Prześwietlenie Aplikacji: launchery (cz.1)

Launchery – aplikacje uruchomieniowe, tak chyba najprościej można przetłumaczyć to słowo. Jest to środowisko graficzne, dzięki któremu komunikujemy się z naszymi tabletami czy też smartfonami np. Samsungowy TouchWiz. We wrześniu Kasia informowała o pojawieniu się w Google Play jednej z takich aplikacji – Chameleon Launcher. Jednak zostawmy na razie kameleona w spokoju i zobaczmy jakie możliwości personalizacji tabletu oferują inni producenci oprogramowania.

Po krótkiej wizycie w sklepie Google’a przekonałem się, że wybór launcherów jest całkiem spory. Spośród nich postanowiłem wyróżnić pięć:

Każdy oferuje wiele ciekawych możliwości i postaram się je wam przybliżyć w kolejnych artykułach. W tym przyjrzymy się bliżej GO Launcher HD.

Sam używam w telefonie HTC zamiennie z Sense właśnie GO Lauchera w wersji EX, więc po jego tabletowym odpowiedniku spodziewałem się wiele. W smartfonowej wersji producent oferuje sporo specjalnie przystosowanych widgetów działających wyłącznie z GO Launcherem oraz dużą ilość skórek, dzięki czemu można zadbać oto, by nasz pulpit nie tylko był funkcjonalny, ale i ładnie wyglądał. W wersji HD dostajemy nieco mniej. Ale też nie jest źle. Po instalacji naszym oczom ukazuje się taki oto ekran:

Na górze widzimy pasek nawigacyjny z wyszukiwarką po lewej stronie, na środku kreseczki pokazujące na którym pulpicie aktualnie jesteśmy, zaś po prawej cztery ikony: szuflada, dodaj, gesty oraz menu. Na dole ekranu z kolei zagościł dock. Skróty umieszczamy na nim przeciągając je z pulpitu. Gdy skrótów jest więcej niż dock mieści na ekranie, możemy go przesuwać w prawo i lewo. Aby usunąć, przesunąć, zmienić wygląd lub nazwę elementu na pulpicie wystarczy go chwilę przytrzymać, a potem wybrać opcje w dymku. W przypadku aplikacji w ten sposób możemy także odinstalować ją bez wchodzenia do panelu sterowania. Dodawanie elementów na pulpit także jest intuicyjne – wystarczy kliknąć ikonkę dodawania, przytrzymać dłużej pusty obszar pulpitu lub wykonać zdefiniowany gest.

W dodawaniu aplikacji pomagają nam dwie metody sortowania: alfabetyczna oraz według częstotliwości użytkowania. W taki sam sposób dodajemy skróty i widgety.

GO Lancher oferuje nam specjalne widgety do Facebooka oraz Twittera, menadżer zadań, dzięki któremu możemy kontrolować jakie aplikacje działają na naszym urządzeniu, a także czyścić pamięć podręczną, zegarek, kalendarz, widget pogodowy, pocztę, wyszukiwarkę Google, wyszukiwarkę GO, która szuka także wśród plików na tablecie, listę kontaktów, wskaźnik baterii oraz szybki notes. Żaden z nich nie jest preinstalowany z aplikacją, więc musimy je dodatkowo pobrać z marketu. Prócz tego możemy dodać każdy inny widget zainstalowany na tablecie. W skrótach natomiast znajdziemy między innymi skrót do pokazywania i ukrywania paska nawigacyjnego oraz docka, skrót do szuflady i innych funkcji programu.

Gdy zabraknie nam miejsca na jednym pulpicie możemy dodać kolejny w tym celu wystarczy wejść w menu

i wybrać edit po czym pulpity dodajemy klikając na plusa. W sumie można mieć ich dziewięć.

Aby usunąć niepotrzebny pulpit wystarczy kliknąć na nim X. Uwaga, usunąć można za równo pusty, jak i pełny pulpit! Możemy też wskazać. który pulpit ma być naszym domyślnym oraz przestawiać kolejność pulpitów.

Podobnie jak dodajemy elementy naszych pulpitów możemy też ustawić tapetę.

Kolejną rzeczą, o której jeszcze nie wspomniałem, są foldery. Aby stworzyć jeden z nich wystarczy przeciągnąć na pulpicie jedną ikonkę na drugą. Możemy też tworzyć foldery w menu dodawania do pulpitu.

Przechodzimy teraz do ustawień programu.

Tu możemy ustawić między innymi gęstość siatki pulpitu (maksymalnie 7 wierszy, 10 kolumn), reakcje na obrót tabletu oraz wielkość ikon. W kolejnych zakładkach możemy dostosować wyświetlanie szuflady, zobaczyć zdefiniowane gesty, zapisać lub przywrócić ustawienia, poczytać o programie lub go zamknąć.

Ciekawym dodatkiem jest możliwość definiowania gestów. Możemy przypisać je do naszych ulubionych aplikacji lub funkcji launchera.

Aplikacja jest stabilna i dosyć szybka. Odniosłem nawet wrażenie, że działa płynniej niż domyślny Samsungowy TouchWiz. Może jednak nieco szybciej zużywać baterię.

Na koniec małe ostrzeżenie. Podczas instalowania skórek do programu od innych dostawców niż GO Launcher otrzymałem kilkukrotnie powiadomienie od programu antywirusowego o niebezpieczeństwie instalowania danej skórki.

Już wkrótce test kolejnego launchera.