

Służby publiczne nigdy nie narzekają na brak zajęcia, więc z chęcią wykorzystują narzędzia, które przynajmniej część roboty wykonają za nich. Jednym z zyskujących ostatnio na popularności jest system rozpoznawania twarzy w miejskim monitoringu. Ten, stosowany przez londyńską Metropolitan Police, jest jednak wyjątkowo – delikatnie mówiąc – niedokładny.

Jak dowiedział się serwis The Independent, aż 98% ustalonych przez niego dopasowań było nietrafionych. Wykorzystywany przez Metropolitan Police system rozpoznał na ulicach 104 osoby, lecz po ponownej weryfikacji okazało się, że tylko dwiema z nich faktycznie interesuje się policja! To wyjątkowo beznadziejny wynik i kolejny dowód na to, że technologia ta nie jest jeszcze gotowa do takich zastosowań.

Kolejny, ponieważ nie tak dawno dowiedzieliśmy się, że podczas finału Champions League 3 czerwca 2017 roku system rozpoznawania twarzy testowała również South Wales Police. Wówczas znalazł on 2470 dopasowań, lecz po weryfikacji okazało się, że aż 2297, czyli ~92% – było błędnych! Co ciekawe, SWP mimo to nie zniechęciła się i dalej z niego korzysta. I to podobno z bardzo zadowalającym skutkiem, gdyż przez kolejnych dziewięć miesięcy udało się aresztować dzięki tej technologii w sumie aż 450 osób.

Stosowanie przez policję systemów rozpoznawania twarzy jest coraz głośniej krytykowane przez różne środowiska – niektóre z nich domagają się nawet całkowitego zakazu ich wykorzystywania. Inne z kolei są zdania, że potrzebne jest jak najszybsze uchwalenie odpowiedniego prawa, które ureguluje tę kwestię. Wątpliwe jednak, aby służby publiczne zrezygnowały z tej pomocy, gdyż mimo wszystko rozwiązanie to dość znacznie pomaga im w ich pracy i dbaniu o bezpieczeństwo obywateli.

Z tego powodu w najbliższej przyszłości najpewniej firmy odpowiedzialne za dostarczane policji systemów rozpoznawania twarzy skupią się na zwiększeniu dokładności i liczby poprawnych dopasowań. Niezbędna jest jednak do tego współpraca wszystkich zainteresowanych. South Wales Police tłumaczyła bowiem, iż rażąca skala pomyłek spowodowana jest również kiepską jakością zdjęć w bazach przestępców i dlatego algorytmy tak bardzo się mylą.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/02/06/google-glass-w-chinach-policja-ma-inteligentne-okulary/

Źródło: The Independent przez cnet