fot. Pixabay

Plus wyłączył LTE w paśmie 800 MHz

Pasmo 800 MHz jest powszechnie wykorzystywane przez operatorów w Polsce do zapewnienia zasięgu łączności LTE, dlatego tak często klienci zwracają uwagę na to, czy dany smartfon chińskiego producenta je obsługuje. Właśnie jednak okazuje się, że Plus wyłączył wszystkie nadajniki obsługujące tę częstotliwość.

Jak donosi serwis TELKO.in, od kilku tygodni sukcesywnie zmniejszał się zasięg sygnału LTE800 sieci Plus (zaobserwowali to łowcy BTS, tj. osoby hobbystycznie zajmujące się monitorowaniem sieci komórkowych), a ostatnie nadajniki zostały wyłączone w Warszawie i okolicy we wtorek, 18 grudnia 2018 roku. Na niektórych stacjach bazowych operator nawet zdemontował anteny obsługujące tę częstotliwość.

Wcale nie musi to jednak oznaczać, że operator całkowicie rezygnuje z pasma LTE800. Świadczy o tym oświadczenie przekazane przez rzecznika grupy Cyfrowy Polsat, Olgę Zomer:

W kwestii częstotliwości 800 MHz nie zostały podjęte żadne ostateczne decyzje, procedura trwa. Nasze usługi świadczymy w oparciu o wiele częstotliwości, cały czas modernizujemy sieć, wprowadzamy nowe rozwiązania techniczne. Od dłuższego czasu rozwijamy sieć LTE900, dzięki czemu nasi klienci mogą komfortowo korzystać z usług internetowych najwyższej jakości na terenie całej Polski.

Grupa Cyfrowy Polsat najprawdopodobniej zdecydowała się wyłączyć wszystkie nadajniki LTE800 z uwagi na fakt, że z końcem 2018 roku wygasa rezerwacja na blok 2×5 MHz, którego właścicielem jest Sferia. Wspomniana przed chwilą spółka stara się o jej przedłużenie na okres kolejnych 15 lat, ale UKE zażyczyło sobie za to kwotę… 1,73 mld złotych. Sferia odwołała się od tej decyzji, a nieoficjalnie mówi się, że będzie wnioskować o rozłożenie ww. sumy na raty.

Wyłączenie LTE800 mogą odczuć niektórzy klienci, którzy korzystają ze starszych modemów oraz tych nieobsługujących LTE900. Rzecznik grupy Cyfrowy Polsat, Olga Zomer, informuje jednak, że niewielkiej grupie użytkowników najstarszych urządzeń (m.in. ODU-200) zapewniliśmy aktualizację oprogramowania bądź możliwość ich bezpłatnej wymiany na sprzęt obsługujący inne wykorzystywane przez nas częstotliwości m.in. 900 MHz.

W 2018 roku miał się też zakończyć proces refarmingu pasma 900 MHz, który rozpoczął się w sierpniu 2017 roku. Do tamtej pory grupa Cyfrowy Polsat wykorzystywała je bowiem do świadczenia usług 2G i 3G. Pierwsze nadajniki z LTE900 uruchomiono jesienią zeszłego roku, a obecnie operator ma je na już ponad 5600 stacjach bazowych.

Źródło: TELKO.in