Hej, czytelnicy Tabletowo – ile książek czytacie w ciągu roku?

Tylko 1/3 Polaków czyta książki. Według raportu wydanego przez Bibliotekę Narodową, coraz mniej osób sięga po lekturę w tej formie. Siedem przeczytanych pozycji w ciągu roku to nadal absolutny rekord i znaczne zawyżanie statystyk. Dlaczego czytających jest coraz mniej?

W 2015 roku zaledwie 10% naszych rodaków przeczytało więcej niż 7 książek. Liczba ta cały czas maleje, bo według danych z lat 1994-2004, po więcej niż siedem książek sięgnęło niemal 25% Polaków. Kto zatem przestaje czytać? Nie ma na to reguły – rozstrzał jest naprawdę spory.

Obecnie 34% Polaków z wyższym wykształceniem deklaruje, że nie przeczytało ani jednej strony książki. Za to 8% nastolatków zagląda do książek codziennie. Przy czym trudno jakoś specjalnie się z tego cieszyć, bo w skład tej statystyki wchodzą również fragmenty lektur szkolnych. Pewnie jakąś część winy ponosi system nauczania, który do czytania specjalnie nie zachęca. Byle wpis na Facebooku, nawet dłuższy, jest bardziej interesujący, niż czytanie o tym, jak zboże faluje przez sześć stron.

Należy mieć też na względzie, że schemat tworzenia stron internetowych, a także ilość zawartych w nich elementów, mocno negatywnie wpływają na koncentrację. Przeczytanie dłuższego artykułu bywa, że stanowi problem, nie wspominając już o kilkuset stronicowej powieści.
– Paweł Depta, ekspert Czytio.pl

Można jednak dostrzec pocieszającą tendencję do rozwijania się rynku e-czytelniczego. Coraz więcej osób sięga po książki w wydaniu elektronicznym, podczas gdy jeszcze 5 lat temu nie wiedzieliśmy jeszcze dokładnie, czym jest e-książka. Dziś ponad 2% miłośników czytania regularnie korzysta z czytników e-booków. Są to przede wszystkim osoby wspomniane na wstępie, czyli takie, które czytają sporo.

E-booki wybierane są też przez osoby, którym zależy na niskiej cenie lektury. Na razie jednak koszt elektronicznej książki jest niewiele niższy od jej papierowej wersji. Wszystko przez 23% podatku VAT, który nakładany jest na e-booki, podczas gdy wydania tradycyjne opodatkowane są niższym 7-procentowym VAT-em. Zwykle księgarze są zgodni, że wydania cyfrowe „schodzą” najlepiej, gdy cena e-booka oscyluje wokół 10 zł. Nieco więcej jesteśmy gotowi przeznaczyć na jakiś e-bestseller.

Coroczne badania czytelnictwa w Polsce zaczynają być coraz mniej dokładne. Jak widać, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko przedział wiekowy, ale też rodzaj lektury, czy nawet sposób, w jaki pochłaniane są kolejne strony tekstu – analogowo, czy cyfrowo. Z jednej strony, można łatwo załamać ręce, ale z drugiej – patrząc na wzrastającą popularność czytników e-booków – można pocieszyć się, że nie jest tak źle.

A czy czytelnicy Tabletowo są molami książkowymi? Pochwalcie się w sondzie albo w komentarzu! Propozycje dobrych książek też przyjmujemy!

Ile książek udało Ci się przeczytać w zeszłym roku?

 

źródło danych: informacje prasowe