Z Fibaro wszystko może być smart – nawet stara pralka i roleta okienna (IFA 2018)

Inteligentny dom nie jest już tylko ciekawostką, a coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem. Polska firma Fibaro specjalizuje się w produkcji urządzeń z segmentu smart home i na targach IFA 2018 zaprezentowała kilka nowych propozycji. Jedna z nich jest szczególnie ciekawa.

Smart Implant

To urządzenie – mimo niewielkich rozmiarów – moim zdaniem jest najciekawszą nowością, zaprezentowaną przez Fibaro na targach IFA 2018.

Smart Implant spodoba się przede wszystkim majsterkowiczom, gdyż do jego wykorzystania wypada mieć odrobinę wiedzy na temat działania elektryki. Jeśli jednak uda się opanować Wam te kilka kabelków, to każdym sprzętem – od starego gramofonu, przez nieco sfatygowaną pralkę  – będziecie mogli sterować z poziomu smartfona. Jeden taki moduł może działać jak dwa fizyczne przyciski – wykorzystać można na przykład kontakt służący do zapalania światła, na którym zwykłe kliknięcie poskutkuje zapaleniem światła w pokoju, a różne kombinacje przygotują dom na noc poprzez chociażby zamknięcie rolet, zmianę temperatury i wygaszenie świateł.

Syrena

Syrena to niepozorne urządzenie, które w istocie jest zaawansowanym modułem alarmowym. Sygnalizator ten operuje zarówno światłami, jak i dźwiękiem o natężeniu ponad 120 dB, które mają odstraszyć potencjalnego włamywacza oraz poinformować użytkownika o nadchodzącym zagrożeniu. Co ciekawe, sprzęt oferuje niezbędne zabezpieczenia certyfikowane na stopień drugi. Warto zaznaczyć, że jeżeli Syrena zostanie zerwana ze ściany lub naruszona w jakikolwiek inny sposób, użytkownik otrzyma specjalny alarm na smartfon.

Ciekawe jest to, że Syrenę zasilają dwa źródła energii – zewnętrzny zasilacz oraz bateria, dzięki czemu użytkownicy zostaną powiadomieni o niechcianym gościu również wtedy, kiedy zabraknie prądu. Urządzenie wyposażono w diody RGB oraz drugi głośnik, dzięki któremu Syrena może pełnić rolę domowego dzwonka. Miłym akcentem na koniec jest to, że można podpiąć ją nie tylko do systemów alarmowych innych firm, ale również sparować z aplikacją Fibaro.

The Heat Controller HomeKit

O Heat Controller pisaliśmy już dla Was w zeszłym roku, więc teraz poinformuję tylko, że Fibaro wypuściło takie samo urządzenie pracujące z systemem Apple HomeKit.

Dodatkowo, urządzenie to otrzymało poprawione oprogramowanie (podobnie jak wariant pracujący na Z-Wave), dzięki czemu głowica pracuje ciszej i dokładniej.

Roller Shutter 3

Roller Shutter 3 to urządzenie przeznaczone do rolet i bram garażowych, dzięki któremu możliwe jest sterowanie nimi z każdego miejsca na świecie. Można sparować je również z domowym systemem bezpieczeństwa, na przykład czujnikiem ruchu oraz zautomatyzować sterowanie zasłonami, co pozwoli na kontrolę bezpieczeństwa lub nasłonecznienia danego pokoju. To już trzecia odsłona tego sprzętu, która oferuje dalsze udoskonalenia techniczne.

RGBW Set

Fibaro postanowiło nie tylko zaprezentować produkty z segmentu bezpieczeństwa, ale również… oświetlenia. Taśmy RGBW i zasilacz są łączone z centralą Fibaro przy pomocy specjalnego kontrolera, dzięki czemu możecie oświetlić dom w sposób adekwatny do nastroju poprzez kilka kliknięć w smartfonowy ekran. Żeby jednak nawiązać do poprzednich sprzętów, zaprezentowanych na targach, producent przewidział „funkcję alarmową”, która skutkuje określonym rodzajem iluminacji w przypadku zdarzenia takiego, jak wykrycie ruchu w garażu.

Fibaro Installer App

Ostatnią już nowością, o której wspomnę tylko „sygnalizacyjnie”, jest specjalna aplikacja, która ułatwi instalatorom i serwisantom pomoc klientowi. Producent zapewnia, że zdalne konfigurowanie domowego systemu przez specjalistę jest teraz proste i można zrobić to nawet bez zbliżania się do sprzętu.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/09/10/fibaro-smart-home-konkurs/

źródło: Fibaro