Sylwetka Postaci: Tim Cook, CEO Apple - Tabletowo.pl

Sylwetka Postaci: Tim Cook, CEO Apple

Dołącz do dyskusji 0

Tabletowo.pl Sylwetka Postaci: Tim Cook, CEO Apple Apple Sylwetka Postaci

Zastanawialiście się kiedyś, kto miał największy wpływ na rozwój rynku tabletów internetowych? Kto stoi na czele największych koncernów? Jak dotarli do władzy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w nowej serii artykułów biograficznych „Sylwetka Postaci”.

Dziś opowiemy Wam o Timie Cooku, CEO Apple.

Biografia

Timothy D. Cook urodził się 1 listopada 1960 roku. Dorastał w niewielkiej miejscowości Robertsdale w amerykańskim stanie Alabama. Jego ojciec pracował jako stoczniowiec, podczas gdy matka zajmowała się domem i dziećmi. Po ukończeniu szkoły średniej w rodzinnej miejscowości, w 1982 roku Cook zdobył licencjat z inżynierii przemysłowej na Uniwersytecie Auburn, a 6 lat później, w roku 1988, stopnień magistra menadżera w Szkole Biznesowej Foqua na Uniwersytecie Duke’a.

Zanim związał się z Apple, Cook pracował jako dyrektor do spraw operacyjnych w Intelligent Electronics, następnie przez 12 lat był dyrektorem oddziału North American Fulfillment w IBMie, po czym spędził 6 miesięcy w firmie Compaq na stanowisku wiceprezesa do spraw materiałów korporacyjnych (VP for Corporate Materials). W 1998 roku został zatrudniony w Apple przez Steve’a Jobsa.

Decyzja o rozpoczęciu pracy w Compaq Computers wydawała mu się logiczna i rozsądna, lecz Tim Cook uległ czarowi uroku osobistego Steve’a Jobsa. Kiedy w 2002 roku został mianowany starszym wiceprezesem to spraw operacji światowych w Apple, sytuacja firmy nie była najlepsza. W tamtym okresie gigant z Cupertino produkował urządzenia, na które nie było rynku zbytu. Powodowało to stałe zapełnienie magazynów oraz konflikty z dostawcami. Do września tamtego roku Cookowi udało się znacznie zmniejszyć ilość zalegającego towaru, skrócić czas produkcji komputerów, a także zredukować liczbę kluczowych dostawców Apple i namówić ich do przeniesienia swoich fabryk bliżej. Rezultatem tych osiągnięć było mianowanie Cooka dyrektorem do spraw operacyjnych w Apple (COO) w styczniu 2007 roku, przez co stał się odpowiedzialny za globalną sieć sprzedaży, usługi i wsparcie dla wszystkich rynków świata oraz łańcuchy dostaw.

Tim Cook trzykrotnie przejmował obowiązki CEO Apple. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2004 roku, kiedy to Steve Jobs udał się na dwumiesięczne zwolnienie lekarskie po operacji raka trzustki. Pięć lat później, w 2009 roku, gdy Steve Jobs musiał ustąpić ze stanowiska z powodu rekonwalescencji po przeszczepie wątroby, Tim Cook ponownie przejął obowiązki prezesa Apple.

W styczniu 2011 roku zarząd Apple zezwolił Steve’owi Jobsowi na odejście z powodu problemów zdrowotnych, tym samym po raz trzeci stawiając Tima Cooka na czele firmy. W tamtym okresie Cook zajmował się decyzjami bieżącymi, podczas gdy Jobs podejmował te mające największe znaczenie dla Apple. 24 sierpnia 2011 roku Steve Jobs złożył rezygnację ze stanowiska prezesa, a na swojego zastępcę wybrał Tima Cooka, który pozostaje CEO Apple do dnia dzisiejszego.

Tim Cook a tablety

Tim Cook dostrzega potencjał tabletów i twierdzi, że wkrótce staną się bardziej popularne niż komputery. Podobnie jak Steve’a Jobsa, oczkiem w jego głowie jest iPad. Choć Cook nie ujawnił oficjalnego stanowiska firmy w sprawie przyszłości tej linii urządzeń, możemy założyć, iż będzie ona nieustannie rozwijana. Na rynek wprowadzono już dwie generacje Apple iPada, a prezentacja trzeciej ma mieć miejsce 7 marca 2012 roku.

Czy wiesz, że?

Tim Cook jest homoseksualistą i entuzjastą zdrowego trybu życia – codziennie rano, tuż po sprawdzeniu poczty elektronicznej, udaje się na siłownię. Uwielbia batoniki energetyczne, które nieustannie jada.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - ferie z super cenami!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona