Już można instalować Androida 7.1.2 Nougat na komputerach

Android jest stosowany na wielu typach urządzeń, również na pełnoprawnych komputrach. Do tej pory najpopularniejszym PC-owym Androidem był Remix OS, który niestety nie jest dłużej rozwijany. Zawsze jednak możemy wybrać czystego zielonego robocika. Właśnie został wydany Android x86 7.1 R1 – jest to nic innego, jak Android w wersji 7.1.2 Nougat.

Względem poprzednich wersji tego systemu autorzy naprawili wiele błędów oraz dodali wiele ciekawych funkcji. Z tych ciekawszych dodatków można wymienić zapamiętanie ostatniego wyboru w menu GRUB2 czy więcej pozycji wyboru w bootmenu. Na start dostajemy również inny launcher. Jest to TaskBar, dzięki któremu interfejs systemu jest lepiej dostosowany do korzystania z większego ekranu i myszki.

System ciągle jest rozwijany, przede wszystkim w kierunku takim, aby Android x86 mógł być pełnoprawnym systemem komputerowym. Mało tego, wydawcy chcą, aby ten OS mógł być jedynym systemem na danym urządzeniu, a użytkownik nie potrzebowałby żadnego innego oprogramowania.

A jak jest w praktyce?

Postanowiłem zainstalować Androida x86. Oczywiście wolałem to zrobić w wygodniejszej i szybszej wersji, czyli na maszynie wirtualnej. Instalacja, ku mojemu zdziwieniu, przebiegła bardzo wygodnie i sprawnie. Dosłownie po kilku minutach już mogłem się cieszyć Androidem na moim komputerze. Od razu muszę zaznaczyć: OS u mnie lekko lagował, jednak nie biorę tego pod uwagę, bowiem mój komputer nie jest wystarczająco wydajny do wirtualizacji.

Konfiguracja systemu wygląda dokładnie tak samo, jak na każdym innym urządzeniu z Androidem. Warto się zalogować do konta Google, aby później móc pobierać aplikacje ze Sklepu Play. Po udanej konfiguracji ukaże nam się ekran główny w Launcherze TaskBar. Program ten wprowadza wygodny, dolny pasek, na którym widnieją aktualnie uruchomione aplikacje – dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w systemie Windows. W dolnym, prawym rogu, znajduje się przycisk Start, z którego mamy dostęp do wszystkich naszych aplikacji oraz do Power Menu, z którego możemy między innymi wyłączyć maszynę.

Każda włączona aplikacja uruchamia się w oknie pop-up, jednak możemy je wyświetlać również na pełnym ekranie. System został dostosowany do tego, aby móc pracować w wielu aplikacjach jednocześnie, właśnie dzięki obsłudze trybu okienkowego.

Android jako PC-owy system

Android ciągle jest ulepszany, co widać również na bazie Androida x86. Wydaje mi się, że osoba niezbyt wymagająca mogłaby spokojnie korzystać z tego systemu jako głównego OS-a na swoim komputerze. Sam czegoś takiego próbowałem, gdy miałem hybrydę Lenovo Yoga Book właśnie z Androidem. Na początku, po przesiadce z Ubuntu, nie mogłem się odnaleźć w „nowym” systemie. Po kilku dniach jednak zrozumiałem jak to wszystko działa, a sama praca na tym sprzęcie przebiegała coraz szybciej i wygodniej.

System Android x86 7.1 R1 możecie pobrać stąd.

Źródło: XDA-Developers, własne