Lubisz tworzyć i/lub instalować custom ROM-y? Powinieneś więc omijać procesory MediaTeka

Kupując nowy smartfon zapewne większość z Was myśli o takich elementach jak ekran, design, aparat czy cena. Na uwagę również zasługuje procesor, a raczej jego producent. Dlaczego? Otóż nie wszystkie firmy, a mam tutaj na myśli MediaTeka, są chętne, by udostępnić społeczności kod źródłowy potrzebny do tworzenia custom ROM-ów.

Na świecie istnieje wiele firm tworzących procesory do smartfonów i tabletów, a do najpopularniejszych należą Qualcomm, Apple, Huawei, Samsung oraz MediaTek. Huawei w autorskie chipsety HiSilicon Kirin wyposaża jedynie swoje produkty, czyli smartfony (i tablety) Huawei oraz Honor. Podobnie jest w przypadku Samsunga (choć Exynosy możemy spotkać w urządzeniach innych marek).

Qualcomm i MediaTek to natomiast tacy producenci, których procesory są dostępne w bardzo szerokiej gamie produktów. Może się wydawać więc, że obie te firmy są do siebie podobne. Nic bardziej mylnego.

Na większość smartfonów z procesorami od Qualcomma znajdziemy po kilka/kilkanaście przeróżnych custom ROM-ów i modyfikacji. Natomiast na urządzenia z chipsetami od MediaTeka jest ich naprawdę niewiele.

Za ten stan rzeczy odpowiada polityka dotycząca udostępniania kodu źródłowego społeczności. Qualcomm robi to dosyć chętnie, natomiast MediaTek wręcz przeciwnie. Ba! Tajwańczycy nawet nie chcą tego zmieniać, przez co source code nie będzie dostępny dla każdego.

Bez tego powstawanie przeróżnych modyfikacji, a przede wszystkim custom ROM-ów, jest wręcz niemożliwe. Wystarczy spojrzeć na urządzenia, które zostały wydane z dwoma różnymi procesorami. Niegdyś popularny Xiaomi Redmi Note 3 był dostępny w sprzedaży z chipsetem od Qualcomma, jak i od MediaTeka. Wersja ze Snapdragonem doczekała się sporej popularności oraz dużej liczby custom ROM-ów. W przypadku wariantu z procesorem Helio od MediaTeka było już nieco gorzej.

To jedynie utwierdza nas w tym, że jeśli ktoś lubi instalować modyfikacje i nieoficjalne oprogramowanie na swoim smartfonie lub tablecie, to powinien omijać urządzenia z procesorami MediaTek. A szkoda, bowiem niektóre z nich są naprawdę ciekawe.

Źródło: XDA-Developers