Jeśli często bujasz w obłokach, to prawdopodobnie jesteś bystrzachą. Tak mówi nauka

Być może znalazłeś się kiedyś w takiej sytuacji: ciałem jesteś w pracy, siedząc przy biurku, ale twój umysł wędruje w tym momencie po całym świecie, skutecznie obniżając wydajność w pracy. Jeśli często śnisz na jawie, to może być to poważny problem, choć z drugiej strony… może wcale nie?

Zgodnie z badaniem naukowców, przeprowadzonym na Instytucie Technologicznym w Georgii, jeśli często łapiesz się na bujaniu w obłokach podczas wykonywania powtarzalnych, rutynowych czynności, to może tak być przez to, że twój mózg jest zmęczony w „byciu dobrym” we wszystkim.

„Ludzie z wydajnymi mózgami mają trudności z powstrzymaniem się od ciągłego myślenia”
– Eric Schumacher, profesor psychologii w Instytucie Technologiczym w Georgii i współautor badania

Eksperyment przeprowadzono z udziałem ponad 100 osób. Wszystkich poproszono o poddanie się badaniu mózgu metodą rezonansu magnetycznego. Podczas wykonywania skanu głowy, zespół badawczy prosił pacjenta, żeby ten skupił się na patrzeniu w jeden punkt. Co było praktycznie nieuchronne, myśli badanych zaczęły wędrować, nawet gdy ich wzrok spoczywał w jednym miejscu.

Odczyty aktywności mózgu poddano analizie i zauważono pewien wzór zachowań. Błądzenie myślami było połączone z inną aktywnością, charakterystyczną dla kreatywnego myślenia. Naukowcy przeprowadzili testy na inteligencję i nieszablonowe myślenie, poszukując potwierdzenia, że osoby bardziej skłonne do bujania w obłokach są też bardziej kreatywne.

Wyniki badań wykazały silny związek między skłonnością do marzycielstwa a potencjałem intelektualnym. To prawda, że grupa badanych nie była zbyt duża, a wnioski wydają się być tendencyjne. Naukowcy jednak są przekonani, że właśnie przez generowanie losowych „wycieczek myśli” mózg pozbywa się „nadmiaru mocy”. Innymi słowy – wydajne umysły nie mają co robić ze swoim zapleczem przerobowym, więc uwidacznia się ono w postaci fantazjowania i błądzenia myślami.

„Ludzie mają tendencję do tego, żeby traktować zamyślenie się w złych kategoriach. Często próbujemy się na czymś skupić, i nam po prostu nie wychodzi. Nasze badania dowodzą, że nie zawsze jest to zły objaw. U niektórych jest to świadectwem posiadania bardziej wydajnego mózgu.”

Zatem następnym razem, kiedy twój szef zauważy, że myślami jesteś gdzieś daleko poza Układem Słonecznym, przypomnij mu, z jakiego powodu odbywasz tak dalekie mentalne podróże: ponieważ jesteś nieprzeciętnie inteligentny. Tak, to powinno być dobre wytłumaczenie.

 

źródło: PublMed.gov przez BGR