„Od deweloperów dla deweloperów”, czyli Samsung promuje Linux on Galaxy wśród programistów

Samsung prężnie rozwija narzędzie Linux on Galaxy, które pozwala na uruchomienie pełnej dystrybucji Linuksa na smartfonach z serii Galaxy S8, Galaxy S9 i Galaxy Note 8. Tym razem Koreańczycy udostępnili film-relację ze spotkania z deweloperami, gdzie reklamowano tę funkcję.

Linux jest zainstalowany w smartfonie jako aplikacja. Wystarczy ją włączyć, aby uruchomić wybraną przez siebie dystrybucję Linuksa (distro korzysta z kernela Androida). Z systemu natomiast korzystamy za pomocą narzędzia Samsung DeX. Co ciekawe, niedawno Koreańczycy zaprezentowali jego drugą, bardziej dopracowaną wersję. Oczywiście do tego akcesorium możemy normalnie podpiąć klawiaturę, myszkę i korzystać ze sprzętu, jak z pełnoprawnego komputera PC.

Samsung tym razem opublikował relację ze spotkania z deweloperami, na którym mogli się oni zapoznać z nową funkcją. Sebastian Barthelmess – jeden z pracowników giganta – również wyjaśnia kilka rzeczy.

Ośmiordzeniowy procesor pozwala na uruchomienie Eclipse i to w pełnej wersji.

Właśnie takimi słowami Sebastian – można rzec – podsumowuje projekt. Pomimo tego, że mamy tutaj do czynienia z urządzeniem mobilnym, smartfon ma zapewnić ogromny zapas mocy, aby programowanie było szybkie i wygodne. Na filmie możemy zauważyć, że właściciel sprzętu ma takie znane programy, jak GIMP, Firefox czy ThunderBird.

Uruchomiony Linux na smartfonie Samsung Galaxy. Możemy zauważyć tutaj bardzo lekkie środowisko graficzne bazujące na Enlightenment

Warto jednak zaznaczyć, że uruchomione na tym urządzeniu distro korzysta z bardzo lekkiej nakładki bazującej na Enlightenment. Zapewne na ten moment ciężko byłoby korzystać z bardziej zaawansowanych środowisk graficznych, takich jak GNOME, Unity (które osobiście używam), czy Deepin UI. Oznacza to, że projekt jeszcze wymaga trochę czasu, aby spełnił oczekiwania każdego zainteresowanego.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/02/16/samsung-linux-on-galaxy-ankieta/

Źródło: OMG!Ubuntu