Obsługa skanera tęczówki oka może być standardem w Androidzie P. Też nie wiem, po co

Skaner tęczówki oka nie jest powszechnie wykorzystywaną metodą weryfikacji użytkownika. Właściciele smartfonów przyzwyczaili się raczej do czytników linii papilarnych, a teraz powoli przestawiają się na kamery przednie, analizujące charakterystyczne detale twarzy. Mimo to, możliwe, że to właśnie skanery tęczówki oka dostaną od Google natywne wsparcie w kolejnym Androidzie.

Skanery tęczówek pojawiły się po raz pierwszy w Samsungu Galaxy Note 7. Technologia ta trafiła również do Galaxy S8 i S8+, zaś w tegorocznym flagowcu Koreańczyków połączono ją z rozpoznawaniem twarzy przy pomocy przedniej kamery smartfona. Najwyraźniej zdaniem Google, skanery tęczówki oka trafią również do innych smartfonów, gdyż zgodnie z raportem Android Police, twórcy Androida zamierzają wbudować w system narzędzia ułatwiające producentom wykorzystywanie takiego sposobu na weryfikację użytkownika.

Samsung Galaxy Note 7 skaner tęczówki oka

Osoby, które na bieżąco przyglądają się zmianom, jakie dokonuje w kodzie systemu zespół pracujący nad nowym Androidem, zauważyły, że wiele nowych funkcji odnosi się do identyfikacji tęczówki oka jako metody zabezpieczeń biometrycznych. Może to sugerować, że następne Pixele postawią na taki sposób weryfikacji użytkownika.

Nie tylko Google interesuje się podobnymi rozwiązaniami. Na przykład Fingerprint Cards – firma, która produkuje bardzo dobrej jakości czytniki linii papilarnych, używane między innymi w Pixelach, Honorze 8 i Huawei Mate 9 Pro, też zaangażowana jest w prace nad standaryzacją technologii skanowania tęczówek.

Taki sposób odblokowywania telefonu miałby szansę się upowszechnić, ale wymagałoby to współpracy wielu producentów. Ci chętniej jednak inwestują w odblokowywanie smartfonu twarzą, na wzór Face ID. Może łatwiej byłoby poprosić Apple, żeby firma ogłosiła to jako nowość w tegorocznych iPhone’ach? Wtedy wszyscy inni projektanci smartfonów poszliby śladem giganta z Cupertino, a tak – trzeba kombinować…

 

źródło: Android Open Source Project, Android Police przez Gadgets360