Kilka porad dla osób zaczynających przygodę z tabletami z Androidem

Jednym z najchętniej instalowanych systemów operacyjnych na tabletach internetowych jest Android. Jeśli więc dopiero zaczynasz przygodę z urządzeniem działającym pod kontrolą tej platformy, poniższe, proste wskazówki powinny być pomocne.

Podobnie jak w przypadku pierwszego kontaktu z telefonami komórkowymi, tak i w momencie pierwszego włączenia tabletu warto ustawić aktualną datę i godzinę. Jeśli tego nie zrobisz, możesz później napotkać wiele niespodziewanych problemów.

Równie ważna jest kalibracja ekranu. Podczas pierwszego uruchomienia urządzenia powinna pojawić się prośba o wykonanie kalibracji. Jeśli jednak tak się nie stanie, poszukaj w ustawieniach tabletu możliwości jej wykonania.

Nie zapomnij o skonfigurowaniu WiFi. Wydaje się to oczywiste, ale nie każdy musi o tym pamiętać.

Instalowanie aplikacji może się odbywać na cztery sposoby: z internetu, z Android Market, przez pocztę e-mail oraz z karty pamięci. O ile pierwsze trzy nie powinny sprawić nikomu trudności, tak z ostatnią możliwością mogą być kłopoty.

Aby zainstalować jakąkolwiek aplikację z karty pamięci musisz posiadać menadżer plików, który widzi pliki instalacyjne w formacie .apk i umożliwia ich uruchomienie. Musisz więc sprawdzić w menu aplikacji czy masz odpowiedni menadżer plików. W przeciwnym razie nie będziesz mógł zainstalować programów z karty pamięci.

Oczywiście zostaje jeszcze jedno wyjście, o którym nie można zapomnieć – możesz wybrany menadżer zainstalować. Wystarczy, że link do program (np. tego) prześlesz na swojego e-maila, którego odbierzesz na tablecie, a następnie otworzysz link w posiadanej przeglądarce internetowej i pobierzesz przez stronę.

Osoby, które zakupiły tablet internetowy z pełnym dostępem do Android Market – sklepu z aplikacjami przygotowanymi na Androida (niektóre urządzenia po prostu go nie obsługują), nie muszą się martwić o źródło, z którego będą czerpać potrzebne aplikacje. Problem pojawia się w przypadku tych posiadaczy tabletów, którzy nie mają dostępu do Marketplace.

Istnieje jednak wiele alternatyw dla Android Market. Wśród nich znajdziemy między innymi Slideme, która oferuje zarówno płatne, jak i bezpłatne aplikacje. Co więcej, jej twórcy przygotowali specjalną wersję programu na tablety z Androidem.

A jakie aplikacja warto posiadać na starcie przygody ze swoim urządzeniem? Przede wszystkim przeglądarkę internetową, menadżer plików, YouTube, czytnik książek elektronicznych oraz Adobe Reader.

Równie istotne są także:

Spare Parts. Dzięki niej otrzymujemy dostęp do opcji, które standardowo są zablokowane. Przykładowo – w Galaxy Tab – można zmienić ustawienie wyświetlania aplikacji o maksymalnej rozdzielczości 850 x 480 pikseli na całą szerokość ekranu (1024 x 600 pikseli),

ADW Launcher. Program ten umożliwia zmianę wyglądu pulpitu i modyfikacje z nim związane.

Advanced Task Killer. Aplikacja śledzi programy działające w tle i umożliwia ich wyłączenie.

Teraz, gdy już wiecie podstawowe rzeczy na temat korzystania ze swojego urządzenia, zacznijcie się nim bawić. Miłego korzystania z tabletów z Androidem (i innych przy okazji też).

źródło