Snapdragon 710 zaoferuje średniopółkowym smartfonom funkcje zarezerwowane dla flagowców

Qualcomm właśnie zaprezentował swoją nową platformę mobilną: Snapdragona 710. To pierwszy przedstawiciel świeżo powołanej do życia linii „700”, która będzie łączyć w sobie niskie zapotrzebowanie na energię procesorów serii „600” z wydajnością topowych „osiemsetek”.

Qualcomm twierdzi, że Snapdragon 710 powstał w oparciu o najbardziej popularne schematy wykorzystywania procesorów przez konsumentów. Powinniśmy więc odczuć zmiany tam, gdzie najbardziej są one potrzebne.

Producent zapowiedział, że można spodziewać się dwukrotnego wzrostu ogólnej wydajności sztucznej inteligencji w porównaniu ze Snapdragonem 660, lepszego przetwarzania obrazu dzięki dodatkowemu przyspieszeniu sprzętowemu, a także zmniejszonego zapotrzebowania na energię. Na przykład, będzie można rejestrować wideo w 4K HDR, zużywając 0 40% mniej energii niż przy kręceniu wideo w 4K SDR przy pomocy Snapdragona 660.

Bezdyskusyjnie Snapdragon 710 zajmuje wygodne miejsce między średniopółkową serią 600, a przeznaczoną dla high-endów linią 800. Podstawowa jednostka Kryo 360 podkreśla tę pozycję. Qualcomm postawił na niecodzienny zestaw ośmiu rdzeni, który składa się z dwóch mocnych i potrzebujących „zjeść trochę prądu” rdzeni ARM Cortex-A75 2,2 GHz oraz sześciu – bardziej szanujących baterię – rdzeni Cortex-A55 1,7 GHz.

Qualcomm wyprawia na smartfonach referencyjnych prawdziwe cuda. Ogólny wzrost wydajności względem Snapa 660 szacuje się na 20%, gdzie strony internetowe ładują się 25% szybciej, a aplikacje uruchamiają się 15% szybciej. Unikalny rozkład rdzeni powinien łagodniej obchodzić się z baterią.

Snapdragon 710 jest pierwszym układem nie-z-linii-800, w który wbudowano procesor sygnału obrazu Spectra drugiej generacji. Spectra 250 umożliwia szybsze przechwytywanie klatek w połączeniu z przyspieszeniem sprzętowym. To powinno przełożyć się na lepsze zdjęcia i filmy.

Porównanie specyfikacji Snapdragonów 660, 710 i 845 (zdj. Android Authority)

Nie zapominamy też o układzie graficznym Adreno 616. Qualcomm podaje cyferki: ten GPU pozwala na 35% szybsze renderowanie grafiki przy użyciu o 40% mniej energii. Znów jako odnośnik podaje się Snapdragona 660. Możliwości sztucznej inteligencji też poświęcono sporo. Dużo obiecuje więc sekcja SDK Snapdragon Neural Processing, która ułatwia korzystanie z możliwości przerobowych procesora frameworkom Google’a (Tensor Flow) czy Facebooka (Caffe).

Gdyby chcieć przyrównać do czegoś Snapdragona 710, to najbliższy mu byłby pewnie MediaTek Helio P22, gdyż chip Chińczyków też próbuje przemycać pewne funkcje premium i obsługę SI z najwyższych modeli procesorów do układów mocnej średniej klasy. Helio P22 będzie zapewne trafiał do nieco tańszych modeli, zaś Snap 710 jest po prostu stworzony dla smartfonów znajdujących się zaledwie półkę niżej od flagowców.

 

Teraz czekamy na ruch producentów. Snapdragon 710 jest dla nich dostępny praktycznie od zaraz. Qualcomm mówi, że pierwszych urządzeń z tym układem możemy spodziewać się już w ciągu najbliższych tygodni. Zanim więc skończy się lato, powinniśmy mieć możliwość przyjrzenia się z bliska smartfonowi z najnowszą platformą mobilną Qualcomma.

https://www.tabletowo.pl/2018/05/22/premiera-mediatek-helio-p22-specyfikacja-dostepnosc/

źródło: AndroidAuthority, fonearena, AndroidPolice