Screenfetch na WSL Ubuntu

Microsoft dodał nowe funkcje do usługi Windows Subsystem for Linux

O tym, jak Microsoft ostatnio chętnie rozwija różne projekty związane z Linuksem i open-source, na łamach Tabletowo pojawiło się już kilka tekstów, a dziś czas na kolejny. W najnowszej aktualizacji systemu Windows pojawiło się bowiem parę dodatków związanych z usługą Windows Subsystem for Linux.

Co to w ogóle jest Windows Subsystem for Linux?

Nad Windows Subsystem for Linux (w skrócie: WSL) Microsoft rozpoczął pracę już jakiś czas temu, natomiast funkcja pojawiła się w systemie (już poza kanałem deweloperskim) zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Już wtedy uruchomiłem u siebie Ubuntu na Windowsie.

By lepiej zrozumieć czym jest WSL wystarczy sobie przetłumaczyć nazwę – Podsystem Windowsa. W skrócie, po prostu normalnie korzystając na swoim komputerze z Windowsa uruchamiamy na nim Linuksa. Nie jest to jednak taki zwykły Linux, który dostępny jest na przykład po uruchomieniu z pliku ISO, a specjalnie zmodyfikowana jego wersja. Uruchamia nam się Terminal tego OS-a (w moim przypadku Ubuntu), jednak WSL obsługuje również programy GUI i mamy możliwość włączenia przeróżnych aplikacji Linuksowych.

(fot. Wikipedia)

Zastosowanie WSL jest ogromne i ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Możemy uczyć się komend Linuksa, ale również testować przeróżne oprogramowanie. Warto sprawdzić to samemu.

Jak zacząć korzystać z WSL?

Jest to niezwykle proste. Wystarczy najechać na przycisk Menu (domyślnie logo Windowsa w dolnym, lewym rogu), kliknąć lewym przyciskiem myszy i wybrać opcję Program Windows PowerShell (administrator). To sprawi, że uruchomi się PowerShell. Tutaj wklejamy poniższą komendę:

Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

Co ważne, musimy wydać zgodę na ponowne uruchomienie komputera.

Windows PowerShell

Teraz przechodzimy do sklepu z aplikacjami Windows Store i pobieramy wybrane przez nas distro. Ubuntu 18.04 znajdziecie >tutaj<.

Nowości

Tak jak wspomniałem wcześniej, Microsoft dodał kilka nowości do swojej funkcji. Zacznijmy od tego, że znany nam wszystkim notatnik obsłuży Unix EOL, co znacznie ułatwi nam pracę. Od teraz również możemy wejść w wybrany przez nas folder, a następnie uruchomić w nim Terminal Linuksa.

(fot. OMG!Ubuntu)

Poza tym, od teraz system Windows oraz jego podsystem będą miały wspólny schowek, co pozwoli na wygodne kopiowanie i wklejanie treści. Microsoft dodał również kilka uproszczeń związanych z menadżerem paczek Chocolatey.

Korzystacie z Windows Subsystem for Linux? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: OMG!Ubuntu