Yanosik pójdzie w odstawkę? Ostrzeżenia o fotoradarach powoli pojawiają się w Mapach Google – na razie w Anglii

Mapy Google już teraz zapewniają swoim użytkownikom sporo funkcji. Rozszerzona sekcja dotycząca informacji o transporcie publicznym czy obecność w Apple CarPlay to tylko niektóre z ostatnich aktualizacji, które trafiły do wciąż rozwijanej aplikacji. Wkrótce pojawią się w niej informacje o fotoradarach i ostrzeżenia głosowe o wypadkach.

Jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian w Mapach Google jest wprowadzenie systemu ostrzeżeń głosowych o miejscach wypadków i informacji o fotoradarach, na jakie mogą natrafić kierowcy na trasie. Informacje o tym, że Google planuje wprowadzić takie funkcje, pojawiły się w listopadzie ubiegłego roku. Przez ostatnie miesiące je testowano, i najwyraźniej przyszedł czas na stopniowe wprowadzanie tej opcji w aplikacji.

Obecnie fotoradary są oznaczane na mapie podczas przeglądania jej oraz po wyznaczeniu trasy – niestety jeszcze nie w Polsce, a w Anglii. Gdy użytkownik zbliża się pojazdem do fotoradaru, pojawia się także sygnał dźwiękowy.

Ikony fotoradarów nie pojawiły się jeszcze na polskiej mapie – sprawdziłem kilka losowych miejsc i nie dostrzegłem ani jednego. Za to w Wielkiej Brytanii pojawiło się już nieco znaczników. Najwyraźniej są umieszczane na mapie od strony aktualizacji serwera i nie będzie ona uzależniona od aktualizacji udostępnianej przez sklep Google Play.

Kiedy informacje o fotoradarach trafią do Polski, zapewne część kierowców przestanie korzystać z Yanosika, który dysponuje dokładną bazą fotoradarów, regularnie aktualizowaną przy pomocy społeczności. Ciekawe, czy rozwiązanie Google będzie na tyle dokładne, by skłoniło to osoby przyzwyczajone do wiecznie odpalonej w tle aplikacji monitującej o fotoradarach i utrudnieniach na drodze, do zmiany swoich przyzwyczajeń.

Choć oczywiste jest, że celem Google nie jest konkurowanie z aplikacjami wyspecjalizowanymi w informowaniu o sytuacji na drodze, to kiedy powyższa aktualizacja trafi do Polski, może wiele zmienić.

 

źródło: Android Police

Exit mobile version