CRIME word cloud security concept presentation background

Europol: Technologia pomaga przestępcom w łamaniu prawa

Tak zwane przestępstwa technologiczne, takie jak fałszowanie dokumentów, pranie brudnych pieniędzy czy handel online nielegalnymi towarami, leżą u podstaw niemal wszystkich poważnych przestępstw – tak wynika z nowego raportu Europejskiego Urzędu Policji.

Według Europolu, „możliwości, jakie stawia przed przestępcami technologia, umożliwiają i ułatwiają organizowanie i popełnianie większości, jeśli nie wszystkich poważnych przestępstw”, takich jak przemyt i dystrybucja narkotyków oraz handel ludźmi.

Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw cyfrowych jest rozpowszechnianie ransomware, który blokuje komputer, zmuszając do wniesienia wysokiej opłaty za jego odblokowanie.

„Tradycyjne” przestępstwa również coraz bardziej polegają na nowej technologii. Do handlu narkotykami wykorzystuje się drony, a złodzieje powszechnie korzystają z komputerów, by śledzić posty na mediach społecznościowych, by dowiedzieć się, kiedy ludzie są z dala od domu.

Największym rynkiem kryminalnym w Unii Europejskiej pozostaje handel narkotykami, warty 24 miliardy euro zysku rocznie.

Przemyt ludzi stał się bardziej opłacalny, odkąd wojny i niepokoje społeczne na Bliskim Wschodzie i Afryce przybrały na sile. Popchnęło to rekordową liczbę 510000 osób do nielegalnego przekroczenia granic UE w 2016 roku.

„Niemal wszyscy nielegalni imigranci przybywający do UE, na jakimś etapie swojej podróży korzystają z usług oferowanych przez zorganizowane sieci przestępcze” – przekazuje Europol.

Według szacunków Europolu, na Starym Kontynencie działa około 5000 międzynarodowych organizacji przestępczych objętych dochodzeniem, której członkowie reprezentują ponad 180 narodowości.

Nowe technologie są bardzo chętnie przyjmowane w środowisku kryminalistów. Umożliwiają wymyślanie coraz bardziej kreatywnych sposobów na łamanie prawa. W wielu wypadkach policja potrafi być zaskoczona, jak nowatorskimi sposobami posługują się przestępcy. Szacuje się, że tendencja ta będzie się nadal umacniać.

Europol publikuje wyniki badań nad przestępczością zorganizowaną raz na cztery lata.

 

źródło: Gadgets360, Europol