Orange logo
fot. Pixabay, Wikipedia

e-SIM w Orange coraz bliżej. Jest już regulamin

W dniu premiery tegorocznych iPhone’ów rzecznik Orange zakomunikował, że jeszcze w tym roku klienci reprezentowanej przez niego sieci będą mogli korzystać z eSIM. Wojtek Jabczyński nie rzucał słów na wiatr – udostępnienie tej usługi dla użytkowników ofert Pomarańczowego zbliża się coraz większymi krokami. Jest już nawet regulamin.

Tegoroczne iPhone’y są w pewnym sensie przełomowe, ponieważ są pierwszymi smartfonami Apple z Dual SIM na pokładzie. Oczywiście koncern z Cupertino nie byłby sobą, gdyby nie skomplikował swoim klientom życia. Podczas premiery iPhone’ów XS, XS Max i XR okazało się bowiem, że tylko w Chinach urządzenia mają dwa sloty na kartę SIM, podczas gdy w pozostałych krajach jest tylko jedno miejsce na kartę SIM, a druga jest wbudowana w sprzęt.

Jest to tzw. embedded SIM lub w skrócie eSIM (bądź też e-SIM). O ile jednak w niektórych państwach taka konfiguracja nie jest żadnym problemem dla operatorów, tak w Polsce jeszcze żaden nie potrafi obsłużyć wbudowanej w smartfonie (albo jakimkolwiek innym urządzeniu) karty SIM. Na szczęście wkrótce może się to zmienić.

eSIM w Orange

Oczywiście eSIM ma zarówno zalety, jak i wady, ale my na razie możemy o nich dyskutować jedynie w teorii. W praktyce bowiem żaden operator w Polsce nie jest w stanie zakodować wbudowanej w smartfon karty SIM. Wkrótce się to ma jednak zmienić, ponieważ rzecznik Orange poinformował, że trwają pracę, których celem jest rozpoczęcie obsługiwania kart eSIM.

I chociaż wciąż nie znamy dokładnej daty, to na stronie Pomarańczowego można już znaleźć regulamin, dotyczący zasad wymiany standardowych kart SIM na eSIM. Jeśli natomiast ktoś jeszcze nie wie, czym jest to rozwiązanie, to Orange doskonale to tłumaczy:

Karta eSIM, zwana też profilem eSIM, to wirtualna (elektroniczna) karta SIM, która nie ma postaci fizycznej i jest pobierana przez internet na urządzenie z funkcją eSIM, takie jak np. smartfon. Po pobraniu karty eSIM, urządzenie eSIM umożliwia realizowanie usług telekomunikacyjnych (takich jak np. rozmowy, wiadomości, transmisja danych komórkowych) tak, jakby była w nim zwykła karta SIM, zgodnie z umową o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawartą przez Państwa. Oprogramowanie karty eSIM jest zapisywane na bezpiecznym chipie wbudowanym w urządzenie eSIM. Przy zmianie urządzenia eSIM na nowe urządzenie eSIM, zapisaną w nim kartę eSIM należy wymienić (zdeaktywować kartę eSIM w starym urządzeniu i aktywować nową kartę eSIM na nowym urządzeniu).

Aby przejść ze standardowej karty SIM na eSIM, należy przede wszystkim mieć sprzęt z takim rozwiązaniem na pokładzie, czyli na przykład iPhone’a XS, XS Max lub XR oraz być użytkownikiem oferty na abonament bądź pre-paid. W obu przypadkach w (odpowiednio) jednym okresie rozliczeniowym albo miesiącu kalendarzowym klient może aż pięciokrotnie wymienić zwykłą kartę SIM na eSIM, a także jedną kartę eSIM na inną eSIM. Każda kolejna będzie kosztować natomiast 25 złotych.

W przypadku zamiany karty eSIM na zwykłą kartę SIM pobierana jest natomiast opłata zgodna z cennikiem danej oferty. Orange jednocześnie zastrzega, że nie ma możliwości odzyskania karty eSIM usuniętej (skasowanej) z urządzenia, a także utraconej wraz z urządzeniem lub w wyniku jego uszkodzenia.

Widać więc, że Orange sukcesywnie przygotowuje się do wprowadzenia eSIM do swojej oferty. Trzymam kciuki, żeby operatorowi udało się to zrobić do końca 2018 roku, gdyż byłby to miły prezent dla właścicieli urządzeń, wspierających ten standard karty SIM.

Regulamin Promocji „Wymiana na kartę eSIM” (PDF)

Źródło: Orange