Naprawili Operę w Sydney i pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Na Google Street View

Google wprowadziło Street View w 2007 roku, umożliwiając odbywanie wirtualnych podróży w miejsca, do których nie mielibyśmy nigdy możliwości lub odwagi się wybrać. Eksploracja świata bez ruszania się z fotela może być całkiem zajmująca, jednak panoramy, tworzone przez Google, nie były doskonałe. Tymi niedoskonałościami zajmuje się teraz specjalny algorytm, który sprawia, że zdjęcia nie rażą błędami – a przynajmniej nie tak często.

Tworzenie panoram do Street View jest w gruncie rzeczy dość skomplikowanym procesem. Najpierw „Google Car” ze specjalnym zestawem kamer przymocowanym do dachu, przejeżdża wybraną trasą, by zebrać zdjęcia potrzebne do złożenia panoramy. Zestaw ten, składający się 15 aparatów, nazwano „Rosette”.

Następnie przechwycone obrazy są składane w jeden, co przypomina układanie puzzli, przy czym puzzle zwykle do siebie pasują, a zdjęcia z kamer Google – nie zawsze. Często pojawiają przesunięcia powstałe w wyniku różnic w czasie robienia zdjęć (małych, ale jednak), błędów w kalibracji i działaniu 15 kamer jednocześnie oraz efektu paralaksy.

Google opracowało zatem nowy algorytm, który niweluje efekty tych błędów, widocznych w postaci przerwanych konturów budynków, utracie ciągłości dróg i znaków czy uciętych wpół samochodów. Zmiany, jakie dokonuje algorytm, obejmują niewielkie zniekształcenia otrzymanych obrazów wejściowych, które wprowadza się, żeby zniwelować obecne artefakty, ale nie do tego stopnia, by stworzyć nowe.

Algorytm bierze pod uwagę położenie poszczególnych elementów na zdjęciu i „nagina” zdjęcia z aparatu Rosette tak, by po ponownym połączeniu ich z panoramą, charakterystyczne linie zachowały swoją ciągłość. Dzięki temu zamiast łatać pojedynczo każdą panoramę i wykorzystywać do tego specjalnych pracowników, Google pozwala działać algorytmowi. Ten będzie miał wystarczająco dużo czasu na modyfikowanie miliardów panoram dostępnych w Street View.

Być może zdjęcie którejś z Waszych ulubionych miejscówek też już zostało poprawione!

Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro

 

Tower Bridge w Londynie
„Złamany” SUV w Seattle

 

źródło: Google Blog