calling the doctor

Naukowcy odkryli 3 nowe gatunki mikrobów, które żyją… na telefonach komórkowych

Raporty docierające do nas z zachodu sugerują, że telefony komórkowe, które nosimy w kieszeniach, są coraz bardziej brudne. Do tego stopnia, że toalety przewyższają je czystością, a na niektórych smartfonach znajduje się bakterie kompletnie odporne na leki.

Odkrycia dokonał zespół z National Centre for Cell Science (NCCS) w Pune, który opisał nowe formy życia, bytujące na wyświetlaczach smartfonów. Zidentyfikowano dwa nowe gatunki bakterii oraz jeden gatunek grzyba – nigdy wcześniej nie opisano ich w literaturze naukowej.

Wcześniejsze badania przeprowadzone w 2015 roku przez Williama DePaolo na Wydziale Mikrobiologii i Immunologii Molekularnej na Uniwersytecie Południowej Kaliforni, dowodziły, że jeden telefon komórkowy może być domem dla 10-12 rodzajów grzybów i bakterii, podczas gdy na zwykłej desce sedesowej znaleźć można średnio trzy gatunki mikrobów.

Telefony stały się siedliskiem zarazków, ponieważ są zabierane przez ludzi praktycznie wszędzie. Są używane podczas przemieszczania się transportem publicznym, „siedzą” w kieszeniach i są dotykane przez nieumyte dłonie – mikroby uwielbiają taką różnorodność.

W Pune, Yogesh S Shouche i jego zespół, zebrał próbki z 27 ekranów telefonów komórkowych. Z materiału członkowie ekipy mogli wyizolować 515 różnych rodzajów bakterii i 28 różnych grzybów.

Te mikroorganizmy są przyjazne dla ludzi i zwykle żerują na naszym ciele, więc to nic nowego.
– Praveen Rahi, uczestnik badań

To, co zaskoczyło badaczy to to, że udało się napotkać trzy niezidentyfikowane dotąd gatunki organizmów. Dwie bakterie nazwano Lysinbacillus telephonicus i Microbacterium telephonicum, grzyb zaś dostał nazwę Pyrenochaeta telephoni.

Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty

W próbkach nie znaleziono najbardziej niebezpiecznych drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak Staphylococcus aureus – nazwanych superbakteriami ze względu na legendarną wręcz odporność na leki. Takie mikroby mogą bytować jednak na smartfonach używanych przez służbę zdrowia, gdzie są zdolne stopniowo uodparniać się na medykamenty.

To odkrycie sugeruje, że sytuacja nie jest jeszcze tak zła, jak w Indiach – w kraju zamieszkiwanym przez 1,3 miliarda ludzi, gdzie jest więcej telefonów komórkowych niż toalet.

Z drugiej strony – przybywa lekoopornych bakterii. W tym tygodniu WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ogłosiła, że 12 rodzin mikrobów wygrywa wojnę z antybiotykami i ludzkość pilnie potrzebuje sposobu na to, by skutecznie walczyć z superbakteriami.

Najprostszym sposobem na to, żeby utrzymać smartfon w czystości, jest przestrzeganie kilku zasad:

  • nie wnoś telefonu do toalety
  • używaj telefonu czystymi rękami
  • od czasu do czasu przetrzyj telefon półsuchą szmatką, zwilżoną wodą z mydłem, a następnie całkowicie wysusz, zanim zaczniesz go ponownie używać
Kyocera Rafre

Zawsze można spróbować umyć smartfon pod bieżącą wodą – ale mało które urządzenie oferuje taką funkcjonalność ;)

Smartfony są wszechobecne, a bakterie znalazły sobie nowe miejsce do niczym nieskrępowanej ekspansji – na urządzeniach, które codziennie przykładamy do ucha.

A Wy kiedy ostatnio czyściliście swoje smartfony?

 

źródło: Gadgets360, science.howstuffworks.com