Rok Linuxa na smartfony i tablety nigdy nie nadejdzie. Canonical z nich rezygnuje

Canonical, firma stojąca za dystrybucją Linuxa Ubuntu, stara się od lat „ugryźć” mobilny rynek. W 2012 roku zaprezentowano funkcję, dzięki której smartfon z Ubuntu Phone OS można było podłączyć do dowolnego monitora i pracować jak na standardowym komputerze z tym systemem. Niektórzy pokładali w rozwoju tej platformy spore nadzieje. Założyciel Canonical, Mark Shuttleworth napisał jednak na firmowym blogu coś, co definitywnie przekreśla nadzieje na powrót Ubuntu na smartfony.

Shuttleworth ogłosił zakończenie rozwoju Unity 8, który miał być nowym interfejsem Ubuntu dla wszystkich platform. Nowa wersja Unity była kluczowa dla przyszłości Ubuntu na urządzenia mobilne, zatem skoro ona się kończy, nie ma też perspektyw na rozwój Ubuntu na telefonach i tabletach. Na desktopach głównym środowiskiem graficznym Linuxa będzie z powrotem Gnome. Firma skupi się teraz bardziej na Internecie Rzeczy i rozwiązaniach związanych z przechowywaniem i operacjami na danych w chmurze.

Telefony z Ubuntu nigdy nie zdołały zyskać rzeczywistego poparcia od producentów czy operatorów telefonii komórkowych. W sumie pojawiło się tylko 6 urządzeń z tym systemem na pokładzie i wszystkie były wyprodukowane przez Meizu i BQ. Kilka kolejnych urządzeń z Androidem miało możliwość uruchomienia Ubuntu dzięki portom wykonanym przez UBports. Dla porównania, nawet system operacyjny Mozilla Firefox OS (który został oficjalnie zamknięty w lutym) trafił na 23 telefony i 3 tablety.

Meizu MX6 Ubuntu Edition

 

To jedynie pokazuje, że Android i iOS są jedynymi „prawilnymi” mobilnymi systemami operacyjnymi na rynku. Bez solidnego zaplecza w postaci ogromnej biblioteki aplikacji, które mają obie te platformy, telefony z Ubuntu naprawdę nie miały szansy na sukces. Jakkolwiek, szanuję Canonical za podjęcie próby. Swego czasu pomysły Shuttlewortha naprawdę robiły na mnie wrażenie.

 

źródło: Canonical przez AndroidAuthority