Córka szefa Huawei zostaje zwolniona z aresztu za kaucją – firma zapłaciła za to 7,5 miliona dolarów

Meng Wanzhou, córka współzałożyciela Huawei i jednocześnie dyrektor finansowy firmy, została zwolniona 10 dni po jej aresztowaniu w Vancouver. Decyzja zapadła po trzydniowym przesłuchaniu sądowym. CFO Huawei pozostanie w Kanadzie do czasu zakończenia procesu jej ekstradycji do USA.

Wanzhou, córka współzałożyciela Huawei, Ren Zhengfei, została oskarżona o oszustwo. Grozi jej kara nawet 30 lat więzienia. 1 grudnia ujęto ją na lotnisku w Vancouver przez kanadyjskie służby na prośbę rządu USA. Meng Wanzhou planowała podróż do Meksyku.

W zamian za warunkowe zwolnienie za kaucją, sąd nakazał zapłacić około 7,5 mln dolarów. Meng będzie mogła przebywać w Vancouver, ale musiała zdać swój paszport i zgodzić się na noszenie bransolety lokalizacyjnej. Ma też obowiązek przebywania w swoim domu między godziną 23.00 a 6.00 rano.

Córka współzałożyciela Huawei i jednocześnie szefowa finansów firmy aresztowana w Kanadzie na prośbę USA

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych twierdzi, że Wanzhou intencjonalnie wprowadzała w błąd amerykańskie instytucje finansowe i zezwoliła nieoficjalnej filii Huawei, działającej pod nazwą SkyCom, na prowadzenie działalności w Iranie, mimo oczywistych sankcji USA nałożonych na ten kraj.

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że jeśli uzna to za stosowne, będzie interweniował w sprawę dotyczącej Huawei, jako że może się ona okazać ważna dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Ostatnie, czego potrzeba USA to konflikt z Chinam. Minister Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej, Chin Le Yucheng zagroził „poważnymi konsekwencjami” w sytuacji, gdyby Meng Wanzhou nie została zwolniona z aresztu.

Huawei jest wiodącym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego na świecie i drugim co do wielkości sprzedaży producentem smartfonów, zaraz po Samsungu. Postępowaniu wobec Huawei będzie przyglądał się cały świat, zwłaszcza, że potencjalne konsekwencje są znacznie bardziej złożone niż w wypadku ZTE, ukaranego wysoką grzywną za lekceważenie postanowień sankcji wobec Iranu.

Japonia mówi Huawei „sayonara”. Firma razem z ZTE jest w tym kraju wykluczona z zamówień publicznych

źródło: CNBC przez  TechCrunch