smartfon Huawei P30 Lite smartphone
Huawei P30 Lite

Do czego można wykorzystać skaner linii papilarnych w Huawei P30 lite?

Artykuł sponsorowany

Temat czytnika odcisków palców w smartfonach Huawei to ciekawa sprawa. Bo o ile w większości smartfonów innych firm jest jedynie jednym z zabezpieczeń biometrycznych, czyli służy wyłącznie do ochrony zawartości naszego telefonu, tak w tym przypadku zastosowań jest dużo więcej. Skoro tak – czas im się przyjrzeć na przykładzie „najniższego” modelu z flagowej serii Huawei P, zaprezentowanej w marcu, Huawei P30 lite.

P30 lite to bez wątpienia smartfon, który zwraca na siebie uwagę. W swojej półce cenowej wyróżnia się przede wszystkim ultraszerokokątnym aparatem z bardzo dobrym trybem nocnym, obudową przykuwającą wzrok, NFC i wieloma innymi cechami, o których mogliście już przeczytać w naszej recenzji. Dziś natomiast bliżej przyjrzymy się jednej z nich, która zresztą również wyróżnia się na tle konkurencji – czytnikowi odcisków palców.

Huawei P30 Lite – średniak, któremu przydałaby się obniżka ceny (recenzja)

Kilka słów oczywistości

W Huawei P30 lite skaner linii papilarnych umieszczony został z tyłu, na odpowiedniej wysokości – dokładnie tam, gdzie ląduje palec, gdy weźmiemy telefon do ręki. Denis go intensywnie testował i co do jego działania nie miał żadnych zastrzeżeń. Bo prawda jest taka, że Huawei zdążył już nas przyzwyczaić do tego, że jego fizyczne czytniki są szybkie i działają praktycznie natychmiastowo, niezależnie od tego, czy mówimy o sprzęcie flagowym czy ze średniej półki. I dokładnie tak samo jest w przypadku P30 lite.

Gesty – żeby z nich korzystać nie musisz rejestrować odcisku palca

Zacznijmy jednak od tego, co znajdziemy wyłącznie w smartfonach Huawei – gestów na czytniku odcisków palców. Jest ich pięć i każdy z nich można uznać za przydatny, a nie za sztukę dla sztuki.

To właśnie z poziomu tych ustawień (ścieżka: Ustawienia – Bezpieczeństwo i prywatność – ID odcisku palca) włączymy możliwość wyzwalania spustu migawki aparatu przez dotknięcie skanera palcem, zatrzymania alarmu / budzika czy odbierania połączeń w analogiczny sposób.

Gesty na czytniku pozwalają również przeglądać zdjęcia w galerii bez dotykania ekranu telefonu – wystarczy przesuwać palcem w prawo lub w lewo po czytniku. W podobny sposób (tyle że gestem ściągnięcia palca z góry na dół) wywołujemy panel powiadomień – aby go zamknąć należy wykonać gest przeciwny (przeciągnąć palec z dołu w górę).

Bardziej zaawansowane opcje korzystania ze skanera linii papilarnych

Blokada aplikacji

Bardzo przydatna funkcja dla wszystkich, którzy chcą chronić dostęp do wybranych aplikacji zainstalowanych na telefonie. Z poziomu ustawień decydujemy, które aplikacje przed otwarciem mają wymagać autoryzowania dostępu przez przyłożenie palca lub wpisanie hasła i gotowe. Warto w ten sposób zabezpieczyć dostęp do poczty, przeglądarki internetowej czy galerii zdjęć – w zależności od tego, w czyje ręce mniej lub bardziej regularnie przekazujecie telefon ;)

Sejf plików

Wybrane zdjęcia / screenshoty, dźwięki, filmy, pliki – to wszystko możemy przechowywać w odrębnym miejscu w pamięci telefonu, do której dostęp jest możliwy wyłącznie po autoryzowaniu swojej tożsamości. Przydatna rzecz, by dodatkowo wzmocnić ochronę wrażliwych danych czy multimediów.

Przestrzeń prywatna

Przestrzeń prywatna to świetna rzecz. Poza posiadaniem dwóch osobnych numerów telefonów można stworzyć drugą, odrębną przestrzeń, w której zainstalujemy inny zestaw aplikacji, bez zaśmiecania sobie głównego profilu. To przestrzeń, w której można przechowywać zupełnie inne pliki, dane i informacje.

Z punktu widzenia osoby mocno oddzielającej życie prywatne od zawodowego czy też czasem pożyczającej telefon dziecku, funkcja ta może się okazać nieoceniona. Zwłaszcza, że dostęp do niej jest banalnie prosty – wystarczy do czytnika odcisków palców przyłożyć tego palca, który został przypisany do Przestrzeni prywatnej (innego niż do głównej).

Wpis powstał przy współpracy z Huawei Polska